Pro a proti – Ústavní povinnosti prezidenta (2017)

Jak dlouho může otálet prezident Zeman s odvoláním ministra financí, které žádá premiér Sobotka? Připravila Veronika Sedláčková. Hosty byli odborník na ústavní právo Jan Wintr a advokát a ústavní právník Zdeněk Koudelka.

Natočeno 2017. Premiéra 9. 5. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Otálení s Babišovým odvoláním je protiústavní. Může vést i k sesazení prezidenta, tvrdí právník. In web ČRo Plus, 9. 5. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Premiér Bohuslav Sobotka navrhuje k 9. květnu Miloši Zemanovi, aby odvolal z funkce ministra financí Andreje Babiše. Podle hlavy státu je ale odvolání v rozporu s koaliční smlouvou, kterou politici ještě nevypověděli. Jaký manévrovací prostor ponechává prezidentovi ústava?

„Článek 74 ústavy je jasný. Prezident republiky odvolá členy vlády, jestliže to navrhne předseda vlády. Je to povinnost prezidenta republiky, jasněji to napsat nelze,“ uvedl v pořadu Pro a proti odborník na ústavní právo Jan Wintr z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. 

„Pokud by prezident republiky různými svými vyjádřeními vytvářel dojem, že návrh na odvolání vůbec nemusí akceptovat, skutečně ho v nějaké dohledné době neakceptoval a bylo zjevné, že vládní krizi akceleruje v krizi ústavní, tak zde začíná hrubé porušení ústavy, které může být důvodem pro ústavní žalobu a sesazení prezidenta republiky.“
Jan Wintr

Pokud premiér na svém návrhu trvá, je podle Wintra prezident povinen během několika dnů konat. „A je zjevné, že premiér na odvolání trvá, není na co čekat.“

„Domnívám se, že zejména prostřednictvím pana Ovčáčka prezident republiky nevykonává úřad dobře. Působí dojmem, že nejedná nadstranicky, a místo toho nechává pana Ovčáčka, aby neustále nějakým urážlivým způsobem komentoval jednání jednotlivých ústavních aktérů, což potom vede k tomu, že vůči prezidentu republiky vzniká apriorní nedůvěra, že nebude postupovat v duchu ústavy, ale hájit něčí zájmy.“

Právník chápe prohlášení senátorů, kteří žádají, aby na vytvořený dojem, že by prezident vůbec nemusel plnit svou ústavní povinnost, reagovali ostatní ústavní aktéři.

„Nedokážu přesně říci, od kterého dne jde o hrubé porušení ústavy… Je zjevné, že těch několik dnů nemůže trvat týdny. Kdyby to týdny trvalo, můžeme bezpečně hovořit o porušení ústavy,“ tvrdí Wintr.

Advokát a ústavní právník Zdeněk Koudelka z Masarykovy univerzity v Brně souhlasí, že vyhovět premiérově žádosti povinností prezidenta je, ale lhůta pro odvolání „je přáním pana premiéra.“

„Přesně před týdnem ohlásil premiér svoji demisi, nakonec k ní nedošlo. Já bych před týdnem řekl, že demise je hotovou věcí… Za týden jsme úplně jinde. Uvidíme, co bude příští úterý.“

„Nerozumím panu premiérovi. Před týdnem předložil demisi, tu pak změnil na návrh odvolání pana Babiše… To, že do 9. května prezident nevyhověl návrhu pana premiéra na odvolání ministra financí, ústavní řád nijak neohrožuje.“
Zdeněk Koudelka

Koudelka považuje za legitimní žádost prezidentské kanceláře, aby Bohuslav Sobotka navrhl nástupce ministra financí. „Vláda má být především obsazena. To, že pan Sobotka uzavřel mocenský pakt s panem Babišem a jeho hnutím, ale po několika letech si zvolil jiný politický směr, možné je. Ve hře jsou nejen přání pana premiéra, ale i zákonné zájmy lidí, aby o jejich zájmech mohl platně rozhodnout příslušný úředník, tedy ministr.“

„Co se bude dít dál, mě samotného nezajímá. To jsou spekulace, takže si počkám na vývoj… Já odvolání vážu i na podmínku, že bude náhrada za ministra Babiše, protože ministerstvo musí být obsazeno. Zvláště tak důležité, jako je ministerstvo financí,“ zopakoval Zdeněk Koudelka.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)