Politika a společnost – Dominik Duka o restitucích a komunistech (2013)

Reportérka Hanka Shánělová.

Hovoří kardinál Dominik Duka.

Natočeno 2013. Premiéra 21. 10. 2013 (ČRo 1 Radiožurnál, 18:33 h).

Lit.: Chlubná, Tereza – dka (= Hromádka, Martin) – msp (= Spěváčková, Martina): Církvi mají podle kardinála Duky zůstat jen ty hradní budovy, které používá. In web ČRo 1 Radiožurnál, 21. 10. 2013 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Církvi mají zůstat ty budovy v areálu Pražského hradu, které používá. Státu pak objekty, které potřebuje pro bezpečnostní chod. Po jednání s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem to řekl kardinál Dominik Duka. Podle něj už to vyplynulo i z jednání s prezidentem Milošem Zemanem a jeho předchůdcem Václavem Klausem.

Na výsledky jednání se Radiožurnál ptal kardinála Dominika Duky v odpoledním vysílání.

„Naše jednání od počátku jasně vyšla vstříc, že všechny ty budovy, které jsou nutné k bezpečnostnímu chodu státu, zůstanou v rukou státu. Náš požadavek je pouze, aby ty budovy, které doposud užíváme na základě džentlmenské a právní dohody za prezidenta Klause, zůstaly našimi budovami,“ uvedl Duka.

Odmítl tak návrh ministerstva vnitra, aby celý areál Pražského hradu byl vyňatý z církevních restitucí. Vnitro kvůli tomu chce předložit zákonné opatření.

„Nemohu vám říci, co budu dělat, protože nejsem majitelem církve ani majitelem státu. Ale vím, že ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda. Já už dva roky upozorňuji, že v této zemi nás někteří lidé chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali,“ zdůraznil Duka ve vysílání Radiožurnálu.

Rusnok prý o návrhu nevěděl, rozhodnout má podle něj politická vláda

Premiér v demisi Jiří Rusnok o návrhu ministerstva vnitra podle svého vyjádření nevěděl. Kardinála Duku prý ubezpečil, že nehodlá věc řešit narychlo zákonným opatřením.

„Já myslím, že věc skutečně není tak akutní a naléhavá, jak se zdá z některých prohlášení. Pokud někdo měl problém s touto záležitostí ve vztahu k platnému a účinnému zákonu, tak bylo dost času to řešit v předchozích měsících a podle mého názoru bude dost času to řešit i po volbách, až vznikne nová Poslanecká sněmovna,“ podotkl Rusnok.

Reakce premiéra Jiřího Rusnoka zazněla v Ozvěnách dne Radiožurnálu. Tématu se věnoval také komentátor ČRo Petr Nováček.

Arcibiskupství pražské požádalo letos v srpnu o některé budovy a pozemky na Hradě, podle ministerstva vnitra je to ale v rozporu s dohodou z roku 2010.

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina nutnost přijetí zákonného opatření zdůvodňoval postavením Pražského hradu jako sídla hlavy státu. Správu lze podle resortu z bezpečnostních a státně reprezentativních důvodů jen obtížně zajistit za situace, kdy by jednotlivé stavby a pozemky spravovali různí vlastníci.

„Já jsem se o návrhu dozvěděl, když už návrh existoval a v podstatě byl ve vládním systému předkládaných materiálů. Pochopil jsem, že to bylo na žádost Kanceláře prezidenta republiky. A to je v pořádku, nic se neděje. Návrh ještě nebyl zařazen na jednání, takže návrhy podávají ministerstva různé a o tom, jestli bude zařazen někam na jednání, rozhoduji já jako premiér,“ dodal k tomu Rusnok.

Lit.: Kotrba, Štěpán: Dukova předvolební drzost. In web Britské listy, 22. 10. 2013 (článek – polemika; reakce na závěr diskuze redaktorky ČRo s kardinálem o církevních restitucích – „Dominik Duka o návratu budov na Pražském hradě církvi“). – Cit.: Jsem rád, že jsem zažil příkladně ostrou reakci redaktorky ČRo na pokus kardinála o předvolební agitaci v médiu veřejné služby. Přesně tak to má probíhat. Bylo a je plným právem Českého rozhlasu zvát kardinála ke každotýdenním „glosám“, neboť i věřící jsou součástí veřejnosti, pro kterou ČRo vysílá. Pravidla publicistického vysílání před volbami musí ale dodržovat i „Jeho Eminence“. Hovořit o cenzuře je od představitele katolické církve, která je už po staletí cenzurou pověstná a která ji sama vymyslela, nemístné a sprosté. Zvlášť když v Radě Českého rozhlasu sedí stále ještě Dukův nejbližší asistent a mediální poradce, který má na dodržování zákona, kodexu i pravidel předvolebního vysílání dozírat. Otec Badal měl Dukovi poradit a poučit ho, kde jsou meze, aby ze sebe nedělal před mikrofonem umanutého šaška, kterému sebrali rolničky.

Kardinál Duka si spletl formát. Rozhovor s redaktorkou k aktuálním otázkám konfliktu státu a církve není PR monolog, na které byl doteď Duka v Duhanově rozhlase zvyklý. Pravidla určuje tázající – redaktor. A je na odpovídajícím, jak moudře a zdrženlivě je dokáže respektovat.

„…náš požadavek je pouze, abychom ty budovy, které i doposud vlastně užíváme na základě gentlemanské a právní dohody za prezidenta Klause bychom považovali za vhodné, aby zůstaly našimi budovami“, konstatoval kardinál pro Zprávy Radiožurnálu 21.10.2013. V 17:00 ovšem tamtéž prohlásil: „Omlouvám se, co budu dělat, protože já nejsme majitelem církve, ani majitelem státu, ale vím, že ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda. Já už dva roky upozorňuji, že v této zemi někteří lidé nás chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsem si vytrpěli a vybojovali.“ Zástupce papeže v českých zemích by měl vědět, že prelátovi sluší skromný šat. Užívat neznamená vlastnit. Nahý přišel na svět a nahý přijde i k Bohu. Také nepotřebuji vlastnit krávu, abych se napil mléka. Hovořit při vydírání o svobodě a demokracii je nemístné.

Smutné je, že stejnou příležitost ke „glosám“ jako Duka nedostávaly doteď v Českém rozhlase hlavy ostatních denominací v Česku, neboť zde máme nejen katolíky. A spravedlnost (a to ani ta Boží) nezná monopol. Bude na budoucí Radě Českého rozhlasu (a věřte, že nebude totožná s tou stávající), aby posoudila, zda vyváženost vysílání náboženských pořadů a názorů představitelů církevních organizací odpovídá „jejich vlivu ve společnosti“, jak ukládá rozhlasu zákon. Myslím si osobně, že ne. Myslím si osobně, že katolíci dostávali doteď více příležitostí, než jim náleží – v rozporu se zákonem. Myslím si osobně, že v sekulární republice by se mělo v příslušných pořadech dbát na proporce počtu aktivních věřících a nevěřících. Na proporce i vůči přesvědčeným ateistům. A domnívám se, že církve by se neměly v sekulárním státě vyjadřovat k politickým aktům, které se jich netýkají. Čili ani k volbám. Přesně podle Bible. „Dávejte tedy, co je císařovo, císaři, a co je boží, Bohu.“ (Mt 22, 21)

Česká katolická církev v rámci své nenažranosti, tak protivící se touze po skromnosti a službě nového římského papeže Františka, se snaží urvat co jde. Čím více nemovitostí a uměleckých děl stát vydá, tím lépe. Čím více mediálního prostoru, tím lépe. Když prezident Klaus podepisoval s novým primasem českým dohodu o chrámu svatého Víta a soužití státu a církve na půdě Pražského hradu, podepisoval proti vůli řady svých poradců a proti vůli valné většiny občanů. Nicméně podepsal. A diskuze utichla a nikdo prezidentův podpis nezpochybňoval. Všichni brali za bernou minci, že podepsané je „svaté“ a dosažený kompromis bude oběma stranami akceptován. A protože, jak je vidět, není dohoda pro katolíky závazná, ukáže se možná po volbách, že mnoho dalších právních aktů není až tak závazných, jak si doteď katolická církev myslí.

Dovolil bych si panu kardinálovi touto cestou připomenout sic hebrejský, ale o to upřímnější Pláč Jeremiášův. Zvláště tu pasáž, pravící, že zkáza je důsledkem hříchu (1 : 8-11). „Proroci tvoji předpovídali tobě lživé a ničemné věci, a neodkrývali nepravosti tvé, aby odvrátili zajetí tvé“… (2:14) Kdo seje vítr…

PŘÍPODOTEK místostarosty Prahy 5 Petra Lachnita (ČSSD): Papež František však již 20. září 2013 zjevně tušil, co jsou čeští katoličtí preláti za kvítka a rozčileně jim vzkázal: Nemůžete sloužit Bohu i mamonu. To není komunismus. Toto je čiré evangelium. Toto jsou Ježíšova slova. Co peníze způsobují? Zpočátku ti dají určitý blahobyt. Dobře. Potom se cítíš důležitým a přichází marnivost a hromadění bohatství. V Žalmu jsme o této marnivosti četli. Marnivost je k ničemu, ale propůjčuje ti pocit, že jsi významný člověk. Toto je marnivost. A od marnivosti se jde k domýšlivosti a pýše. Existují tedy tři stupně: bohatství, marnivost a pýcha.“

Stanovisko Jana Pokorného, šéfredaktora ČRo 1 Radiožurnálu: Na Radiožurnálu platí Pravidla volebního vysílání. V jejich duchu mají moderátoři instrukce, aby vedli rozhovory podle hesla — nikomu nepomáhat, nikomu neškodit. Dominik Duka byl tázán na výsledky schůzky u premiéra Rusnoka. Dál dostal několik doplňujících otázek. Rozhovor se v závěru dostal už na hranu toho, co vyplývá z výše uvedeného pravidla. Moderátorka jej na to upozornila a pak vedla k závěru. A to po nonverbální domluvě s editorem vysílání. Dominik Duka byl pozván do vysílání, aby interpretoval výsledky schůzky u předsedy vlády v demisi J. Rusnoka. Na to dostal dostatek času i prostoru. Celkem rozhovor, do chvíle, než moderátorka Dominika Duku upozornila na volební pravidla Radiožurnálu, trval 4, 5 minuty. Což je mnohem delší stopáž, než je u rozhovorů v odpoledním vysílání Radiožurnálu běžné. Nikoho z vedení Radiožurnálu poté pan kardinál nekontaktoval a nestěžoval si. A kontakt na nás má i proto, že Radiožurnál vysílá každou sobotu pravidelně glosu Dominika Duky v Křesťanském týdeníku. Hanka Shánělová postupovala profesionálně. Ode mě dostala vpodvečer, kdy se objevily první negativní i pozitivní reakce na její postup, mail, v němž jsem její vyhodnocení situace schválil.

Čl. 6 Pravidla předvolebního vysílání pro zvaní hostů do vysílání

1. V předvolebním období platí zpřísněný režim pro přístup kandidátů, politiků, subjektů a jejich veřejných podporovatelů do publicistických, ale i lifestylových pořadů (včetně formátů talk show, R/2013/012/GŘ//0 Pravidla volebního vysílání ČRo různých poraden, debat s odborníky apod.). Výše uvedené osoby v předvolebním období nejsou zvány do pořadů, ve kterých mohou mít prostor k sebeprezentaci bez toho, aby byl adekvátní prostor poskytnut i oponentním stanoviskům a názorům (resp. konkurenčním subjektům, politikům nebo kandidátům). Sebeprezentací se přitom nemyslí jen propagace politických názorů a stanovisek – toto ustanovení se vztahuje i na prezentaci odbornosti nebo „lidské stránky“ kandidátů nebo politiků.

2. Hostům ve vysílání ani dalším respondentům v žádném případě nelze klást otázky typu „koho půjdete volit“ nebo „kterou politickou stranu preferujete“ ani žádné otázky, které by mohly podobné výpovědi vyvolat. Pokud host v živém vysílání bez ohledu na moderátorem položenou otázku začne propagovat či naopak kritizovat některého z politiků, kandidátů či některý subjekt, je moderátor povinen okamžitě zasáhnout, případně i přerušit rozhovor.

3. Omezení okruhu hostů podle tohoto článku platí bez výjimek od zveřejnění kandidátních listin, je ale vhodné, aby redaktoři v jeho duchu přiměřeně postupovali od účinnosti těchto Pravidel zejména u hostů, o kterých je jejich politická aktivita známa i před uzavřením kandidátek.

4. Omezení okruhu hostů podle tohoto článku se nevtahuje na pořady aktuální publicistiky, i v nich ale musí být dodržována zásada vyváženosti dle čl. 4 těchto Pravidel.

Lit.: anonym (= Kotrba, Štěpán?): Dominik Duka o návratu budov na Pražském hradě církvi. In web Britské listy, 22. 10. 2013 (přepis rozhovoru). – Cit.: Dominik Duka: Někteří lidé nás chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali. Pokud přijme naše společnost toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě. Kde neplatí ani právní řád, ani žádné zásady. A vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem!

Reportérka Hanka Shánělová: Omlouvám se, Vaše Eminence, je doba těsně před volbami a podle pravidel opravdu nesmíme vysílat jakékoliv návody koho volit, neboli ani naznačovat.

Dominik Duka: Já návod nikomu nedávám.

Reportérka: I když mi to neříkáte přímo, je to velmi tenký led, prosím.

Dominik Duka: Paní redaktorko, potom náš, český rozhlas nedodržuje vůbec zásady svobody! Nezlobte se na mě.

Reportérka: Obávám se…

Dominik Duka: Obávám se! Já se PRÁVEM obávám!! Já nemám -

Reportérka: Víte, musíme respektovat pravidla předvolebního vysílání a ta jsou naprosto jasná a těmi se řídit musíme. Byl tu kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka, teď v živém vysílání.

Dominik Duka: Děkuji vám za cenzurované vysílání.

Lit.: Fižová, Vendula: Duka mluvil o Gottwaldovi, Český rozhlas rozhovor ukončil. In Deník, 22. 10. 2013 (článek). – Cit.: Praha – Zdánlivě nevinná debata o církevních restitucích v pondělním vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál skončila rozčílením kardinála Dominika Duky a následným ukončením rozhovoru ze strany moderátorky. Duka se účastnil diskuze ohledně Pražského hradu, kdy ministerstvo vnitra navrhlo chránit Pražský hrad před restitucemi zákonným opatřením.

Kardinál po schůzce s premiérem Jiřím Rusnokem uvedl, že budovy, které církve v areálu Pražského hradu užívají, by měly zůstat jim. Naopak ty budovy, které jsou potřebné pro bezpečnostní chod státu, mají náležet státu. Podle Duky tato dohoda platí již od Václava Klause, potvrzena měla být i současnou hlavou státu, Milošem Zemanem.

Duka se rozčílil již při vysvětlování, že nedochází k porušení tři roky staré dohody, ve které se církev zavázala, že si na budovy v areálu Pražského hradu nebude dělat nárok. „To nebyla dohoda, která by řešila otázku majetkoprávního vyrovnání se státem. A ten požadavek, který já jsem podepsal – víte, já si vážím slova, a kdybych měl porušit slovo, tak se vzdám českého občanství, já odejdu z této země. To chci říci všem, kteří vyvolávají v předvolebním boji zbytečná napětí, pokračoval Duka s tím, že není majitelem církve, ani majitelem státu. „Ale vím, že ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda. Už dva roky upozorňuju, že v této zemi někteří lidé nás chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali. Pokud přijme naše společnosti toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě, kde neplatí ani právní řád, ani žádné zásady. A vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem…“

„Děkuji za cenzurované vysílání“

Dukovi se v jeho rozčíleném projevu však dočkalo přerušení od moderátorky, která jej požádala, aby v době před volbami nedával žádné návody, koho volit nebo nevolit. Kardinál však rozlíceně pokračoval s tím, že nikomu žádné návody nedává. Pro redaktorku však byl rozhovor pohybováním na příliš tenkém ledě. „Paní redaktorko, potom náš Český rozhlas nedodržuje vůbec zásady svobody. Já se právem obávám,“ hřímal dál Duka. Moderátorka následně kardinálovi poděkovala a ukončila rozhovor. „Děkuji za cenzurované vysílání,“ uzavřel kardinál.

Za moderátorku se postavil podle vyjádření pro Médiář.cz i šéfredaktor stanice Jan Pokorný. „Na Radiožurnálu platí Pravidla volebního vysílání. V jejich duchu mají moderátoři instrukce, aby vedli rozhovory podle hesla – nikomu nepomáhat, nikomu neškodit. Rozhovor s Dominikem Dukou se v závěru dostal už na hranu toho, co vyplývá z výše uvedeného pravidla. Moderátorka jej na to upozornila a pak vedla k závěru. A to po nonverbální domluvě s editorem vysílání,“ uvedl Pokorný s tím, že nikoho z vedení Radiožurnálu poté pan kardinál nekontaktoval a nestěžoval si. „Hanka Shánělová postupovala profesionálně. Ode mě dostala vpodvečer, kdy se objevily první negativní i pozitivní reakce na její postup, mail, v němž jsem její vyhodnocení situace schválil,“ uzavřel Pokorný.

Schwarzenberg: K ničemu nevyzýval

Reakce na Dukovo vystoupení na sebe skutečně nenechaly dlouho čekat. „Se zájmem jsem četl o vyjádření kardinála Dominika Duky v Radiožurnálu, kde mu moderátorka utnula slovo. Četl jsem to pozorně, nikde nestálo, že by vyzýval k volbě jakékoliv strany. To je mu naprosto cizí. Má obavy z vývoje u nás a já tyto jeho obavy sdílím. To, že už se proti tomu nesmíme ohradit na veřejnosti, je opravdu pozoruhodné. Český rozhlas má informovat, nikoli cenzurovat,“ napsal na svém facebookovém profilu předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Opačného názoru je však bývalá komunistická poslankyně Kateřina Konečná. „Nepřekvapuje mne, že katolická církev natahuje ruku po každém majetku, který jí Gazdíci, Stanjurové a zástupci ‚české šlechty‘ přinesli takříkajíc na ‚zlatém podnose’. Co mne ale překvapuje, je arogance, s jakou dokáže vystupovat na veřejnosti současná hlava katolické církve v České republice. Jeho rétorika mi nápadně připomíná vystupování československých politiků první poloviny padesátých let minulého století, které znám naštěstí jenom z filmových dokumentů. Kardinál Duka a jeho arogance je však tady a teď. Je děsivou realitou dnešní a nejspíš i budoucí České republiky,“ napsala k celému rozhlasovému vysílání Konečná ve svém tiskovém prohlášení.

Lit.: lm: Dominika Duku rozčílili v rádiu. Vaše eminence, musíme vás stopnout! In Blesk, 22. 10. 2013 (článek). – Cit.: Dominik Duka ve vysílání rozhlasu nešetřil kritikou na kroky ministerstva vnitra při restitucích. Jindy klidný a rozvážný kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka (70) si vůbec nebral servítky při pondělním rozhovoru v odpoledním vysílání Českého rozhlasu Radiožurnálu. Když se diskuze stočila k církevním restitucím nabral jeho projev nebývale na razanci. Na závěr rozhlas obvinil z cenzury, když moderátorka Hana Shánělová rozhovor raději předčasně ukončila.

Církev žádá v restituci podle médií mimo jiné některé budovy ve Vikářské ulici. Vnitro kvůli tomu chce předložit zákonné opatření, kterým by celý areál Hradu vyňalo z církevních restitucí. Podle ministerstva je totiž požadavek církve v rozporu s dohodou Duky s exprezidentem Václavem Klausem.

Duka se v odpoledním vysílání Radiožurnálu bránil, že současný požadavek církve v rozporu s tehdejší dohodou není. „Já si vážím slova a kdybych měl porušit slovo, tak se vzdám českého občanství a odejdu z této země. To chci říci všem, kteří vyvolávají v předvolebním boji zbytečná napětí,“ pronesl Duka s patrným důrazem zejména po poslední větu.
Duka kroky ministerstva přirovnal k totalitě

Po dotazu moderátorky ohledně jeho názoru na výše zmiňované zvažované opatření ministerstva vnitra Duka nešetřil kritikou. „Ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda. Já už dva roky upozorňuji, že v této zemi nás někteří lidé chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali,“ řekl Duka opět se zvýšeným hlasem.

„Pokud přijme naše společnost toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě, kde neplatí ani právní řád, ani žádné zásady a vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem!“ dodal.
Kardinál odmítl respektovat pokyny moderátorky

Moderátorka po tomto vyjádření skočila kardinálovi do řeči. „Omlouvám se, Vaše Eminence. Je doba těsně před volbami a podle pravidel Českého rozhlasu opravdu nesmíme vysílat jakékoli návody, koho volit či nevolit, ani naznačovat,“ vysvětlila Hana Shánělová.

Dominik Duka se ale proti tomuto nařčení ohradil. „Já žádné návody nikomu nedávám,“ reagoval. Na což moderátorka vysvětlila: „I když mi to neříkáte přímo, je to velmi tenký led.“

To byla ale pro Duku zřejmě poslední kapka. „Paní redaktorko, potom náš Český rozhlas nedodržuje vůbec zásady svobody. Nezlobte se na mě…!“ reagoval kardinál se značným rozhořčením v hlase. Po krátké slovní přestřelce se Shánělová rozhodla rozhovor ukončit.

„Děkuji vám za cenzurované vysílání,“ uzavřel nepříjemně Duka.
Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/duka-mluvil-o-gottwaldovi-cesky-rozhlas-debatu-ukoncil-20131022.html

Lit.: Topinková, Martina – wlk: Duka se čílil kvůli restitucím, rozhlas ho po pěti minutách vypnul. In web MF Dnes, 22. 10. 2013 (článek). – Cit.:Až nezvykle razantní byl projev kardinála a pražského arcibiskupa Dominika Duky v pondělním vysílání Českého rozhlasu Radiožurnálu. Zvyšoval hlas, mluvil i o rudých praporech, srpech a kladivech. „Děkuji za cenzurované vysílání,“ sepsul ve finále Duka redaktorku, která rozhovor raději předčasně ukončila.

Duka se čílil kvůli restitucím, rozhlas ho utnul | (5:13) | video: ČRo 1 – Radiožurnál

Duka byl hostem Hany Shánělové v odpoledním vysílání Radiožurnálu krátce poté, co se na Pražském hradě sešel s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem, s nímž řešil téma církevních restitucí. Bezprostředně po schůzce uvedl, že budovy, které katolická církev užívá v areálu Pražského hradu, zůstanou církvi (více čtěte zde).

O jednání s premiérem v demisi požádal poté, kdy ministr vnitra v demisi Martin Pecina těsně před volbami vládě předložil návrh zákonného opatření, které by areál Hradu vyjmulo z církevních restitucí (o návrhu ministerstva vnitra čtěte více zde).

Jak upozornil server Lidovky.cz, rozhovor byl napjatý už od začátku. Shánělová Dukovi připomněla tvrzení ministerstva kultury, že současné požadavky jsou v rozporu s dohodou, kterou církev dojednala s bývalým prezidentem Václavem Klausem v roce 2010. „Já si vážím slova a kdybych měl porušit slovo, tak se vzdám občanství, odejdu z této země. To chci říci všem, kteří vyvolávají v předvolebním boji zbytečná napětí,“ reagoval podrážděně Duka.

Kardinál poté emotivně zavzpomínal na minulý režim. „Ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda. Já už dva roky upozorňuji, že v této zemi nás někteří lidé chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali,“ prohlásil.

Naštvaně pak ještě doplnil: „Pokud přijme naše společnost toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě, protože neplatí ani právní řád, ani žádné zásady a vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem!“

Duka zažil politickou perzekuci

Na to, proč je Duka na některé věci citlivý, lze hledat odpověď v jeho životopise. Jeho otec byl voják z povolání, který se účastnil zahraničního odboje. V roce 1944 odešel do Anglie, kde do konce války bojoval v československé zahraniční armádě. V 50. letech byl vězněn spolu s důstojníky západní fronty.

Duka za minulého režimu nejprve nemohl studovat, na bohosloveckou fakultu jej přijali po průtazích, do dominikánského řádu vstoupil tajně. V roce 1975 mu byl odňat státní souhlas k duchovní správě, pracoval pak 15 let jako rýsovač v továrně Škoda Plzeň. V roce 1981 byl odsouzen za trestný čin maření státního dozoru nad církvemi a 15 měsíců byl vězněn v Plzni-Borech.

Zdroj: www.dominikduka.cz

Rozhlas nedodržuje zásady svobody, pronesl kardinál

Na to jej redaktorka přerušila a připomněla mu, že pár dní před předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny je podle regulí Českého rozhlasu nepřípustné kohokoliv jakýmkoliv způsobem ovlivňovat při jeho volebním rozhodování. Na to  Duka opáčil, že „Český rozhlas nedodržuje vůbec zásady svobody“.

Shánělová se proto snažila emotivní rozhovor ukončit, na což pražský arcibiskup reagoval ještě rozhořčeněji. „Děkuji vám za cenzurované vysílání,“ řekl pak závěrem.

Mnozí se však staví na jeho stranu. „Jsem naprosto šokován tím, že kardinála Dominika Duku – čestného a slušného člověka – odpojili z rozhlasového vysílání, protože mluvil pravdu. Navíc pravdu o komunismu,“ řekl na Dukovu obhajobu například exministr zdravotnictví Leoš Heger. „Myslel jsem si, že některá témata má již naše země za sebou… Evidentně jsem se mýlil,“ dodal.

Moderátorka se zachovala profesionálně, tvrdí šéfredaktor

Šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný postup Shánělové hájí.  „Na Radiožurnálu platí Pravidla volebního vysílání. V jejich duchu mají moderátoři instrukce, aby vedli rozhovory podle hesla – nikomu nepomáhat, nikomu neškodit. Dominik Duka byl tázán na výsledky schůzky u premiéra Rusnoka. Dál dostal několik doplňujících otázek. Rozhovor se v závěru dostal už na hranu toho, co vyplývá z výše uvedeného pravidla. Moderátorka jej na to upozornila a pak vedla k závěru. A to po nonverbální domluvě s editorem vysílání,“ napsal Pokorný iDNES.cz.

Podle Pokorného také Duka dostal mnohem více prostoru, než je v odpoledním vysílání Radiožurnálu zvykem. Šéfredaktor zároveň považuje způsob, jakým moderátorka rozhovor ukončila, za profesionální. „Ode mě dostala vpodvečer, kdy se objevily první negativní i pozitivní reakce na její postup, mail, v němž jsem její vyhodnocení situace schválil,“ dodal.

Redakce iDNES.cz požádala o vyjádření pražské arcibiskupství, ta zatím nedorazila.

Lit.: -spa-: Duka žádá po Radiožurnálu vysvětlení, proč ho ‚vypnuli‘ kvůli rudým praporům. In web Lidovky, 25. 10. 2013 (článek). – Cit.: PRAHA Kardinál Dominik Duka žádá od Radiožurnálu vysvětlení, proč s ním byl před volbami náhle ukončen rozhovor. Redaktorka se s Dukou rozloučila ve chvíli, kdy se zmínil o rudých praporech. „Kauza vyžaduje meritorní zaujetí stanoviska a to i vzhledem k budoucnosti,“ míní Duka.

O narychlo ukončeném rozhovoru s pražským arcibiskupem informoval server Lidovky.cz už minulý týden. Tehdy to Duka nechtěl komentovat. Nyní - po volbách – se ale k incidentu vrátil. Ve svém blogu na Aktuálně.cz napsal, že žádá vysvětlení. „Dodnes mi nikdo nebyl schopen říci: ‚pane kardinále, tato věta byla za hranicí pravidel ČRo, kvůli ní jsme rozhovor ukončili’,“ vyčetl rozhlasu.

Radiožurnál se s Dukou snažil rozloučit poté, co se kardinál během hovoru o církevních restitucích vyjádřil k tehdy diskutované možnosti, že by areál Pražského hradu vypadl z restitučních nároků. „Pokud přijme naše společnost toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě, protože neplatí ani právní řád, ani žádné zásady a vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem!“ pronesl Duka rozrušeným hlasem. (Více čtěte ZDE)

A jak nyní napsal, nechápe, čeho se tou větou dopustil. „Porušil jsem poukazem na paralelu s komunistickým režimem (který je stále ještě podle našeho práva zločinný) zákon? Nebo jen interní podzákonnou normu ČRo, která by ale v takovém případě musela kolidovat se zákony ČR o svobodě slova? Který konkrétní subjekt, politika či kandidáta jsem měl propagovat/kritizovat?“ ptá se Duka ve svém blogu.

Více než žádat o vysvětlení, ale nebude. Konkrétní odpovědi očekává od redaktorky Hanky Shánělové, editora vysílání Petra Bušty a šéfredaktora Radiožurnálu Jana Pokorného. „Nemám problém mu cokoli vysvětlil. Tak jako jsem to vysvětlil veřejně, tak to můžu vysvětlil i jemu,“ reagoval na Dukovu výzvu Pokorný, který už dříve v rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl, že za postupem svých redaktorů stojí. (Více čtěte ZDE)

Rada bude řešit stížnosti

Kardinál v blogu také připomněl, že Rada ČRo obdržela řadu stížností, v nichž si posluchači na postup Radiožurnálu stěžují. „Aktuálně vím, že se sešly jak stížnosti, tak obhajoby,“ zdůraznil mluvčí Rady Michal Stehlík. V tom, kolik jich přišlo, nechtěl být konkrétní. „Čísla se průběžně mění,“ vysvětlil. Zároveň ale potvrdil kardinálovo tvrzení, že by dopisy posluchačů měli radní řešit ve středu na veřejném zasedání.

„Myslím, že bude pro atmosféru v Česku velmi prospěšné, když se vyjasní, co tedy je a není v předvolebních časech ve veřejnoprávních mediích přípustné,“ uvedl k jednání Rady kardinál.

Lit.: Picha, Marek: Duka vs. Český rozhlas. In web Argumentace, 31. 10. 2013 (polemika). – Cit.:  Pustil jsem si rozhovor Dominika Duky, ve kterém se vyjadřuje k průběhu schůzky ohledně nějakých budov v areálu Pražského hradu. Nechám stranou skutečnost, že Duka vstupoval do rozhovoru zjevně unaven a přednasrán; nebudu ani komentovat spirálu vzteku, do které se vytočil a díky které vypadal jako karikatura katolického hodnostáře. Zajímá mě, zda se v některém okamžiku Duka provinil vůči regulím předvolebního vysílání Českého rozhlasu. Upozorňuji, že stejně jako v případě s Drdou nebudu ani teď hodnotit, zda jsou ony regule nastaveny citlivě.

Přepis části rozhovoru redaktorky ČRo Shánělové s Dukou:

  1. Shánělová: Promiňte, Vaše Eminence. Vy říkáte, že nejde o nové požadavky (pozn.: ohledně restituce části Hradního areálu).
  2. Duka: Nejde!
  3. Shánělová: Podle Ministerstva vnitra jsou vaše současné požadavky v rozporu s dohodou mezi Vámi a tehdejším prezidentem Václavem Klausem z roku 2010. Tak se Vás musím zeptat, jestli to je porušení téhle dohody.
  4. Duka: Paní redaktorko, tam musíme říci, že to nebyla dohoda, která by řešila otázku majetkoprávního vyrovnání se státem, ano? A ten požadavek, který já jsem podepsal, já si … víte … vážím slova, a kdybych měl porušit slovo (zvýšeným hlasem) tak se vzdám českého občanství a odejdu z této země! To chci říci všem, kteří vyvolávají v předvolebním boji zbytečná napětí! Já mohu říci jedno … že určitým způsobem došlo k nedorozumění, že tento dopis neobsahoval dostatečné vysvětlení.
  5. Shánělová: Ještě mám jednu takovou … ano
  6. Duka: A to byl důvod, proč jsem tady, u pana premiéra, abych mu tuto skutečnost vysvětlil. Děkuju.
  7. Shánělová: Promiňte, ještě jednu věc: Ministerstvo vnitra chce prosadit zákonné opatření, aby celý areál Pražského hradu byl vyňat z restitucí. Co tedy budete dělat, pokud se něco takového stane?
  8. Duka: Paní redaktorko, já nemohu vám říci, co budu dělat, protože já nejsem majitelem církve. Ani majitelem státu. Ale vím, že ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda! (zvýšeným hlasem) Já už dva roky upozorňuju, že v této zemi někteří lidé nás chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali! Pokud … přijme … naše společnost toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě. Kde neplatí ani právní řád, ani žádné zásady a vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem.
  9. Shánělová: Teď Vás musím … omlouvám se, Vaše Eminence, je doba těsně před volbami, a podle pravidel Českého rozhlasu opravdu … nesmíme vysílat jakékoliv návody, koho volit, nevolit, ani naznačovat …
  10. Duka (hlasitě): Já žádné návody nikomu nedávám …
  11. Shánělová: Vím, chápu, i když mi to neříkáte přímo, je to velmi tenký led, moc prosím …
  12. Duka (ještě hlasitěji): Paní redaktorko! Potom náš Český rozhlas vůbec nedodržuje zásady svobody! (nezlobte se na mě)
  13. Shánělová: Obávám se …
  14. Duka (křičí): Obávám se! … Já se právem obávám! Já nemám co ztratit.
  15. Shánělová: Víte, musíme respektovat pravidla předvolebního vysílání Českého rozhlasu, a ta jsou naprosto jasná, a těmi se řídit musíme. Byl tu kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka, teď v živém vysílání …
  16. Duka: Děkuji za cenzurované vysílání.
  17. Shánělová: … Radiožurnálu. Děkuji Vám za rozhovor. Naslyšenou.
Divné věci se dějí v bodě 4. Nejprve pozadí střetu, snad jsem ho pochopil správně. V roce 2010 uzavřel Duka s Klausem dohodu, která měla ukončit soudní spory mezi církví a státem o Svatovítskou katedrálu. Dohodli se, že se o ni budou starat společně. Tato dohoda neřešila vlastnictví katedrály. V roce 2013 žádá církev o vrácení několika nemovitostí v areálu Hradu. To vede vnitro, aby předložilo do Senátu zákonné opatření, jímž by všechny nemovitosti v areálu Hradu byly z restitučních nároků vyňaty. Tedy i Svatovítská katedrála. ČSSD, která Senát ovládá, předběžně vyjádřila souhlas s tímto návrhem. A Duka celkem pochopitelně rozjíždí svůj berserk. Tolik tedy kontext, nyní k samotnému projevu. Podstatnou věcí je, že je to v tomto bodě sám Duka, který zmiňuje politizaci sporu, respektive jeho použití v předvolebním boji:

To chci říci všem, kteří vyvolávají v předvolebním boji zbytečná napětí!

Sám Duka tedy upozorňuje, že nejde jen o izolovaný majetkový spor, ale že jde o součást přesvědčovací kampaně některých stran.
V první části bodu 8ad komančum. Gottwald odebral, zestátnil, vyvlastnil, ukradl, navrátil lidu (vyberte si) církevní majetek. Vláda nechce vrátit jistou část majetku. Ergo vláda potvrzuje rozhodnutí Klementa Gottwalda. Tato část argumentu je v zásadě v pořádku, problém je v implicitním navázání: Gottwald byl svině, ergo vláda je svině taky. Máme-li hodnotit rozhodnutí vlády, musíme vzít do úvahy motivy, které ji k němu vedou a jak se tyto motivy kryjí s motivy z roku 1948. Pravidlo, že „co se ukradlo, to se musí vrátit, tečka“ neplatí tak nekompromisně, jak se obhájci církevních restitucí domnívají. (Rovněž argument „potvrzení Gottwaldova rozhodnutí je špatné proto, že ho učinil Gottwald“ není sám o sobě v pořádku. Jde o negativní asociaci, protipříkladem je známé Hitlerovo vegetariánství. Nechci se zde ale věnovat církevním restitucím, proto tuto část končím.)
Ve druhé části bodu 8 dochází podle redaktorky k porušení regulí. Následující pasáž je tedy samotným jádrem sporu o kampaňovitost Dukova vystoupení:

Já už dva roky upozorňuju, že v této zemi někteří lidé nás chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali! Pokud … přijme … naše společnost toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě. Kde neplatí ani právní řád, ani žádné zásady a vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem

Co dělá Duka? Říká, že pokud spor o vrácení jistého majetku nedopadne v jeho prospěch, bude ohrožena svoboda, demokracie, právní řád a státní suverenita. Někteří lidé představují ohrožení demokracie a vlastně všeho. Kdo jsou ti lidé? Ministerstvo vnitra, sociální demokraté, komunisté a jiní odpůrci církevních restitucí, či alespoň odpůrci restitucí budov Hradu. Opravdu nejde o ty rudé prapory s nářadím asociující těsný vztah komunistů a Sovětského svazu, jde o „některé lidi“, kterým se stávající vypořádání mezi církvemi a státem nezdá, v daném kontextu zastoupené ČSSD. Když to shrnu, Duka říká následující:
  • Cílem některých lidí je nedemokratické nesvobodné bezprávní zřízení.
  • Jsou to ti lidé, kteří chtějí vyjmout Hrad z restitučních nároků.
  • Návrh předkládá Ministerstvo vnitra a předběžně s ním souhlasí ČSSD.
  • Návrh je součástí předvolebního boje.
  • Nikomu neříkám, koho má volit.
V principu je to stejné, jako byste v rozhlasu řekli, že např. ANO jsou neskuteční dementi, které by žádný rozumný člověk nemohl volit, ale že tím samozřejmě nikomu neříkáte, jak se má rozhodnout a že je to každého věc, jak to jakože cítí.
V bodě 12 Duka obviňuje Rozhlas, že nedodržuje zásadu svobody projevu. No tak samozřejmě, nedodržuje, vždyť ho na to upozornila sama redaktorka. V předvolebním čase jsou jisté projevy v daném médiu zapovězeny. Totéž platí před okny mé ložnice ve dvě ráno.
Zapomeňte na chvíli na svůj postoj k církvím a církevním restitucím. Zapomeňte i na svůj vztah k ČSSD, KSČM, Rusnokově vládě. Zapomeňte i na svůj postoj k regulaci předvolebního vysílání Českého rozhlasu. Dukova slova jsou namířena vůči politickým reprezentantům, kteří kritizují církevní restituce obecně i konkrétně v dané kauze. Duka si je vědom role tohoto tématu v předvolebním ovlivňování. Duka porušil regule Českého rozhlasu, neboť jeho prohlášení je návodné.
Postup redaktorky Hany Shánělové byl naprosto příkladný.

Lit.: -vdo- – -jj-: Duka se s kyticí omluvil redaktorce rozhlasu, na kterou zvýšil hlas. In web IDnes, 2. 12. 2013 (článek). – Cit.: Kardinál Dominik Duka se osobně omluvil redaktorce Českého rozhlasu Haně Shánělové. Ta s ním v říjnu předčasně ukončila rozhovor poté, co se Duka rozohnil v rozhovoru o církevních restitucích. Duka o omluvě informoval v rozhovoru pro MF DNES a posléze na svém facebookovém profilu.

Duka se Shánělové omluvil minulý týden v budově Českého rozhlasu.

„V době adventní bychom si měli uklidit nejenom doma, ale také ve svých srdcích. Sešel jsem se s redaktorkou Hankou Shánělovou, abych ji popřál klidné prožití adventu, předal ji kytici a omluvil se, že jsem na ni ve vysílání zvýšil hlas. Myslím, že ani jeden z nás jsme se v onom okamžiku nezachovali správně,“ napsal Duka na Facebooku.

Šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný se kardinálově omluvě odmítl pro iDNES.cz vyjádřit s tím, že návštěva Duky v rozhlase byla soukromá.

Shánělová s Dukou vedla rozhovor o zákonném opatření, které by areál Hradu vyjmulo z církevních restitucí. Materiál pár dní před volbami předložil ministr vnitra v demisi Martin Pecina (více o vypjatém rozhovoru čtěte zde).

Obvykle klidného kardinála to rozčílilo. „Ono zákonné opatření chce vlastně potvrdit rozhodnutí soudruha Klementa Gottwalda. Já už dva roky upozorňuji, že v této zemi nás někteří lidé chtějí připravit o všechnu svobodu a demokracii, kterou jsme si vytrpěli a vybojovali,“ uvedl v rozhovoru.

Naštvaně pak ještě doplnil: „Pokud přijme naše společnost toto opatření, budu vědět, že nežiji v demokratickém státě, protože neplatí ani právní řád, ani žádné zásady a vracíme se pod rudé prapory se srpem a kladivem!“

Redaktorka v reakci na jeho slova uvedla, že pár dní před předčasnými volbami je podle regulí Českého rozhlasu nepřípustné kohokoliv ovlivňovat při jeho volebním rozhodování. Nakonec rozhovor předčasně ukončila. Duka na to zareagoval slovy: „Děkuji vám za cenzurované vysílání.“

„Já se rozčílil nad otázkou, která vyšla z textu ministra vnitra Peciny, jejž skutečně považuji za nešťastný. On těsně před volbami řekl, že naše budovy by ohrožovaly bezpečnost Pražského hradu. V tomto smyslu jsem byl rozohněn právem, navíc nejsa už mladý, byl jsem unavený po celodenním jednání. A když je člověk rozohněný, tak zvedne hlas,“ vysvětlil nyní Duka pro MF DNES.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)