Pro a proti – Rodný dům Adolfa Hitlera a vyrovnání se s minulostí (2016)
V rakouském městečku Branau zbourají rodný dům Adolfa Hitlera. Prospěje to vyrovnání se s nacistickou minulostí Rakušanů? A jak se s komunistickou minulostí vyrovnáváme v Česku? Moderuje Veronika Sedláčková.
Hovoří výkonná ředitelka Platformy evropské paměti Neela Winkelmannová a místopředseda KSČM a historik Josef Skála.
Natočeno 2016. Premiéra 27. 12. 2016 (ČRo Plus, 9:34 h.).
Lit.: -ves- (= Sedláčková, Veronika) a Čihák, Ondřej: Komunistická strana by měla začít tím, že se zruší, žádá aktivistka Winkelmannová. In web ČRo Plus, 27. 12. 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Rodný dům Adolfa Hitlera v dolnorakouském městečku Braunau am Inn čeká demolice. Vláda se obává, aby se z renesanční stavby nestalo poutní místo neonacistů. Může zbourání domu ohrozit vyrovnání rakouské veřejnosti s vlastní minulostí? A jak by se s komunistickou minulostí mělo vyrovnat Česko?
„Zbourání ničemu neuškodí, ale jen zbourání nic nevyřeší,“ uvedl v pořadu Pro a proti místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy a historik Josef Skála.
Podle něj neonacisté dnes nezvedají hlavu kvůli „nějakému baráku v Braunau, ale protože jim doba nahrává a neřeší se problémy dnešní společnosti. Vlna populismu a nahnědlého nebezpečí narůstá.“
„My jsme se za věci, které se staly naším jménem, omluvili nesčíselněkrát. Očekáváme aspoň v zárodcích něco podobného od politických proudů, které mají ruce od krve a na svém kontě mají mraky politických zločinů… Za konkrétní věci jako popravu paní Milady Horákové jsme se omluvili nesčíselněkrát, já v televizi asi čtyřikrát, v rozhlase pětkrát… Kdy se začne vyjadřovat k vlastním zločinům kdokoli jiný? “
Josef Skála
Na výzvu k vyrovnání se se zločiny z dob komunistického režimu reagoval předseda následovně: „Tolik cti a svědomí jako komunistické hnutí, pokud jde o vlastní minulost, nemá žádný jiný vlivný politický proud dneška.“
„Jsme jediní, kdo se stavíme čelem k tomu, co se naším jménem stát nemělo. A velmi bych přál našim politickým konkurentům, aby v sobě našli aspoň jedno procento té cti svědomí, které máme my,“ vzkázal Skála.
Výkonná ředitelka Platformy evropské paměti Neela Winkelmannová je přesvědčená, že čím méně konkrétních fyzických stop násilných diktátorských režimů v Evropě budeme mít, tím lépe.
„Komunistická strana je jediný politický subjekt, který má velmi mnoho krve na rukou, a domnívám se, že co pro tento národ po roce 1989 komunistická strana udělala, je v podstatě nulové… Komunistická strana by měla začít tím, že se zruší. Měla by vyslovit jasný předěl a jasný rozchod se stalinistickou ideologií a přetransformovat se v moderní levicovou stranu.“
Neela Winkelmannová
„Kultura udržování paměti na základně hmotných artefaktů není nevýznamná, a je zcela správné odstraňovat fyzické symboly zla, útisku z naší krajiny i z našich měst.“
Při takovém vyrovnávání se s jakoukoli totalitou je v první řadě potřeba říct, co se přesně stalo, žádá aktivistka. „Postavit se faktům a odhalit celý skutečný dosah historické pravdy.“
Winkelmannová odmítá Skálovo tvrzení, že se komunistická strana za svou minulost už omluvila. „Komunistická strana se omluvila tomuto národu jen jednou, kdy vyslovila politování nad excesy, které napáchala na svých členech v době po roce 1968. Komplexní omluva českému národu za politické popravy, vězněné, utýrané umučené, za stovky tisíc lidí, kteří museli emigrovat, za zničenou národní identitu, jsme nikdy od komunistické strany neměli. Čekáme na to dodnes.“
„Komunistická strana se vůbec neodpoutala od ideologie násilí, myslím, že kdyby měla tu možnost, tak by opět neváhala použít násilí, a začala by porušovat lidská práva svých spoluobčanů,“ varovala Neela Winkelmannová.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku