Příběhy slavných – Milan Chladil 1/5 (2016)
Jana Soprová. Režie Bela Schenková.
Účinkují Miroslav Hanuš a Klára Sedláčková-Oltová.
Natočeno 2016. Premiéra 25.-29. 7. 2016 v cyklu Příběhy slavných (ČRo 2 Praha, 9:40 h.).
Obsah: 1. Kudy jdu, tudy zpívám. – 2. Táta můj byl krejčí. – 3. Cesta na Vlachův Olymp. – 4. Milanovy cesty k lidem. - 5. Plnou parou vpřed – až k nečekanému konci.
Lit.: Soprová, Jana – Luptáková, Věra: Přísný otec ho oblíkal jako panenku. Skončil se srdcem na cucky. In web ČRo 29. 7. 2016 (anotace). – Cit.: Temperamentní Moravák, posedlý jakýmkoli sportem. Nejvíc fotbalem. Narodil se jako jedináček za první republiky a přísný tatínek, krejčovský mistr, ho oblíkal jako panenku. Ještě za války prodělal silnou revmatickou horečku a pohyboval se na hranici smrti. Zdálo se, že bez následků. Fotbal hrál dál.
Hudební svět ho objevil v roce 1954. V brněnské kavárně ho slyšeli zpívat s kapelou Erika Knirsche a hned dostal první angažmá. V Praze. Peněz neměl hodně, takže každý večer zpíval, dělal bedňáka a k tomu studoval na pražské konzervatoři. První jeho hit byla Granada.
A tehdy si ho všiml i jeho idol Karel Vlach. Průlom ale přišel až s příchodem Yvetty Simonové do Vlachova orchestru a jejich duetem O nás dvou už Goethe psal. Ženy obdivovaly Milana, muži Yvettu. Chladil byl v té době ženatý. S Aninkou a dcerou Alexandrou žili ve stejném věžáku, kde bydlel i Vlach s Yvettou.
Milan Chladil zůstal navždy klukem. Miloval legrácky, sršel energií. Se všemi si hned tykal nebo vběhnul do kuchyně, kde laškoval s kuchařkami. Ne tak s Yvettou. Asi spolu opravdu nic neměli, proto jim to mohlo fungovat. Největší popularitu měli v 60. a na začátku 70. let. Jejich písničky nebyly konfliktní, nikomu nevadily.
Milan byl i dobrý manažer, Yvettu vláčel po celé republice. Dokázal zprostředkovat cokoli, vyjít s kýmkoli. Žil tak intenzivně, že všechny zaskočila jeho smrt. V červnu 1984 vyjel autem z turné do Prahy, ale cestou mu doslova puklo srdce. Lékaři se prý hodně divili, že s takto nemocným srdcem vůbec mohl žít.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku