Dobrá vůle – Jaroslav Achab Haidler a projekt Kešet (2016)

Rozhlasový portrét herce, překladatele, regionálního politika, který konvertoval k judaismu a je duší projektu Kešet, dokumentujícího židovské hřbitovy na našem území. Pořad zachycuje Haidlerův životní příběh, jeho konverzi k židovství a cestu k herecké dráze s ukázkami z jeho divadelních i rozhlasových rolí, přímo na místě budeme svědky práce na opravách a evidenci židovských hrobů. Zájem o židovské památky a kulturu se u Achaba Haidlera spojuje s apelem na národnostní a náboženskou toleranci. Připravila Hana Soukupová. Technická a hudební spolupráce Libor Soukup. Dramaturgie pořadu Lenka Svobodová.

Natočeno 2016. Premiéra 3. 12. 2016 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.). Repríza 5. 1. 2019 (ČRo 2 Praha, 18:30 h).

 Lit.: Soukupová, Hana: Jaroslav Achab Haidler: Hřbitovy mluví o životě, ne o smrti. In web ČRo 2 Praha, prosinec 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Rozhlasový portrét herce, překladatele, regionálního politika, který konvertoval k judaismu a je duší projektu Kešet, dokumentujícího židovské hřbitovy na našem území.

Batůžek, stan, fotoaparát, tužka a papír a taky trocha vody na rituální omytí rukou. S touto výbavou vyráží Achab Haidler na své cesty za židovskými hřbitovy. Už několik let totiž dokumentuje staré náhrobky, zpracovává je a překládá hebrejské nápisy do češtiny. Vzniká tak internetová databáze, kde si lidé mohou najít své předky, přečíst si svědectví o dávno zapomenutých obyvatelích naší země nebo se jen potěšit krásným jazykem těchto textů.

On-line kurzy hebrejštiny zdarma

Přímo na hřbitovech pak vznikají poeticko-edukativní videa, jimiž Achab Haidler svou databázi doplňuje. Prostřednictvím internetu nabízí i další aktivity – můžete se s ním například zdarma učit hebrejsky. Od svého psacího stolu v maličkém bytě na ústeckém sídlišti vám poradí, jak si osvojit základy tohoto pro našince poněkud obtížného jazyka. Myslí při tom na ty, kteří by se s hebrejštinou rádi seznámili, ale běžná výuka je pro ně nedostupná – třeba proto, že žijí mimo velká centra.

Sledovat Achabův jazykový kurz nebo videa ze hřbitovů je zážitek. Máme totiž co do činění s profesionálním hercem. Naléhavý a láskyplný tón jeho hlasu, když popisuje milované „hřbitůvky“, stejně jako volba slov prozrazují opravdové zaujetí, které provází tohoto renesančního muže už od mládí.

Funerální turistika

Ve 24 letech zjistil, že je po matce Žid. Začal se učit hebrejsky v době, kdy nebylo snadné sehnat ani učebnici, navštěvoval židovské památky a později se dostal i k nápisům a plastikám na hřbitovech. Vzhledem k tomu, že se „funerální turistice“, jak trochu v žertu říká, může soustavně věnovat jen o divadelních prázdninách, je jeho práce opravdu obdivuhodná. A to ještě připomeňme, že Achab Haidler působí i jako regionální politik a překladatel.  

Na otázku, co je pro něj na židovských hřbitovech nejzajímavější, odpovídá: „Humanita. Pojem ‚políčka života‘ není eufemismus. Židovské hřbitovy jsou právě díky vzkazům z náhrobních nápisů o životě, ne o smrti. A to je právě hezké.“

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)