Host Radiožurnálu – Tereza Brdečková a Bohéma (2017)

Kolaboranti. Tak se původně jmenoval televizní seriál Bohéma, který uvádí Česká televize. Scenáristka a autorka seriálu Tereza Brdečková přiznává, že šlo o ironický název, ale ne každý má pro ironii smysl. A také nám prozradila, proč se jí píšou lépe mužské než ženské postavy… Moderuje Lucie Výborná.

Natočeno 2017. Premiéra 26. 1. 2017 (ČRo 1 Radiožurnál, 9:05 h.). K poslechu zde.

Lit.: -mmk- (= Mašek, Martin): Jak vznikal televizní seriál Bohéma? Nastiňuje scenáristka Tereza Brdečková. In web ČRo 1 Radiožurnál, 26. 1. 2017 (článek + nahrávka k poslechu + video z natáčení). – Cit.:  Kolaboranti. Tak se původně jmenoval televizní seriál Bohéma, který uvádí Česká televize. Scenáristka a autorka seriálu přiznává, že šlo o ironický název, ale ne každý má pro ni smysl. „Stačí ironie, která tam skutečně je,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.

Na dobu, kdy byly zavřené vysoké školy, vzpomínal s ironií ve svých pamětech i její otec, který pracoval na Barrandově. „Jeho pohled na Lucernu a Miloše Havla je přesný a také značné ironický. Protože viděl kontrast mezi roztomilostí filmů a hrůzou, která se odehrávala,“ říká.

Ona sama pracuje především s tím, co lidé říkají a píší, pak si to s historiky ověřuje, stává se přitom často, že lidé mají různý pohled na historická fakta a protichůdné názory. „Nepíši ani dny zrady, ani osvobození Prahy, abych kladla jednu pohlednici za druhou, píší drama,“ vysvětluje. 

Vzpomíná také na pořad Ještě jsem tady – velmi upřímné jsou podle ní ženy, zatímco muži mají velkou tendenci zametat minulost pod koberec a říkat, že se nic nestalo. „Naši hrdinové v Bohémě, stejně tak jako lidé, které jsem vyslechla v Ještě jsem tady, se snažili normálně žít za velmi těžkých okolností,“ připomíná s tím, že i to muže být někdy statečnost. „Jenomže se může stát, že to někde přeženete,“ dodává.

„Lidem je úplně jedno, co říkal Masaryk, ale není jim jedno, co říkali čeští herci za první republiky. “
TEREZA BRDEČKOVÁ

Režisér seriálu Robert Sedláček byl na jednou stranu rád, že má scénář se zajímavými ženami. „Na druhou stranu říkal: Teď mi řekni, co mám dělat, když ty tvoje ženský jsou tak silné a morálně na výši, a chlapi dělají jednu odpornou věc za druhou a morálně haprují,“ vzpomíná.

Dodává také, že právě muži byli více veřejné osobnosti a vystaveni tlakům. „Hrajete si s tou hranou, na které se člověk pohybuje. Burian se k tomu hodí, protože on je opravdu jako dítě,“ podotýká. Velmi si také pochvaluje práci s herci, kteří v seriálu odvedli vynikající práci – v Česku dobří herci nechybí, pouze nejsou dobré příležitosti.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)