Dobrá vůle – Měl jsem dvojky z chování a nálepku megasígra (2016)

Julius Bittmann měl od pěti let diagnózu ADHD. Provokoval,neuměl navazovat sociální kontakty,na základní škole měl velké potíže. Dnes pracuje jako terapeut s podobně problémovými dětmi a využívá toho, že sám jejich situace zažil. „Učitelé je nálepkují, že jsou rozmazlení, zlí, že je to vina otce nebo matky, že potřebují na zadek? S tím se setkávám dnes a denně. Ale dítě nemůžeme hodnotit jen na základě jeho chování,“ uvádí. Připravil Jakub Šiška. Dramaturgie a režie pořadu Lenka Svobodová. Mistr zvuku Radek Veselý.

Natočeno 2016. Premiéra 17. 9. 2016 (ČRo 2 Praha, 18:30h.).

Lit.:  Šiška, Jakub: Autista autistům. In web ČRo 2 Praha, září 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Julius Bittmann pracuje jako terapeut s dětmi, trpícími poruchami autistického spektra. Má tu výhodu, že je s nimi spojen podobným osudem. Ve skupinách i individuálně je učí sociálním dovednostem, je k dispozici rodičům a jezdí do škol vysvětlovat, že autistické děti nejsou nevychovanci, co potřebují „na zadek“. Sám je totiž nejlepším příkladem toho, že ani s dvojkami z chování a neustálými konflikty na základní škole nemusí dítě skončit v kriminále.

„Od pěti let mám diagnostikovanou poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou. Nebyl jsem schopen sedět na místě. Neustále jsem provokoval, byl jsem extrémně neoblíbený,“ popisuje Julius Bittmann situaci, kterou znají prakticky všechny autistické děti a jejich rodiče.

Změna u něj přišla až na druhém stupni, kdy se chtěl dostat na střední školu. Začal se tedy chovat lépe, vystudoval gymnázium a poté i teologickou fakultu. Když na něj „náhodou“ vyzbyla seminární práce na téma autismus, bylo o jeho budoucí kariéře rozhodnuto.

Společně s manželkou

Na jednom táboře pro autistické děti potkal i svou ženu, speciální pedagožku, se kterou dnes pracují částečně společně. Jeden z jejich malých klientů třeba začne ve třídě křičet sprostá slova jen proto, že učitelka rozlomila křídu.

„Musíme hlavně vyjádřit pochopení pro to, že věc, která je v našich očích naprosto bezvýznamná, pro něj představuje důvod k rozčilení. Pak mu můžeme poradit, že příště si může zanadávat třeba na záchodě, kde to nikomu vadit nebude,“ říká Julius Bittmann.

ADHD se dá „upravit“

Když prý učitelka nebo rodič ví, co může autistické dítě vyvést z míry, dá se řadě konfliktů předejít. Dobrá zpráva: pokud se s dětmi pracuje, jejich chování se časem upraví.

„Všichni naši klienti teoreticky velmi dobře vědí, jak by se měli k ostatním chovat, ale v praxi to zatím nedokážou. Čekáme tedy na moment, kdy sami budou chtít se sebou něco dělat. Často to bývá, když se zamilují, když chtějí na nějakou školu nebo když prostě zestárnou,“ dodává Julius Bittmann.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)