Páteční večer – Zpravodajec a mukl František Pitor (2017)
Nesoustavná biografie bojovníka proti nacismu i komunismu a dlouholetého politického vězně sestavená z archivních i osobních dokumentů a vzpomínek přátel, příbuzných i spolupracovníků. Připravil a uvádí Pavel Hlavatý. Použitá hudba Alfred Schnittke. Zvuková spolupráce Jitka Kundrumová. Dramaturgie Martin Velíšek.
Texty čte Petra Jindrová, Jaromír Meduna a David Schneider.
Natočeno 2017. Premiéra 21. 4. 2017 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h).
Pozn.: V pořadu jsou použity nahrávky z archivu Českého rozhlasu a galerie Paměti národa.
Lit.: Hlavatý, Pavel: Zpravodajec a mukl František Pitor. O životě neúnavného bojovníka za svobodu v konfrontaci s nacismem i komunismem. In web ČRo 3 Vltava, 21. duben 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V pořadu jsou použity nahrávky z archivu Českého rozhlasu a galerie Paměti národa. Na Františka Pitora pak vzpomíná řada přátel, příbuzných, spolupracovníků i známých a citovány jsou rovněž dobové dokumenty.
Zatímco jeho žena Libuše se vrací domů v roce 1955, kdy proběhla amnestie pro matky, František Pitor byl propuštěn až po květnové amnestii v roce 1960. Ačkoliv hmotně začíná od nuly – veškerý majetek mu byl rozhodnutím soudu z roku 1950 zabaven – nenechal se zlomit a pokračuje v protikomunistické činnosti. Je stále sledován Státní bezpečností a podílí se – mimo jiné – na práci K 231 v roce 1968.
Za normalizace, kdy vládne jeho spoluvězeň z padesátých let Husák, se znovu dostává do vězení – za rozmnožování a distribuci textu Charty 77 a dalších „ideologicky závadných“ textů dostává v roce 1977 tři roky.
Ani tento trest ho nezlomil a po návratu z vězení pokračuje v osmdesátých letech v protikomunistické činnosti. Podílí se například na rozmnožování a distribuci exilové i samizdatové literatury, přičemž u té exilové se výrazně podílel i na jejím pašování.
V jeho bytě se koncem osmdesátých let nachází jedno kontaktních míst Demokratického tiskového střediska (šlo o nezávislou informační agenturu), odkud byly poskytovány informace zahraničním rozhlasovým stanicím.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku