Pro a proti – Selhala v prezidentské volbě USA média? (2016)
Připravila a uvádí Veronika Sedláčková.
Hovoří odborník na reklamu a producent Jakub Horák a mediální teoretik a výkonný ředitel Empresa Media Daniel Köppl.
Natočeno 2016. Premiéra 14. 11. 2016 (ČRo Plus, 9:34 h.).
Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Expert: Média reflektují jen sama sebe, ne realitu, v níž Trump dokáže zaujmout voliče. In web ČRo Plus, listopad 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Donald Trump vyhrál volby, ačkoli se proti němu postavila většina sdělovacích prostředků ve Spojených státech. Mají média tak malý vliv, nebo svou kritikou republikánskému kandidátovi paradoxně pomohla?
„Média selhala proto, že se stále rozšiřuje propast mezi tím, jak nahlížejí na realitu mediální odborníci a obyčejní lidé,“ uvedl v pořadu Pro a proti odborník na reklamu a producent Jakub Horák.
Podle něj je to vina mediálních odborníků, protože ti mají reflektovat situaci ve státě. „Ale místo toho reflektují jen sama sebe,“ dodal. Svou roli sehrály také průzkumy veřejného mínění.
„Téměř všechny průzkumy předvídaly, že Hillary Clintonová vyhraje, a to ještě několik hodin před otevřením volebních místností,“ upozornil expert.
„Novináři jsou prostě hluboce přesvědčeni, že Donald Trump je směšná figura, tragéd, který má prodávat žvýkačky, magor, který není kvalifikovaný, a tak to prostě píšou. Ale zjevně u obyčejných voličů to nebylo tak důležité.“
JAKUB HORÁK
Ten se domnívá, že je možné, že respondenti těchto průzkumů vnímali i samotné výzkumné agentury jako součást establishmentu. „Neříkali jim, koho budou volit, protože na ně byli také naštvaní.“
Mediální teoretik a výkonný ředitel Empresa Media Daniel Köppl souhlasí s tím, že média selhala. „Podlehla až moc své vlastní představě o své důležitosti a nevnímala, co se děje v okolí.“
„Média se zakotvila sama ve svém onlinovém světě, ve svých sociálních sítích a bublinách. Žijí v představě, že jsou nejlepší, jejich kamarádi na sociálních sítích jim to potvrdí a oni nemají zpětnou vazbu. Ovšem jiná bublina o kousek vedle může mít názor úplně jiný, ale ten se k ní nedostane. Problém médií je, že místo aby šla do terénu, tak často zůstanou jen u té Google-žurnalistiky, která vlastně nemá žádnou hodnotu.“
DANIEL KÖPPL
Köppl považuje za zajímavé to, že se většina médií, která tvoří názory, shodla na jediném názoru. „Evropská média naslouchala převážně těm médiím, která fandila Hillary, a my v Evropě jsme dostali pocit, že Hillary to má jasné, že to vyhraje, a vůbec jsme nepřipouštěli jinou možnost.“
Tím, že Donald Trump začal mluvit normálně, a ne strojeně, narušil stereotyp, na který je většina populace v Americe alergická. „A to se týká i Evropy. Model oficiálních politiků, kteří mluví a vlastně nic neřeknou, je přežitý.“
„Většina dnešní populace chce mít věci rozhodnuté hned, nechce čekat. Řada lidí je otrávena principem demokracie, kdy trvá dlouho, než se něco rozhodne. Když jdete do obchodu, tak máte všechno hned,“ konstatoval Daniel Köppl.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku