Historie Plus – Whittaker Chambers: Svědectví jako oběť (2017)
V dnešní Historii Plus vám přiblížíme příběh Američana Whittakera Chamberse. Ve dvacátých letech minulého století se stal americkým komunistou a třicátcých letech pracoval také pro sovětskou rozvědku. Po sovětsko-německém paktu Ribentrop-Molotov však rozeznal zhoubnost komunistických myšlenek a rozešel se s nimi. Připravil Pavel Hlavatý.
Natočeno 2017. Premiéra 29. 4. 2017 (ČRo Plus, 20:30 h.). Repríza 26. 5. 2020 (ČRo Plus, 12:34 h.).
Lit.: Hlavatý, Pavel: Whittaker Chambers: Svědectví jako oběť. In web ČRo Plus, 29. 4. 2017 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: Konec 40. let ve Spojených státech, to je naplno propukající studená válka, a také soudní proces, který demonstroval, jak hluboce sovětská zpravodajská služba infiltrovala americkou administrativu.
Whittaker Chambers – původně americký komunista, novinář, následně i sovětský agent, který se na konci 30. let s komunismem zásadně rozešel a od podepsání nacisticko-sovětského paktu v srpnu 1939 se snažil americkým vyšetřujícím orgánům předat svoje znalosti o působení řady sovětských agentů v americké administrativě.
Poté až do roku 1948 působil v časopisech Time a Life a pracoval na své malé farmě. Teprve jeho soudní konfrontace s Algerem Hissem v letech 1948-1949, kterou ztvárnil ve své strhující knize Svědek, vedla k tomu, že se jeho znalosti a osobní zkušenosti staly veřejně známé.
Kniha je přitom současně jakousi svéráznou autobiografii, ve které Chambers líčí své dětství a mládí, důvody příklonu ke komunismu, práci v komunistickém podzemí a pro sovětskou tajnou službu i příčiny svého hlubokého vnitřního obratu a absolutního rozchodu s komunismem.
V závěru knihy je pak vylíčen jeho soudní střet z konce 40. let, o kterém doufal, že alespoň části americké veřejnosti zprostředkuje povědomí o tom, co to vlastně komunismus je a v čem spočívá jeho nebezpečí.
Konfrontace Whittaker Chambers / Alger Hiss, tj. na jedné straně přímý účastník a svědek, který se rozhodl morálně obětovat a na straně druhé rovněž přímý účastník – příslušník americké elity, který zrazoval svou zemi a tvrdošíjně odmítal svou zradu přiznat, měla přitom nejenom faktický, ale hlavně morální rozměr.
Klíčová je v tomto střetu naivita nemalé části amerických elit a jejich dlouhodobá (a rámec sledovaného období překračující) nechuť si míru vlastního selhání připustit či ho dokonce dlouhodobě reflektovat.
V pořadu hovoří politolog Roman Joch a zazní ukázky z českého vydání Chambersovy knihy Svědek.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku