Magazín Leonardo – Nedospělí dospělí (2017)

Pomůže uzavření žaludeční tepny v boji proti nadbytečným kilogramům? Příliš mnoho možností ztěžuje rozhodování, potvrdil výzkum Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Australští vědci zpochybňují účinnost vitamínových přípravků. Moderuje Josef Kluge a Veronika Paroulková.

Hovoří Andrea Skalická, Lenka Lacinová, Petr Macek.

Natočeno 2017. Premiéra 27. 2. 2017 (ČRo Plus, 14:35 h.). K poslechu zde.

Lit.: Paroulková, Veronika – Čihák, Ondřej: Proti hormonu hladu a obezitě bude bojovat nová katetrizační metoda. In web ČRo Plus, 27. 2. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Pacientům trpícím obezitou svítá nová naděje. Lékaři přišli na způsob léčby, při které se nemocný vyhne klasické operaci. První sérii těchto tří unikátních zákroků provedou už za pár dní v Nemocnici Na Homolce.

„Základním cílem zákroku je snížit chuť k jídlu,“ uvedl v Magazínu Leonardo šéf výzkumného týmu a spoluautor metody Petr Neužil, primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce.

V lidském organismu se vyskytuje hormon ghrelin, který ovlivňuje chuť jídlu a budí potřebu jídla. Tento hormon ze vyplavuje z buněk, které jsou v žaludku. „Principem naší metody je ovlivnit funkčnost těchto buněk. Buď je můžeme vyříznout nebo můžeme ovlivnit, aby neprodukovaly tento hormon.“ 

„Je tedy potřeba oblast, kde se nejvíce vyskytují tyto buňky, tzv. embolizovat. Uzavřeme krevní zásobení do určitého velmi přísně dedikovaného okrsku tkáně žaludku, a počítáme s tím, že buňky odumřou a přestanou produkovat tento hormon,“ popsal lékař.

Cílem metody je ovlivnit sekreci hormonu asi o 25 %. Celý zákrok je katetrizační, není tedy třeba pacienta otvírat a trvá asi 20 minut. „Měl by být minimálně bolestivý pro pacienta, protože je prováděn v místním znecitlivění a s minimální sedací. Úkon by měl být technicky velmi jednoduchý.“

Zákrok způsobí odumření a zajizvení tkáně žaludku. „Po něm pacienti vnímají pocit nechutenství, chvíli mají i pocit zvracivosti, to ale jen v prvních hodinách po zákroku. Víme, že to je zvladatelné, a druhý den jsou pacienti propuštěni do domácího léčení.“

„Výsledný efekt zákroku, tedy snížená chuť k jídlu, se projevuje poměrně okamžitě. Pacient by měl v řádu několik dnů cítit skutečně zásadní pocit ne úplné potřeby jíst,“ tvrdí Neužil.

Lékaři budou s pacientem dále pracovat, provedou několik testů včetně psychologických. „V režimové léčbě máme i psychologa, takže máme komplexní přístup. Nejde nám jen o tento konkrétní výkon, ale potřebujeme vidět, jestli existuje nějaká jednoduchá metoda, aniž bychom museli pacienta operovat, která vede k tomu, že efektivně populaci zhubneme.“

Jaké je trvalost zákroku a další návaznosti jako jsou léky a dieta? „Léky jsou pomocné, dieta je vždy potřebná, bez diety bychom to asi nezvládli a bude potřeba ji pacienty učit. Ale troufám si říci, že pacienti by měli mít trvale pocit menší chuti k jídlu,“ shrnul nadějné vyhlídky pro trpící obezitou Petr Neužil.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)