Příběhy slavných – Rudolf Hrušínský nejst. 1/5 (2016)
Jana Soprová. Zahrál přes 120 divadelních postav, ve filmu a televizi dalších 200. A to přesto, že na počátku 70. let nesměl před kameru. Režie Bela Schenková.
Účinkují Jitka Čvančarová a Miroslav Hanuš.
Natočeno 2016. Premiéra 31. 10. – 4. 11. 2016 v cyklu Příběhy slavných č. 73 (ČRo 2 Praha, 9:40 h.; 5 x 5 min.).
Obsah: 1. Který Rudolf to vlastně je? – 2. Co způsobila hruška? – 3. Ach, ten krásný blonďáček. - 4. Nejšťastnější období – ornestinum. - 5. Lékař duší a nedobrovolný politik.
Lit.: Luptávková, Věra – Soprová, Jana: Režisér, nedobrovolný politik… Co jste o něm ještě nevěděli? Příběhy slavných: Rudolf Hrušínský. In web ČRo 2 Praha, listopad 2016 (článek). – Cit.: Rudolf Hrušínský hrál přes 120 divadelních postav, ve filmu a televizi dalších 200. A to přesto, že na počátku 70. let nesměl před kameru.
Důvěryhodný, uklidňující hlas. Pohodový, až líný projev… Líný ale Rudolf Hrušínský nebyl. Často natáčel několik filmů najednou a hrál k tomu v divadle. Prý pracoval až 20 h denně. Zklidnil se, až když dostal infarkt. Taky celý život kouřil. Měl to ale v genech.
Maminka Hermína Červíčková prý ještě dva dny před porodem stála na jevišti (vždyť taky Červíčkové jsou u nás nejstarším divadelním rodem). Původně se po otci jmenoval Böhm, ale podle legendy z hladu neodolal hrušce, a tak ho překřtili na Hruškovského, později Hrušínského.
Vztah s Mandlovou?
Přestože kočovníci, jeho rodiče se nakonec přece jen usadili v Praze (otec hrál v Osvobozeném divadle). První scénou teprve 14letého Hrušínského byla Uranie. Zlom přišel ale až v souboru E. F. Buriana D37. Za války se z něj stal idol žen. Dokonce i hereček. Údajně ho měla svést i Adina Mandlová.
V letech 1941–1943 hrál v Divadle na Vinohradech. Protože se ale poměry zhoršovaly nechal se radši angažovat Lucerna filmem. Film jeho popularitu ještě zvýšil. Dokonce i režíroval film Jarní píseň a pak i parodii kovbojky Pancho se žení.
Svatba, Ornestinum a politika
V roce 1945 se seznámil s 16letou Evou Koubovou a vzali se. Hrušínskému bylo 25 a klubal se z něj herec charakterních rolí. Stal se součástí tzv. Ornestina. Legendární éry Městských divadel pražských pod taktovkou uměleckého šéfa a režiséra Oty Ornesta v jinak podivných 50. letech.
Z půvabného mladíčka se stal tělnatý mlčenlivý muž s jedinečným charismatem. V Národním prý dokázal šeptat tak, že ho slyšeli i na čtvrté galerii. Bojoval ale i se zdravotními problémy. Infarkty, cukrovku a další choroby prostě ignoroval. To, co ho ale málem dostalo, byl zákaz u filmu i na divadle.
Věděli jste, že…
všichni tři Rudolfové Hrušínští si spolu zahráli jen jednou? Bylo to v legendární inscenaci Činoherního klubu Obsluhoval jsem anglického krále.
Údajně v tom byla politika, možná závist kolegy… Po roce 1989 se ale Hrušínský sám dostal na kandidátku Občanského fóra a pak i na dva roky do Sněmovny. A večer ale hrál v divadle. I když rušný život vyvažoval rybařením a tichem u vody, takový nátlak nevydržel. Zemřel v 73 letech.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku