Osudy – Miloš Hoznauer 1/5 (2017)

Rozhlasové vzpomínání legendárního pražského češtináře, středoškolského i vysokoškolského pedagoga. Připravil Luboš Koníř. Zvuková spolupráce Petr Janečka.

Natočeno 2017. Premiéra 27. – 31. 3. 2017 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h).

Lit.: Koníř, Lubomír: Osudy Miloše Hoznauera. In web ČRo 3 Vltava, březen 2017 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Rozhlasové vzpomínání legendárního pražského češtináře, středoškolského i vysokoškolského pedagoga, který proslul především poutavostí a netradičním přístupem ve výuce dějin literatury, ale i tématy slohových kompozic. Pedagog, který zažil léta, kdy byl dáván za vzor (zlatá šedesátá), ale i jako nepřítel normalizace (především 70. léta). Autor stovek odborných textů a publicista, literární autor několika vlastních beletristických textů i poezie, spoluautor učebnic.

Vzpomenete si ještě na to, za jakých okolností jste se v rámci středoškolské výuky mateřského jazyka seznámili například s Erbenovou sbírkou Kytice? Patrně Vám o ní (i autorovi) váš češtinář řekl základní údaje, za domácí úkol jste si ji přečetli…, některou ze skladeb jste recitovali zpaměti. Na známku, pochopitelně. I nějaký ten test následoval.

Miloš Hoznauer svým žákům umístil předem do třídy plakát, reklamní poutač (vlastní výroby). Pozor!! Krvavá jatka na každé druhé stránce, lidské údy na prodej, vztah s úmrlcem… a jiné neuvěřitelnosti. Již tuto středu! V této učebně! Neváhejte, přijďte!! Samotná výuka pak probíhala třeba jako soudní přelíčení s vodníkem, soud měl své žalobce, vodník své obhájce z řad studentů. A korunní svědek – středoškolský profesor Miloš Hoznauer – byl rovněž přítomen.

Letos 88letý legendární pražský češtinář a emeritní středoškolský pedagog poznamenal (v tom nejlepším smyslu slova) život nejednoho absolventa gymnázia v 60.–90. letech minulého století. Znali jej nejen studenti gymnázií Nad Štolou, Na Zatlance nebo později Na Vítězné pláni, ale také třeba posluchači pražské Pedagogické fakulty UK. Jeho výuka mateřského jazyka a především dějin literatury byla jedinečná a nepřehlédnutelná. Jedni mu na konci hodiny mnohdy tleskali (studenti), jiní jej odborně a metodicky vyzdvihovali (školní inspekce v 60. letech), pro jiné byl nepřijatelný a problematický (normalizační nadřízené orgány).

O tom, že je Miloš Hoznauer i (spolu)autorem učebnic, autorem několika úspěšných próz, si poslechněte v jeho autentickém vyprávění.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)