Štvanice (2017)
49. díl cyklu Historie českého zločinu. Všechno se seběhlo během několika vteřin 30. června roku 1837 v malém domku v obci Hovězí. Padlo sedm výstřelů, které zpečetily životy několika lidí. To, co následovalo v dalších týdnech se dá přirovnat ke štvanici na divokou zvěř. Dostihnou četníci pachatele? Připravila Bronislava Janečková. Scénář Bronislava Janečková a Michal Simandl. Režie Dimitrij Dudík. Zvuk Petr Šplíchal.
Účinkují Robert Tyleček, Václav Knop, Radek Valenta, Martin Písařík, Marek Holý, Jaroslava Pokorná, Zdeněk Maryška, Ivan Řezáč.
Natočeno 2017. Premiéra 4. 3. 2017 (ČRo 2 Praha, 15:30 h). v cyklu Historie českého zločinu. Repríza 8. 3. 2017 (ČRo 2 Praha, 18:30 h); 17. 7. 2019 (ČRo 2 Praha, 18:30 h).
Lit.: Janečková, Bronislava – Erhart, Michael: Štvanice. Bestiální vražda četníka odstartovala největší hon v dějinách Valašska. In web ČRo, 8. 3. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Strážmistr Knoll byl střelen 2x do krku, 1x pod žebra, 2x do břicha a 3x byl bodnut bodákem do hlavy. O bestiálnosti útoku svědčí i výpověď matky Hrňové, která se při střelbě schovala do sklepa, aby ji vlastní syni nezastřeliliFoto: Muzeum Policie ČR
Po domovní prohlídce zůstal na místě mrtvý strážmistr Knoll a těžce zraněný strážmistr Doležal. Pachatelé utekli do lesů. V následujících hodinách se rozjela jedna z největších pátracích akcí v kraji. Husté lesy a kopcovitá krajina ale nahrávaly pachatelům, kteří se chtěli přes Slovensko dostat až do Polska.
Na základě udání z pytláctví a nedovoleného držení zbraně poslal 30. června 1937 vrchní strážmistr Adolf Vinkler trojčlennou četnickou hlídku do domu bratrů Hrňových v obci Hovězí na Valašsku. Bohužel své podřízené o hrozícím nebezpečí dostatečně neinformoval. Mohlo se tak předejít tragédii.
Vypsaná odměna
Do všech četnických stanic i do novin byly rozeslány fotografie Jana a Josefa Hrňových, vrahů strážmistra Knolla. Brzy byla vypsána i odměna 3000 korun pro toho, kdo podá informaci vedoucí k zadržení pachatelů. 400 četníků, 200 lesáků a další občané z okolí ale pátralo 20 hodin bezvýsledně.
Vrchní strážmistr Josef Klvaňa tak nechal jen hlídky s psovody a stráž v každém okrsku. Čekalo se na další stopu. Ta přišla, když hlad dohnal oba bratry ke krádeži mléka a másla v domku pasekáře poblíž obce Hovězí. Po nové stopě se hned pustilo četnictvo se služebními psy.
Vrahům pomohli sběrači jahod
Bratrům Hrňovým pomáhal déšť, který zahlazoval stopy. Jakmile ale přestalo pršet, psi opět zavětřili. Vypadalo to, že týdenní pátrání se přiblížilo k cíli. Hrňové se ale nemínili vzdát. Strhla se přestřelka, kterou svým křikem přerušili až místní lidé, kteří kousek od místa sbírali jahody.
Vrazi zase unikli. Na útěku se navíc rozdělili. Pátrání komplikovalo i prověřování desítek udání: jednou Hrňové sbírají jahody na Radhošti, jindy se plaví na voru po Váhu nebo ve stejný čas popíjejí v Uherském Brodě. Podívejte se, jak jejich činy popisoval dobový tisk. V mnohém to připomíná případ Nikoly Šuhaje.
Nálezy těl
Poslední stopa byla z 16. července. Pak až do 27. července nic, kdy tělo Josefa Hrni našla Rozina Gajdošová na poli. Měl prostřelený spánek a v pravé ruce revolver. Sebevražda. Mrtvola tu ve vedru ležela už druhý týden, syna přesto musela přijít identifikovat jeho matka.
Ostatky druhého z bratrů Jana Hrni se našly až 9. září 1937 u Banské Bystrice. Manželka hajného tu nejdřív našla jen prostřelenou lebku. Mrtvý ležel dva měsíce v hustém porostu a vedle něho revolver, kterým v Hovězí zastřelil strážmistra Knolla.
Potrestali se sami
Nakonec se potrestali sami. Po několikatýdenní štvanici už neměli sílu jít dál. Oba před před smrtí napsali vzkazy a pak si pravou rukou prostřelili hlavu. 200 km od sebe. Nakonec pro sebe udělali dobře. Čekalo by je minimálně doživotí, ale velmi pravděpodobně i trest smrti. Přesvědčte se sami ve spisu.
Jejich oběť, 42letý bývalý legionář strážmistr Knoll po sobě zanechal manželu a dva syny (14 a 8 let). Zraněný 25letý strážmistr Doležal nakonec přežil. Třetí člen původní napadené hlídky, 72letý strážník Blink, se nervově zhroutil.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku