U Medků (2017?)
Jiří Vondráček. Doba od 50. let do poloviny 70. let 20. století z pohledu skupiny přátel, kteří se setkávali v rozděleném bytě bratrů Ivana a Mikuláše Medkových na Smíchově. V roce 1974 Mikuláš umírá, Ivan později odchází do emigrace. Zvukový mistr Roman Špála. Dramaturgie Eva Nachmilnerová.
V pořadu hovoří Ivan Medek, Mikuláš Medek, Josef Topol, Jiří Kuběna, Jan Koblasa, Petr Král, Stanislav Dvorský, Věra Nováková, Charlotta Kotíková, Eva Kosáková, Viktorie Medková a Tereza Jakšová.
Natočeno 2017 (?). Premiéra 8. 2. 2017 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h.) v cyklu Radiodokument. Repríza 31. 10. 2018 (ČRo Plus, 20:05 h.); 9. 6. 2020 (ČRo Plus, 21:10 h.).
Lit.: anonym: U Medků. O setkávání přátel v bytě bratrů Ivana a Mikuláše Medkových. In web ČRo 3 Vltava, 8. 2. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V pořadu z cyklu Radiodokument se připomíná rodinná tradice setkávání s přáteli v bytech na Letné, v Památníku osvobození, v Čejkovicích a zejména na Janáčkově nábřeží 49. Sem za nimi do rozděleného bytu Ivana a Mikuláše Medkových od konce 40. až do 70. let minulého století přicházeli skladatelé a hudebníci, spisovatelé, básníci, výtvarní umělci, historikové umění a další osobnosti.
I přes nebezpečí, že sem vtrhne tajná policie a návštěvníky pozatýká a obviní z protistátní činnosti, které v té době reálně hrozilo, se tu odehrávaly debaty, posezení, tvořily plány, myslelo se a hovořilo opravdu svobodně. V této atmosféře vznikala a z ní se později inspirovala významná hudební, výtvarná a literární díla.
Básník a esejista Petr Král vypráví: „Pro mě to byl jeden takovej, a možná nejvýznamnější vůbec, tajnej střed Prahy tehdejší. Všude kolem bylo spíš mrtvo, nic se nesmělo nebo skoro nic se nesmělo, no a u toho Mikuláše, se odehrávalo leccos bytostně svou povahou zakázanýho.“ A sochař Jan Koblasa dodává: „Z toho se stala potom taková, my jsme tomu říkali dílna nebo ještě spíš jakési chemické laboratorium, ve kterém jsme propracovávali další teorie a ideje…“
Jedno období v podstatě skončilo úmrtím Mikuláše Medka v roce 1974 – posezení pokračovala v rodině Ivana Medka. Kromě hudebníků a skladatelů mířili do bytu na Janáčkově nábřeží 49 už od 60. let rovněž lidé postupně propouštění z komunistických kriminálů, hlavně katoličtí kněží. Lidé zavržení režimem se zde scházeli až do začátku 80. let, kdy byl Ivan Medek jako signatář Charty 77 nucen odejít do exilu.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku