Socialistické Velikonoce (2017)

Ve svátečním Archivu Plus vás opět zavede do doby, kdy zítra už znamenalo včera. Zatímco z Vánoc se komunistům ducha křesťanství tak úplně odstranit nepodařilo, v případě Velikonoc byli daleko úspěšnější. Oslavy Vzkříšení nahradily vítáním jara.  Československý rozhlas za socialismu informoval o Velikonocích jako o folklorní záležitosti moravského venkova, která časem zanikne… Připravila Veronika Kindlová.

Natočeno 2017. Premiéra 14. 4. 2017 (ČRo Plus, 12:33 h.) v cyklu Archiv Plus. Repríza 2. 4. 2018 (ČRo Plus, 9:10 h) v cyklu Archiv Plus; 19. 4. 2019 (ČRo Plus, 10:05 h.); 10. 4. 2020 (ČRo Plus, 11:05 h.) v cyklu Archiv Plus; 15. 4. 2022 (ČRo Plus, 11:34 h.); 10. 4. 2023 (ČRo Plus, 10:10 h.); 31. 3. 2024 (ČRo Plus, 16:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Kindlová, Veronika: Socialistické Velikonoce – bez náboženství a s důrazem na budování. In web ČRo Plus, 14. 4. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Folklorní záležitost moravského venkova, která časem nejspíš zanikne. Právě takový obraz Velikonoc nabízel Československý rozhlas posluchačům v letech socialismu. Země, která v ústavě zakotvila svobodu náboženského vyznání, ve skutečnosti nutila svým obyvatelům křesťanské svátky bez křesťanství.

Místo zvonů jen mraky

Možná si také pamatujete na velký nástěnný kalendář s obrázky Josefa Lady, který vyšel ve druhé polovině osmdesátých let. V kalendáři byl použit cyklus Dvanáct měsíců, který Josef Lada vytvořil v roce 1941 – ovšem poupravený. Veškeré náboženské motivy byly odstraněny. 

Skutečné perly z velikonočního vysílání Československého rozhlasu z let sedmdesátých a osmdesátých na vás čekají v dalším pořadu z cyklu Archiv Plus.

Místo obrázků svatých obrázky květin, místo vánočních jesliček krmítko s ptáčky a tam, kde Lada původně namaloval zvony odlétající na Zelený čtvrtek do Říma, byly v kalendáři jen mraky. Vědecký komunismus prostě náboženství a jeho projevy potíral do posledních chvil své existence. Dobře patrné je to i z rozhlasového vysílání v dobách socialismu během Velikonoc, tedy nejvýznamnějších křesťanských svátků.

Socialistická koleda je tak nějak radostnější

Stran křesťanského rozměru Velikonoc a jejich slavení československými křesťany socialistický rozhlas pochopitelně zachovával přísné mlčení. Pokud už se o smyslu Velikonoc v rozhlase mluvilo, pak pouze jako o oslavách příchodu jara. Ohledně lidových zvyků, zmiňovaly se jen ty světské, tedy zejména chození s pomlázkou.

Ovšem ani u koledy si rozhlas neodpustil ideologický výklad. Pomlázka za socialismu je prý mnohem radostnější než dříve, kdy bylo pro vesnické děti příležitostí vykoledovat si na zazobaných sedlácích trochu jídla. Ani velikonoční vejce neuniklo socialistické optice. Pro rozhlasové komentátory se nejednou stalo záminkou pro vypočítávání úspěchů československého drůbežářství.

Výlet do jarní přírody

Mnohem častěji než zprávy o lidových tradicích se ve vysílání objevovaly informace o tom, jak lidé v rámci velikonočních svátků pořádají výlety do probouzející se přírody. Krajští zpravodajové pravidelně reportovali o počtech návštěvníků na oblíbených turistických cílech.

V souvislosti s tím se také často mluvilo o zahraničních návštěvnících, kteří během Velikonoc zamířili do Československa. Posluchači se mohli dozvědět, že republiku navštívili lidé ze všech zemí Evropy, všichni si pochvalují úroveň našich služeb, obdivují lidové zvyky, nakupují lacino luxusní zboží a na hranicích projíždějí hladce a bez čekání.

Velikonoční nadílka umakartu

Pochopitelně ani o svátcích jara se za socialismu nezapomínalo budovat. Pokud bychom si udělali statistiku, během Velikonoc bylo v tehdejším rozhlasovém zpravodajství mnohem více zpráv o práci než o Velikonocích samotných.

Rozhlas pravidelně informoval o továrnách, kde se během svátků překonával plán. Zprávy, ve kterých se říkalo například to, že: „Bohatou velikonoční nadílku připravily Východočeské chemické závody v Pardubicích, když vyrobili dvacet kilometrů čtverečních umakartu,“ byly pevnou součástí svátečních zpravodajských relací. V roce 1984 natáčel ale i o velikonočních zvycích.

Pokrokový Západ jde s námi

Tématem, které nechybělo bez výjimky v žádné z velikonočních zpravodajských relací, byly velikonoční mírové pochody v západních zemích. Typořádaly a dodnes ještě pořádají především levicové organizace a bývají zaměřeny zejména proti válkám a zbrojení. Pro komunisty byly velice vítanou ideologickou municí. Mohli tak ukázat, že i na Západě je dost pokrokových lidí, kteří stejně jako SSSR a jeho satelity bojují za mír.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)