Pro a proti – Válka v Sýrii (2017)

Kdo nese vinu za smrt asi 400 tisíc lidí ve válce v Sýrii, která trvá už šestým rokem? Moderuje Veronika Sedláčková.

Hovoří europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) a novinářka z Literárních novin Tereza Spencerová.

Natočeno 2017. Premiéra 4. 1. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: To, že situaci v Sýrii kočíruje Rusko, je naše diplomatická prohra, tvrdí Tereza Spencerová. In web ČRo Plus, 4. 1. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Už v polovině tohoto měsíce by se mohly uskutečnit mírové rozhovory o Sýrii pod taktovkou Ruska, Turecka a Íránu. Podle agentury Reuters plánovaná dohoda o příměří počítá s rozdělením válkou sužované země na neformální zóny vlivu. U jednacího stolu se zprvu nepočítá se zástupci Spojených států amerických ani Evropské unie. Má takový postup na úspěch?

„Příměří je vždy lepší než válka,“ uvedl v pořadu Pro a proti europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09).

Podle něj ale jistá podoba války budou v regionu setrvávat. „Vymýtit terorismus je obtížné. Občanská válka může skončit, ale boj proti teroru může pokračovat.“

Jak vidí politik budoucnost regionu? „Pokračuje tradiční rozpad Osmanské říše, takže se bude rozkládat i Sýrie. Jestli se podaří udělat federaci, nebo budou různé způsoby autonomie, to nevím… Nevíme, jakým způsobem byla smlouva o příměří postavena, ani kdo ji podepsal,“ připomněl politik. 

„Jestli bude mírové jednání v Astaně, tak do jednání vstoupí i politici a předpokládal bych, že i ty velmoci, které byly z mírového procesu vyšachovány, především Spojené státy… V každém případě se Sýrie rozpadne. Co bude s Asadem si netroufám odhadnout, spíš si myslím, že to bude znamenat jeho konec,“ předpověděl Štetina.

„Rusko hraje dvojí roli v oblasti: světové velmoci, kdy vetuje v OSN rezoluce o Sýrii, ale také se stalo regionální velmocí. Rusko se snaží dosáhnout svých kýžených teplých moří, to je stará ruská touha, proto se snaží ovládat Černé more. Nyní má Latákii a Tartús. Nakonec bude mít i vojenský vliv na východě Středozemního moře. To je velký úspěch Vladimíra Putina.“
Jaromír Štětina

Novinářka z Literárních novin Tereza Spencerová je přesvědčena, že i kdyby se podařilo vytlačit Islámský stát a Al-Kájdu z jejich hlavních bašt, teroristická válka bude dále pokračovat.

„To, co dnes sledujeme, je výsledek naprostého politického selhání západních zemí po Arabském jaru. Absolutně jsme nepochopili revoluce v Tunisu a Egyptě. Libyi jsme úplně zničili, mysleli jsme si, že v Sýrii to půjde úplně stejně. Rusko využilo našich selhání a vstoupilo do hry. Můžeme tomu říkat Putinovo vítězství, ale nebýt našich chyb, tak tato situace nemohla nikdy nastat. “
Tereza Spencerová

„Tyto síly nikam nezmizí, takže nějaká forma války bude pokračovat ještě fůru let,“ soudí publicistka. Ta by prý nepoužívala pojem rozpad Sýrie. „Umím si představit uchování státu v hranici, v jaké je dnes… Trendů v Sýrii je hodně, ale který převáží, to si netroufám předvídat.“

Novinářka pochybuje, že by vstup Evropské unie, která je „sama rozhádána, byl přínosem k jednání o míru. Navíc, většina amerických analýz předpokládá, že Donald Trump víceméně Blízký východ přenechá místním silám.“

Spencerová chápe působení Ruska v oblasti spíš jako snahu dosáhnout stavu, v němž by každý musel udělat kompromis, ale měl by pocit, že úplně neprohrál. „A teď mluvíme o Turecku, Íránu, Sýrii i Iráku, možná o Kurdistánu.“

Regionální mocnosti mají mnohem větší zájem na míru než USA nebo EU. „To, že to kočíruje Rusko, je známka naší diplomatické prohry. Rusko využilo všech našich chyb, a vstoupilo na kolbiště, kde jsme měli být dál my,“ konstatovala publicistka.

„Na Blízkém východě vzniká naprosto bezprecedentní mocenská klika. Sunnitské velmoci jako Saudská Arábie, Katar a další jsou mimo hru, stejně jako jejich spojenci Západ a Evropská unie. Dnes se díváme na zrod naprosto nového regionu, a kdo se přidá k jednáním, má šanci si něco ukousnout, kdo bude dál bojkotovat, bude zabit,“ pospala své vidění složité situace Tereza Spencerová.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)