Zima 1947 – mistři aspoň v hokeji (2017)

V pořadu Archivu Plus si dnes připomeneme počátek roku 1947. Politická scéna se stále více polarizovala, znovu se otevíraly vysoké školy a v Praze bylo mistrovství světa v hokeji, kde naši reprezentanti získali vůbec první mistrovský titul. Připravil Pavel Hlavatý.

Ze záznamů hovoří Jan Masaryk, Vlado Clementis, Jaroslav Stránský, Ludvík Svoboda, Hana Benešová, operní pěvkyně Jarmila Novotná a jiní.

Natočeno 2017. Premiéra 3. 2. 2017 (ČRo Plus, 20:10 h.) v cyklu Archiv Plus. K poslechu zde.

Lit.: Hlavatý, Pavel: Zima 1947 – mistři aspoň v hokeji. In web ČRo Plus, 3. 2. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Na počátku roku 1947 získali českoslovenští hokejisté svůj první mistrovský titul a naše vláda uzavřela spojeneckou smlouvu s lidově demokratickým Polskem.

První poválečné mistrovství světa v ledním hokeji se konalo na Zimním stadionu Štvanice v Praze ve dnech 15. – 23. února 1947 a naši reprezentanti zde získali svůj vůbec první mistrovský titul. V rozhlasovém archivu se dochovaly záznamy dvou klíčových utkání: Československo – Švédsko, které jsme prohráli, a Československo – USA, ve kterém si naši hráči vítězstvím 6:1 zajistili zlatou medaili. Naše ukázka pochází ze závěru druhého z nich.

Až monstrózním dojmem působilo v březnu 1947 uzavření československo-polské spojenecké smlouvy v rámci utvářejícího se sovětského bloku. Dokument se slavnostně podepisoval ve Varšavě a kromě reportáže z příjezdu naší delegace do polského hlavního města se dochovala i řada vystoupení našich i polských politiků. 

Kromě reportážně zpracovaného příjezdu jsme vybrali ukázky z projevů ministra obrany Ludvíka Svobody, státního tajemníka na ministerstvu zahraničních věcí Vlado Clementise (popraveného na konci roku 1952 v procesu s „protistátním spikleneckým centrem“ Rudolfa Slánského) a ministra zahraničních věcí Jana Masaryka. Jeho vystoupení je unikátní tím, že ho ministr pronesl slovensky.

V námi sledovaném období byly stále ještě slavnostně otevírány vysoké školy, a to jak úplně nové, tak i ty, které byly nacisty v roce 1939 uzavřeny. Uslyšíte úvodní část slavnostního znovuotevření Palackého univerzity v Olomouci (celý záznam je sice poměrně dlouhý, ale většinou bohužel technicky velmi nekvalitní). Mezi úplně nové školy patřila tehdy Akademie múzických umění – ve vybrané ukázce uslyšíte část slavnostního zahajovacího projevu ministra školství, národního socialisty Jaroslava Stránského.

Z dalších dochovaných nahrávek jsme vybrali ještě část rozhlasového rozhovoru s operní zpěvačkou Jarmilou Novotnou, která po nacistické okupaci odešla v roce 1939 do zahraničí a působila velmi úspěšně ve Spojených státech. Do vlasti zavítala při svém koncertním turné. V rozhovoru sice vyslovila záměr se do Československa trvale vrátit, nakonec však zůstala v zahraničí a zemřela ve Spojených státech v roce 1994. V pořadu zazní také projev naší tehdejší první dámy Hany Benešové k pražským dětem a další zajímavosti.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)