Pro a proti – Nízká nezaměstnanost (2017)

Měla by vést nerovnováha mezi poptávkou a nabídkou na českém pracovním trhu ke zvyšování platů? Moderuje Veronika Sedláčková. Hosty byli místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Natočeno 2017. Premiéra 11. 1. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Náš problém? Nemáme levnou práci, ale máme levnou ekonomiku, tvrdí Svaz průmyslu a dopravy. In web ČRo Plus, 11. 1. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Nezaměstnanost v Česku poklesla v prosinci na 5,2 % z loňských 6,2 %. Firmy ale přesto upozorňují, že jim chybí zaměstnanci a to hlavně ti kvalifikovaní. Mohly by podniky nalákat zaměstnance zvednutím platů?

„Určitě, a firmy to dělají,“ uvedl v pořadu Pro a proti viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. „Růst platů v minulém roce byl větší než růst ekonomiky.“

Práce ale u nás není levná. „Máme jedny z nejvyšších vedlejších nákladů práce ze státu OECD. Nemáme levnou práci, ale máme levnou ekonomiku, a to je ten problém.“

„Nejsme německou ekonomikou finálních výrobců, díky komunistické minulosti a složité transformaci jsme bohužel subdodavatelskou ekonomikou. S pozicí levné ekonomiky je proto třeba skoncovat, musíme se vymanit z pasti subdodavatelské ekonomiky, musíme mít více finálních výrobců a domácích podniků,“ vysvětlil viceprezident.

Ten upozornil, že zahraniční investoři, kteří už mají zkušenost s českým prostředím, otálejí s dalšími investicemi. „Zjistili, že zde máme šikovné lidi a nejsme jen montovna, ale když chtějí investovat do zajímavějších výrob, říkají: nemáte dostatek absolventů technických vysokých škol, nemáte kvalitní infrastrukturu, nestavíte dálnice, jak potom můžeme zásobovat naše závody, jste nejhorší ve spolupráci podniků a univerzit ze všech zemí OECD.“ 

„Máme spoustu domácích úkolů, které prostě neděláme, a musíme je dodělat, aby jsme dostatečně motivovali zahraniční investory, aby investovali do těch zajímavějších projektů a motivovali domácí kapitál, aby tu zůstával.“
Radek Špicar

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek upozornil, že podstatou ekonomické integrace v Evropské unii měla být konvergence, tedy ekonomické a sociální sbližování zemí. „To se ale v podstatě neděje.“

„Evropská komise by měla dokročit na společnosti typu Volkswagen. Není normální při zásadě rovného zacházení, kterou EU prosazuje, aby přihlížela tomu, že při stejné produkci a práci na stejných linkách, jen v závislosti na tom, jestli pracuji o 100 km dál, mám dvakrát nebo třikrát rozdílný plat. “
Vít Samek

„Rozdíly jsou stejné, jako byly před 25 lety. Členským zemím unie se hodilo, že se rozšířil trh s levnou prací, a ta jim umožňuje dosahovat větší zisky,“ tvrdí odborář.

Ten uvedl i konkrétní příklad. „Když vyrobíte stejné auto, jako je dnes Škoda Superb, se srovnatelným vozem Volkwagenu, tak tady se vyrábí za třetinové náklady nebo s velkým rozdílem než v Německu, ale plat německého dělníka je třikrát větší. Takže je jasné, že na jeho plat musí vydělat čeští dělníci.“

Také proto je v našich zemích zájem o zaměstnance z Ukrajiny a dalších zemí. „Firmy vědí, že tak seženou ještě levnější pracovní sílu.“

„Ale zeměkoule nám bude ujíždět pod nohama. Proto naši doktoři a další odcházejí na Západ… Smysl má ekonomická integrace: musíme pracovat ve stejném prostředí a za pokud možno stejných podmínek, tedy i mzdových,“ konstatoval Vít Samek.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)