Vizionář a outsider (2000, 2016)

Zdenek Rykr a továrna na čokoládu – o osobnosti a díle významného českého výtvarníka 20. a 30. let minulého století a o jeho současné výstavě NG ve Veletržním paláci. Elegie avantgardy – dokument Jiřího Kamena o malíři Zdenku Rykrovi natočený v roce 2000 s Vojtěchem Lahodou a editorem Kristiánem Sudou. Úryvky z básnické skladby Mluvící pásmo Milady Součkové recituje Vladimíra Bezdíčková, ukázky čtou Jiří Hanák a Rudolf Pellar.

Natočeno 2000 a 2016. Premiéra komponovaného celku 2. 7. 2016 (ČRo 3 Vltava, 9:35 – 11:00 h.) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.

Pozn.: Dokument následuje pásmo složené z textů Vojtěcha Lahody (17 min.).

Lit.: Kamen, Jiří: Zdenek Rykr – tvůrce obalu tyčinky Kofila, kamarád Jaromíra Funkeho a umělec, kterého teprve poznáváme. In web ČRo 3 Vltava, srpen 2016 (článek). – Cit.: Zdenek Rykr (1900-1940), malíř, grafik, designér, scénograf a novinář, byl jednou z nejzajímavějších a současně nejrozporuplnějších osobností českého meziválečného umění.

Zdenek Rykr se narodil v Chotěboři. Navštěvoval gymnázium v Kolíně. Působil jako jevištní výtvarník v Kolínském klubu mladých. „Pořádali jsme přednášky, akademie, koncerty, hrálo se divadlo a ovšem i tančilo“, napsal ve svých vzpomínkách člen Klubu a zakladatel nakladatelství Aventinum Otakar Štorch-Marien. Dalším členem Klubu byl fotograf Jaromír Funke, Rykrův kamarád. Rykr Kolín maloval, Funke fotil. O jejich přátelství i umění svědčí jejich vzájemné portréty: obrazy a fotografie. Absolvoval obor dějiny umění a archeologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1919 se věnoval malbě. O dva roky později zahájila s Rykrem, tehdy jedenadvacetiletým studentem, spolupráci čokoládovna Orion.

Proč se Orion rozhodl právě pro studenta z Kolína, který do té doby navrhl jen několik plakátů pro kolínské podniky a dosud nevystavoval v žádné prestižní galerii, je obestřeno tajemstvím. Pro Orion Rykr vytvořil legendární čokoládovou hvězdu a obal tyčinky Kofila, který se zachoval dodnes. V roce 1930 se oženil se spisovatelkou Miladou Součkovou. Ilustroval její básnické sbírky. V roce 1940 dobrovolně ukončil svůj život pod koly rychlíku. Výtvarník Rykr byl za svého života chápán jako solitér a outsider. A toto hodnocení se nezměnilo ani po jeho smrti.

Důležitý zlom v chápání jeho díla znamenala výstava malířovy tvorby v roce 2000, která se konala v Domě U kamenného zvonu v Praze. S autorem katalogu výstavy, historikem umění Vojtěchem Lahodou, který v něm dílo Zdenka Rykra zařadil do kontextu českého i evropského, jsem připravil dokument Elegie avantgardy. V pořadu vystupuje i editor Kristián Suda, který se zabývá literárním dílem Milady Součkové.

Na představení Rykrovy tvorby v roce 2000 navazuje Lahodova výstava ve Veletržním paláci Národní galerie nazvaná Zdenek Rykr a továrna na čokoládu.

„V oblasti volné tvorby se výstava soustředí na Rykrovo dílo v kontextu českého umění – především na výběr zásadních momentů, které měly vliv na další vývoj tuzemského umění.“ napsal o výstavě Vojtěch Lahoda.

Ve Víkendové příloze 2. července jsme vysílali reprízu dokumentu Elegie avantgardy a pořad o současné výstavě Zdenek Rykr a továrna na čokoládu. Tento osmdesátiminutový výtvarníkův portrét je k poslechu v nabídce iradia od 15. srpna do 11. září 2016.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)