Pro a proti – Rusko-americké vztahy (2017)

Do jaké míry ovlivní rusko-americké vztahy odvetný útok USA na Sýrii kvůli použití chemických zbraní? Připravila a moderuje Veronika Sedláčková. Hosty byli bývalý velvyslanec ve Washingtonu a Moskvě Petr Kolář a publicistka Tereza Spencerová z Literárních novin.

Natočeno 2017. Premiéra 10. 4. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Rozhodl se Asad použít chemické zbraně, a tak „spáchat sebevraždu Trumpem“? In web ČRo Plus, 10. 4. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jednání amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona s ruským protějškem Sergejem Lavrovem nepochybně poznamená páteční americký útok na syrskou vojenskou základnu. Z té měly podle amerického prezidenta Donalda Trumpa odstartovat letadla, která shodila minulý týden bombu s jedovatými plyny na syrské město Chán Šajchún.

„Útok je jasný vzkaz Rusku, že jsou tu mantinely, přes které Trump a jeho administrativa nebudou ochotni jít,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý velvyslanec ve Washingtonu a Moskvě Petr Kolář.

Podle něj tak americký prezident vyslal signál, že má sílu a schopnost zasáhnout. „Každé použití síly musí být ale spojeno s nějakou vizí, strategií, která bude následovat. A je pravda, že v nepřehledné Sýrii se nerýsuje nějaká jasná a solidní alternativa, s kým zemi budovat.“ 

„V roce 2013 Vladimir Putin slíbil, že Asada chemicky odzbrojí. Rusko se nemůže teď zbavit své odpovědnosti, protože ono bylo garantem, že v Sýrii chemické zbraně nebudou… Rusové se nemohou zbavit svého dílu zodpovědnosti: kdyby do konfliktu v Sýrii nevstoupili, tak by situace byla podstatně jiná.“
Petr Kolář

„Myslím, že tady došlo ke zneužití chemických zbraní, které Bašár Asad opravdu má. Některé chemické zbraně zůstaly na té vojenské základně, odkud pak byly naloženy na bombardéry a byly použity,“ řekl bývalý velvyslanec.

„Už dlouho je nešťastná ta personifikace celého konfliktu na Bašára Asada. My nevíme, kdo chemické zbraně použil. A představa, že zrovna Asad se rozhodl, že použije chemické zbraně a spáchá tak sebevraždu Trumpem… Německá tajná služba říká něco jiného. Provincie Idlib je už léta ovládaná Al-Káidou. To, že se nyní Západ opírá o informace Al-Káidy a považuje je za bernou minci, je tragické.“
Tereza Spencerová

Ten by prý důvěřoval informacím spojeneckých zpravodajských služeb o tom, že za útokem stojí syrský diktátor. „Řadu informací máme i od Izraelců. Jsou tu důvodná oprávnění myslet si, že to byl docela hloupý a zbytečný akt agrese.“

Novinářka z Literárních novin Tereza Spencerová upozornila, že Rex Tillerson za posledních 14 dní „otočil asi pětkrát o 180 stupňů“, nelze tedy předvídat, s čím na ruské jednání jede.

„Ano, svrhněme Bašára Asada, ale co dál? V Sýrii v podstatě zůstává jen džihád a ona neustále omílaná tzv. umírněná opozice, kterou sám Trump škrtl, že neexistuje.“

Britský ministr zahraničí Boris Johnson se měl setkat s ruským protějškem Sergejem Lavrovem, Johnson ale schůzku zrušil ve snaze zefektivnit nátlak na Rusko, aby přestalo podporovat režim Bašára Asada. Komentuje Michal Kořan z Ústavu mezinárodních vztahů.

V tuto chvíli mnoho životaschopných alternativ pro Sýrii není, soudí publicistka. „Představa, že právě Rex Tillerson je tím nejdůvěryhodnějším, který může někoho někam tlačit, neobstojí. Nemá žádné páky, kterými by Rusko k něčemu přinutil, pokud by nechtěl jít přímo do otevřeného konfliktu, což myslím, že nechce.“

„Myslím, že důsledné vyšetření celého incidentu použití chemických zbraní v Chán Šajchúnu nehrozí, protože bychom se mohli dostat k nepříjemným pravdám,“ konstatovala Tereza Spencerová.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)