Pro a proti – Bohéma (2017)

Daří se seriálu České televize Bohéma pravdivě zobrazit osudy barrandovských filmových hvězd během nacismu a nástupu komunismu? Hosty byli režisér díla Robert Sedláček a novinář a vnuk herce Zdeňka Štěpánka Erik Tabery. Moderuje Veronika Sedláčková.

Natočeno 2017. Premiéra 1. 3. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Němec, Tomáš:  Režisér Robert Sedláček říká… In Facebook, 2. 3. 2017 (status). – Cit.:  „Ústy Erika Taberyho tady mluví úplně jiný vesmír. Emocionální i myšlenkový, s tím, že validita jeho slov bude silnější, protože je to on, kdo má v ruce křestní list svého dědečka. Já jsem z umělecké branže, jsem v ní už dlouho a já tam co popisuje Erik Tabery vůbec nevidím. . Nezlobte se, pro mě je Zdeněk Štěpánek pozitivní kladná figura potom všem, co mu bylo naloženo a věci konkrétně, které popisujete vy. Jenom v úžasu koukám, jak z nedbale utroušených vět, které jsou ještě utroušeny v hádce. Tu větu o těch šestnácti letech tam řekne zhrzená Elena Hálková, když vlastně ví, že už bude konec, že ten Zdeněk odejde t toho vztahu, tak prostě tu holku nazve pískletem. A jestli řekne 16 nebo 20, je to pro ni to samý, protože to je věk o dvě generace mladší než je věk Zdeňka Štěpánka. Zdeněk Štěpánek je tam pod tlakem – teď říkám režisérskou interpretaci – rozhodne divák, to jsou vaše slova, správná. A divák je i Erik Tabery, ale není nestranný. … Já jsem točil chlapa, umělce, těžce zkoušenýho životem, kterej prostě jedinej přístav najde v tom, že se zamiluje do mladé holky, která ho bez nějakých připomínek, bez nějakých výhrad miluje. Zatímco jeho žena v tom bohémském prostředí je známa tím, že mu zanáší. Takže uteče k mladé holce a k té se chová poctivě, chlapisky. On taky jí pomůže v tom, aby nešla do lágru, protože ona je židovka. TO JSME TAM VYSTŘIHLI, PROTOŽE SE TO TAM NEVEŠLO.“ ***
Jak může režisér odkazovat na scénu, kterou vystřihl, protože SE TAM NEVEŠLA? Mně to od začátku připadalo nějak špatně sestříhané.

Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Vzalo mi dech, jak můžete jedním šmahem přepsat dějiny, vytýká Erik Tabery režisérovi seriálu Bohéma. In web ČRo Plus, 1. 3. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:

Málokterý současný seriál vzbudil tolik rozporuplných emocí jako Bohéma, kterou nedávno odvysílala Česká televize. Šestidílná série zachycuje osudy barrandovských filmových hvězd ve složitém a tragickém období Mnichova, 2. světové války a nástupu komunistické totality na konci 40. let minulého století. Rozčiluje některé diváky právem proplétání fikce s historickou realitou?

„Svobodná tvorba má právo na volnost, ale je potřeba to přiznat a vyprávět to, jako že to fikce je,“ uvedl v pořadu Pro a proti šéfredaktor týdeníku Respekt a vnuk Zdeňka Štěpánka Erik Tabery.

Ten věří, že je důležité, aby od tvůrců bylo jasně řečeno, co má být dílo zač. „Třeba scénáristka seriálu paní Brdečková říká, že hranicí seriálu je, že nesmí lhát.“ 

„Nejsem pro nějakou úzkoprsost, ale vadí mi, když vykreslujete osobní život, který v ničem neodpovídá realitě a vykreslujete ho jen v tom nejhorším světle… Filmový vztah mého dědečka k ženám je naprosto šílený a neodpovídá realitě, stejně jako snaha ničit kariéru vlastní ženy. Je tam spousta detailů, které mají jít čistě k tíži, a já tomu vůbec nerozumím, protože ten příběh je dramatický sám o sobě,“ popsal své hlavní výhrady novinář. Příprava seriálu byla lledabylá. Jsou tam chyby, které tam být nemusely, tvrdí Erik Tabery.

„Vzalo mi dech, jak můžete jedním šmahem přepsat dějiny. Tenhle příběh si lidi budou pamatovat, ne něco jiného… Pro mě jsou podstatná fakta a přijde mi důležité na ně upozorňovat. Podle reakcí je i veřejnost úplně zmatená, jak je možné, že se najednou vymýšlí věci, kdy část je pravdivá, a část není… Mou jedinou ambicí je říct: dobře, dívejte se na to, myslete si co chcete, ale spousta věcí tam není pravda. “
Erik Tabery

Ten také kritizoval nedbalost při přípravě televizního díla. „Nedošlo k jakékoli konzultaci před začátkem natáčení. Ta příprava byla prostě ledabylá. Jsou tam chyby, které tam být nemusely,“ tvrdí Erik Tabery.

„Mě fakta zajímají úplně stejně jako pana Taberyho, ale dramatika má jiné zákonitosti. Pro mě nad fakty stojí smysl. Dívám se proto na to jinak… Mám nějaký způsob myšlení, nějaký způsob interpretace věcí a sázím na diváky, kteří pochopili, o co jde, co je zkratka, co je nadsázka a že celá Bohéma je o rozpadu charakterů… Pan Tabery zdědil zjevně citlivost a přecitlivělost po svém dědečkovi. “
Robert Sedláček

Režiséra seriálu Roberta Sedláčka zajímalo, „jak by si pan Tabery představoval, že divákovi řekneme, že zábavně umělecký program je fikce, a ne jen narace.“

„Ústy Erika Taberyho tady mluví jiný vesmír, emocionální i myšlenkový. Validita jeho slov bude silnější, protože on má v ruce křestní list svého dědečka,“ uznal umělec.

Ten nesouhlasí s tím, jak Tabery vnímá vyznění díla. „Já to tam vůbec nevidím. Pro mě je Zdeněk Štěpánek pozitivní, kladná figura. Jen v úžasu koukám, co lze usoudit z nedbale a v hádce utroušených vět… Já jsem točil chlapa a umělce těžce zkoušeného životem, který jediný přístav najde v tom, že se zamiluje do mladé holky, která ho bez připomínek miluje, zatímco jeho žena je v bohémském prostředí známa tím, že mu zanáší.“

Autorka scénáře Tereza Brdečková napsala původně koncept seriálu se smyšlenými jmény, „Ale já to odmítl režírovat, protože některé postavy byly tak jasné, že bych točil takovou jinou přiblblou Druhou republiku, takový sladkobol. A nebavili bychom se o tom teď tak vášnivě a lidé by nezačali hledat, kdo je Zdeněk Štěpánek nebo Vlasta Burian, a co se jim dělo.“

„Ti lidé o kterých mluvíme, jsou z mojí branže, také na ně navazujeme, a těší se naší úctě a respektu, ale to neznamená, že před nimi budu chodit v předklonu,“ shrnul Robert Sedláček.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)