Cestopis architektury 1/?? (2014-2016)

Připravili Michael Rozsypal a Markéta Ševčíková.

Hovoří architekt Zdeněk Lukeš.

Natočeno 2014 – 2016. Premiéra 1. dílu 14. 6. 2014 (ČRo Plus) v rámci cyklu Leonardo Plus.

Lit.: Rozsypal, Michael – Lukeš, Zdeněk: Český kubismus jako světový fenomén. In web ČRo Plus, 1. 11. 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Kubismus znamenal především novou prostorovou koncepci – směr, který rozkládá objekty na základní tvary. Jeho těžiště spadá do let 1907- 14 a jeho význam pro moderní umění je dalekosáhlý.

Český kubismus je světový fenomén. Jeho specifikem je totiž rozpětí nejen do malířství či sochařství, ale také do užitého umění a hlavně architektury. Díla Josefa Chochola, Vlastislava Hofmana, Pavla Janáka či Josefa Gočára přijíždějí do Prahy i do dalších částí země obdivovat turisté z celého světa.

Kdy se kubismus objevuje v Česku? Na co navazoval a jak se projevil v architektuře? Jak stavební ruch mezi lety 1912-14 proměnil tvář Prahy? Kde se s kubistickou architekturou můžeme v Česku ještě setkat?

Proč se od kubismu ustoupilo a proč ho kritizovali modernisté i konzervativci? A proč přesto, že byl „slepou uličkou“, představuje v dějinách českého umění i architektury tak zvláštní a výjimečnou kapitolu? 

Lit.: Janíková, Barbora: Zdeněk Lukeš o kolonii Baba. In web Zanrottova.blogspot.cz, 2. 3. 2015 (článek). – Cit.: Zdeněk Lukeš hovoří v pořadu Cestopis architektury  v příspěvku Výstavní kolonie Baba 1932. Většinu jste již asi někde slyšeli či četli, ale některé informace vás možná překvapí. Pořad je točen formou rozhovoru. V úvodu je popsán koncept výstavních kolonií, zmiňují se předchůdci pražské kolonie ve Stuttgartu, Brně i polské Wroclawi. Přes historii urbanistického konceptu postupně rozhovor směřuje k detailnímu popisu některých domů.

Lit.: Ševčíková, Markéta: Cestopis architektury o pražských mostech. In web ČRo Plus, 17. 7. 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Mosty přes Vltavu nejsou v Praze odjakživa – původně se dala řeka pouze přebrodit, první kamenný most – Juditin – byl postaven až ve 12. století. 200 let poté ho nahradil most dnes nazývaný Karlův.

Velký boom výstavby mostů ovšem v Praze začal až během 19. století. Který pražský most má nejpohnutější osud a který je nejkrásnější? Uslyšíte v Cestopisu architektury s Markétou Ševčíkovou a historikem architektury Zdeňkem Lukešem.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)