Pro a proti – Příživnictví jako trestný čin (2017)
O návrhu Komunistické strany Čech a Moravy zavést příživnictví jako trestný čin debatovali předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda lidovců Jan Bartošek. Moderuje Veronika Sedláčková.
Natočeno 2017. Premiéra 13. 2. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.
Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Motivujme lidi k práci jinak než zavíráním do kriminálu, říká k novele o příživnictví lidovec Bartošek. In web ČRo Plus, 13. 2. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Dlouhodobě nezaměstnaní by se mohli v budoucnu obávat postihu, kdyby začal platit návrh KSČM na změnu trestního zákona. Podle něj by hrozila například pokuta, propadnutí majetku nebo až půlroční vězení lidem, kteří se „bez vážné příčiny soustavně vyhýbají poctivé práci“. Vrátí se zpátky tresty pro tzv. příživníky?
„Je třeba přidat trestní postih pro ty, kteří žijí na úkor rodiny, blízkých, obce, organizace nebo státu,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda KSČM Vojtěch Filip.
Zákon je zaměřen na ty, kteří chtějí někoho proti jeho vůli obtěžovat tím, že budou žít na jeho úkor, ať už jde o mladé lidi žijící na úkor svých rodičů nebo bývalé partnery na úkor jeden druhého, upřesnil komunista.
„Jde o hierarchii práva, kdy v určitém momentě už nejsou jiné civilně-správní ani správně-právní rozhodnutí, a tak se doplňuje jen paragraf, který říká, že takové žití na úkor někoho jiného, ať už jedince nebo společnosti, je nesprávné.“
Vojtěch Filip
Podle něj trest odnětí svobody za příživnictví není prioritou návrhu zákona. „Využíváme toho, že i trestní právo má mít výchovný moment, navíc odnětí svobody na 6 měsíců je nejnižší možný trest.“
„Odnětí svobody mohou předcházet veřejně prospěšné práce, propadnutí majetku, peněžitý trest, propadnutí věci, zákaz pobytu, zákaz sportovní, kulturní nebo společenské aktivity, odnětí řidičského průkazu a tak dále,“ upozornil Filip.
Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek je přesvědčen, že vracet zpátky paragraf o příživnictví patří před rok 1989. „Měli bychom využívat jiné nástroje jak lidi motivovat, aby pracovali, než je zavírat do kriminálu.“
„Osobně velmi pochybuji o výchovné hodnotě tohoto paragrafu… Vždy je důležité, aby sociální systém pomáhal těm, kteří nemohou, a motivoval k pozitivní změně ty, kteří mohou.“
Jan Bartošek
„Jedním z takových nástrojů je minimální mzda a její zvyšování, aby se lidem vyplatilo pracovat,“ dodal politik.
Připomněl, že v každé společnosti na světě bude vždy určitá skupina obyvatel, která se rozhodne, že nebude chodit do práce. „Že bude žít do jisté míry v chudobě a že to bude její životní styl.“
Přesně proto by měl být sociální systém nastaven tak, aby sociální podpora a dávky, když tito lidé nepracují, byly motivační. „Každý člověk by měl přijmout práci, na kterou má vzdělání, dovednosti, nebo je na ni rekvalifikován.“
„A jestliže někdo říká, že nebude v rámci systému pracovat a nebude přispívat, tak musí počítat s tím, že ho jeho životní styl uvrhne do chudoby, protože normální je pracovat, starat se o děti, rodinu a být solidární se systémem,“ konstatoval Jan Bartošek.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku