Příběhy slavných – Jacques Brel 1/5 (2017)
Jiří Houdek. Nejvýznamnější šansoniér Francie i Belgie. Režie Bela Schenková.
Účinkují Renata Drösslerová a Petr Stach.
Natočeno 2017. Premiéra 29. 5. – 2. 6. 2017 v cyklu Příběhy slavných č. 102 (ČRo 2 Praha, 9:40 h.; 5 x 5 min.).
Lit.: Houdek, Jiří – Luptáková, Věra: Šansoniér, který měl každý večer jinou. In web ČRo 2. 6. 2017 (anotace). – Cit.: Jacques Brel měl vedle manželky nespočet milenek, které rychle střídal. Pravidelně chodil i do nevěstinců. Asi se bál, že ho některá spoutá navždy. Anebo kompenzoval citovou závislost na matce.
Možná to byl taky způsob, jak se vypořádat s tím, že od něj rodiče vyžadovali dodržování náboženských zvyků a dalších ctností tak, že v 10 letech začal koktat. Otce, továrníka, který vydělal obrovské peníze v africkém Kongu, doslova nenáviděl. Docela rád se stěhoval k prarodičům.
Na dětství vzpomínal jako na jedno velké zklamání. Navenek ale působil jako slušňák, který měl ve škole samé dobré známky. Paradoxně nejhorší prospěch měl ze zpěvu a hudební teorie. Do umění se zamiloval až na církevní škole Saint Louis v Bruselu. Básničky a písničky začal psát v 15 letech.
Protože se už nechtěl učit, zaměstnal ho otec v rodinné továrně na vlnitou lepenku a kartonové krabice. Z nudy se Brel zapojil do mládežnického katolického hnutí. Ne kvůli náboženství, ale kvůli písničkám, které pro ně skládal. Tam se taky seznámil do malé blondýnky Thérese Michielesen, Mišé.
V tu dobu sice (typicky) chodil ještě s další dívkou, o ruku ale požádal Mišé. Brali se v roce 1950 a pár měsíců po svatbě se jim narodila dcera. I když měl plno milenek, nikdy se nerozvedli. Mišé mu pomohla i s uměleckou kariérou. Spojila Brela přes svého bratrance s producenty. Protekčně mu v roce 1953 vyšla i první deska.
Sice se jich prodalo sotva 200, ale všimli si ho hledači francouzských talentů. Následoval odchod z továrny i Bruselu a začátek kariéry pařížského zpěváka. Francouzky se do hubeného dlouhána s odstávajícíma ušima a obrovským charizma hromadně zamilovávaly.
Čas po koncertech vyplňoval ženami. Když mu Mišé porodila třetí dceru, našla si milence i ona. On denně vykouřil čtyři krabičky cigaret. Osudným se mu tak stala rakovina plic a nádor velký jako grapefruit.
První operaci přežil, v rámci rekonvalescence zakoupil kousek atolu Hiva Oa v Polynésii. K jachtě přidal letadlo a skládal jednu píseň za druhou. Většinou o smrti, lásce o nezvratném osudu. Po čase se nemoc vrátila. Další chemoterapii a ozařování už nezvládl.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku