Pro a proti – Konflikt na Donbase (2016)
Připravila Renata Kalenská. Má šanci na úspěch dohoda o nárazníkové zóně mezi bojujícími stranami v Donbasu?
Hovoří europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina a poslanec zvolený za Úsvit Milan Šarapatka.
Natočeno 2016. Premiéra 23. 9. 2016 (ČRo Plus, 9:35 h). K poslechu zde.
Lit.: Kalenská, Renata – Ocknecht, Martin: Konflikt na Donbase: Může za to agrese Ruska, říká Štetina. Šarapatka: Ne, politika Porošenka. In web ČRo Plus, září 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Evropa se konečně vrátila k tématu Ukrajiny. Zprostředkovala dohodu Kyjeva a povstalců o nárazníkové zóně mezi bojujícími stranami na východě země. Jakou relevanci má dohoda po zkušenostech s nedodržováním minských smluv? A uklidní se konečně situace na východní Ukrajině? O tom debatují europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina, který se právě vrátil z Donbasu a pozorovatel voleb na Krymu Milan Šarapatka, zvolený za Úsvit.
„Pan Štetina spolu s panem Schwarzenbergem se účastnil Majdanu, pokud bychom se na to dívali z právního hlediska tak šlo o vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny.“ říká Milan Śarapatka. Jaromír Štětina toto nařčení odmítá. „To, co se na Ukrajině odehrává není občanská válka, Ukrajina je okupována.“
„Minské dohody se už narodily mrtvé a mrtvé jsou. A to proto, že se nich podílí Kreml. Je potřeba vytvořit nový plán, který by alternoval minské dohody “
Jaromír Śtetina
„Všimněte si válečnické rétoriky prezidenta Porošenka, který chce dobýt zpátky východ Ukrajiny, chce dobýt Krym. Na druhé strana je iniciativa té východní Ukrajiny, těch separatistických oblasti, kde ty lidi chtějí normálně žít “
Milan Šarapatka
Podle Milana Šarapatky jde v případě války na východní Ukrajině, stejně jako v případě každého konfliktu, o úhel pohledu. „Z jedné strany jde o protiteroristickou operaci, jak to říká pan prezident Porošenko, z druhé strany to je osvobozenecký boj. Tak to prostě je.“
Na základě svých zkušeností z frontové oblasti Štetina podporuje návrh ukrajinského prezidenta Petra Porošenka na vytvoření nárazníkových zón mezi povstalci a jednotkami ukrajinské armády. „Myslím si, že je to strašně důležité, aby byly dodrženy minské dohody,“ zmiňuje Jaromír Štetina
S tím souhlasí i poslanec Milan Šarapatka. Zároveň ostře kritizuje aktivity Jaromíra Štetiny během ukrajinské krize. „Pan Štetina velice výrazně podporuje dobrovolnický prapor Azov, který má ve svém znaku nacistické runy. Dokonce ho pozval do europarlamentu. Mně to připadá jako kdyby Chamberlain pozval do britského parlamentu třeba Himmlera, s tím že on má právo vyjádřit svůj názor. To je fantasmagorie.“
Jaromír Štetina obvinění dobrovolnických batalionů z fašismu odmítá. „To jsou stateční mládenci, kteří zabránili plánům strategů z Moskvy. Jsou mezi nimi lidi různého smýšlení, ale nejsou to žádní Banderovci, ani fašisti. Jsou to ukrajinští nacionalisté,“ říká europoslanec.
Ohledně míru na východní Ukrajině zůstává Jaromír Štetina skeptický. „Minské dohody se už narodily mrtvé a mrtvé jsou. A to proto, že se nich podílí Kreml. Je potřeba vytvořit nový plán, který by alternoval minské dohody.“ navrhuje Štetina.
Podle Milana Šaraptky je hlavní příčinou nedodržování mírových dohod agresivní politika ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.„Všimněte si válečnické rétoriky prezidenta Porošenka, který chce dobýt zpátky východ Ukrajiny, chce dobýt Krym. Na druhé strana je iniciativa té východní Ukrajiny, těch separatistických oblasti, kde ty lidi chtějí normálně žít,“ říká Šarapatka
Podle europoslance Jaromíra Štetina je viník válečného konfliktu někde jinde „To, co se tam odehrává je agrese Ruska proti Ukrajině. Podporovat tuto agresi zavání kolaborací s ruským, kremelským režimem.“ říká Štetina.
Lit.: anonym: Může za Ukrajinu Rusko nebo Porošenko? V rádiu se strhla hádka. In web Globe24, 26. 9. 2016 (článek). – Cit.: Praha – Europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina, který se právě vrátil z Donbasu, a pozorovatel voleb na Krymu Milan Šarapatka, zvolený za Úsvit, živě diskutovali o situaci na Ukrajině. A zatímco podle jednoho může za tamní situaci Rusko, druhý obviňuje tamního prezidenta Petra Porošenka.
„Pan Štetina spolu s panem Schwarzenbergem se účastnil Majdanu, pokud bychom se na to dívali z právního hlediska tak šlo o vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny,“ zaútočil hned v úvodu Śarapatka. To ale Štětina odmítá: „To, co se na Ukrajině odehrává není občanská válka, Ukrajina je okupována.“
Šarapatka však tvrdí, že jde v případě války na východní Ukrajině, stejně jako v případě každého konfliktu, o úhel pohledu. „Z jedné strany jde o protiteroristickou operaci, jak to říká pan prezident Porošenko, z druhé strany to je osvobozenecký boj. Tak to prostě je,“ řekl Českému rozhlasu s tím, že podporuje návrh ukrajinského prezidenta Petra Porošenka na vytvoření nárazníkových zón mezi povstalci a jednotkami ukrajinské armády.
„Pan Štetina velice výrazně podporuje dobrovolnický prapor Azov, který má ve svém znaku nacistické runy. Dokonce ho pozval do europarlamentu. Mně to připadá jako kdyby Chamberlain pozval do britského parlamentu třeba Himmlera, s tím že on má právo vyjádřit svůj názor. To je fantasmagorie,“ rozjel se Šarapatka.
Štetina však obvinění dobrovolnických batalionů z fašismu odmítá. „To jsou stateční mládenci, kteří zabránili plánům strategů z Moskvy. Jsou mezi nimi lidi různého smýšlení, ale nejsou to žádní Banderovci, ani fašisti. Jsou to ukrajinští nacionalisté,“ tvrdí.
Šaraptka tvrdí, že hlavní příčinou nedodržování mírových dohod je agresivní politika ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. „Všimněte si válečnické rétoriky prezidenta Porošenka, který chce dobýt zpátky východ Ukrajiny, chce dobýt Krym. Na druhé strana je iniciativa té východní Ukrajiny, těch separatistických oblasti, kde ty lidi chtějí normálně žít,“ řekl Rozhlasu Šarapatka.
Podle Štetiny je viník válečného konfliktu někde jinde. „To, co se tam odehrává je agrese Ruska proti Ukrajině. Podporovat tuto agresi zavání kolaborací s ruským, kremelským režimem,“ tvrdí.
Lit.: Šarapatka, Milan: Osm tisíc mrtvých na Donbasu je europoslanci Štětinovi málo? In web Parlamentní listy, 27. 9. 2016 (komentář). – Cit.: Europoslanec Jaromír Štětina chce, dle vlastních slov v Českém rozhlase, vyzbrojit ukrajinskou armádu útočnými zbraněmi, aby mohla konflikt na východní Ukrajině rozhodnout vojensky ve svůj prospěch.
Mohli bychom se domnívat, že zájmem nás všech je, aby v Evropě již nikdy nebyla válka a aby současné konflikty co nejdříve skončily. Tak tomu ale, bohužel, není. Stále mezi námi žijí tací, jejichž zájmem je naopak války rozdmychávat a zabíjení dalších tisíců lidí podporovat.
Minulý týden v pátek jsem v ČRO v programu „Pro a proti“ diskutoval na téma situace na Ukrajině s europoslancem za TOP 09 Jaromírem Štětinou. Dodnes jsem konsternován názory, které jsem od europoslance Štětiny, spolu s posluchači ČRO, v pořadu slyšel. Pan Štětina se totiž právě vrátil z Ukrajiny, naplněn bojovým duchem a pořad měl nejspíše sloužit k prezentaci jeho válečnických názorů. Hlavní myšlenkou pana Štětiny byl totiž požadavek na znovuvyzbrojení Ukrajiny západní technikou, aby byla schopna dokončit tzv. „protiteroristickou operaci“ a vypořádat se s povstalci na východě Ukrajiny vojensky. Pro jednoho protiteroristická operace, pro jiného je to boj za osvobození, za právo žít svůj život podle svého, například mluvit rodným jazykem…….
Dodnes měly boje na východní Ukrajině více než 8000 obětí, jak mezi bojujícími stranami tak mezi civilisty. Několik milionů obyvatel muselo opustit své domovy a miliony dalších žijí v rozbořených domech bez tekoucí vody a elektřiny. Europoslanci Štětinovi je to ale málo. Asi touží po tom, aby obětí bylo 80.000 a po slavném vítězství zůstala z východu Ukrajiny jen spálená země.
Nebudu zde vyjadřovat k minulosti pana Štětiny, tu už dostatečně popsali jiní. Stojí za to ale poznamenat, že pan Štětina se spolu s poslancem Schwarzenbergem a dalšími osobně zúčastnil Majdanu, aby podpořil tzv. „revoluci“ a vměšoval se tak z pohledu mezinárodního práva, coby europoslanec, do vnitřních záležitostí Ukrajiny. A vzpomínáte si ještě na řezání hlav policistů na Majdanu nebo na desítky nešťastníků, upálených zaživa v Oděse?
Stejně tak J. Štětina oslavuje zcela nekriticky ukrajinský dobrovolnický prapor Azov, který má ve svém znaku nacistické runy a jehož příslušníci se dopouštěli na Majdanu i na bojištích Donbasu nelidských zvěrstev. Nedosti na tom. J. Štětina dokonce pozval velitele praporu Azov do Evropského parlamentu, neboť má přece také právo vyjádřit svůj názor! To je něco tak šíleného, že se tomu ani nechce věřit. Představte si, kdyby stejně tak v roce 1938 pozval Chamberlain do Britského parlamentu například Himmlera, aby tam představil své názory. Absurdní představa, že?
Takovým válečným štváčům jako je europoslanec Štětina a někteří další se přece musíme postavit! Nevím, jakým zájmům pan Štětina slouží, ale mír a klid v Evropě určitě jeho zájmem není!
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku