Duben 1992: Únava z nejistoty (2017)
V Archivu Plus si připomeneme události z dubna 1992. V Československu začínala předvolební kampaň, zveřejněna byla Zpráva komise pro vyšetřování událostí 17. listopadu 1989, řešily se škody po odsunuté sovětské armádě… Připravil Pavel Hlavatý.
Natočeno 2017. Premiéra 28. 4. 2017 (ČRo Plus, 20:10 h) v cyklu Archiv Plus. K poslechu zde.
Lit.: Hlavatý, Pavel: Duben 1992: Únava z nejistoty. In web ČRo Plus, 28. 4. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: O problémech se zveřejněním zprávy komise pro vyšetřování událostí 17. listopadu 1989 mluví v pořadu tajemník komise, poslanec Jan Vidím.
V dubnu 1992 je zahájena kampaň k volbám, ve kterých se rozhodne o osudu společného státu, zveřejněna je zpráva komise pro vyšetřování událostí 17. listopadu 1989 a řeší se náhrada škod po odsunuté sovětské armádě a dluhy bývalého Sovětského svazu.
Atmosféra dubna 1992 byla poznamenána jakousi dlouhodobou únavou. Permanentní napětí v souvislosti se Slovenskem – a to jak na česko-slovenské úrovni, tak i mezi Slováky samotnými – už mělo chronický charakter.
Z této oblasti jsme vybrali část komentáře politologa Miroslava Kusého o opakovaných a neúspěšných pokusech některých poslanců Slovenské národní rady vyhlásit slovenskou samostatnost a pozoruhodnou ukázku dobového konspiračního myšlení v souvislosti s návštěvou prezidenta Havla na Slovensku.
Začátek předvolební kampaně (ilustrovaný v pořadu zahájením cyklu rozhlasových debat kandidujících politických stran) na konci dubna byl pak vnímán jako přiblížení momentu, kdy se na základě volebních výsledků rozhodne o budoucnosti společného státu.
Druhým klíčovým předvolebním tématem byla probíhající ekonomická reforma, její potřebnost, úspěchy i problémy a také některé negativní dopady. Zde jsme vybrali několik kratších ukázek z obsáhlejšího dokumentu o nezaměstnanosti v regionech.
Zveřejněna je konečně také zpráva komise pro vyšetřování událostí 17. listopadu 1989, byť je toto zveřejnění doprovázeno řadou závažných problémů. V pořadu o nich mluví tajemník komise, poslanec Jan Vidím.
Řeší se rovněž hospodářské, ekologické i osobní škody způsobené dlouhodobým pobytem sovětské armády na našem území a vedle toho také dluhy bývalého Sovětského svazu – na státní i podnikové úrovni. Také rozhovory na toto téma jsou v pořadu zařazeny.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku