Pro a proti – Společná evropská armáda (2017)
Potřebujeme společnou evropskou armádu, jak tvrdí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker? Hosty Veroniky Sedláčkové byli bývalý ministr a velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta a ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský.
Natočeno 2017. Premiéra 12. 6. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.
Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Evropa se s hrozbami mohla poprat dávno. Chybí jí ale vůle k obraně, tvrdí Jaroslav Bašta. In web ČRo Plus, 12. 6. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Zástupci Evropské komise i české vlády se v Praze shodli, že je na čase budovat vlastní evropskou obranu. Je prý také nutné investovat více peněz do společné odpovědi současným bezpečnostním hrozbám. Je čas přemýšlet o vybudování společné obrany?
„Domnívám se, že nikoliv. Dosavadní struktura v rámci NATO je vyhovující,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý ministr a bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta.
Podle něj by se Evropská unie měla především soustředit na vybudování akceschopné armády ve svých členských zemích.
„Považuji diskuzi o evropské armádě a společné evropské obraně za alibi. Proč se nebude dělat nic hned? Se všemi hrozbami jsme se už mohli poprat dávno, ale tady chybí základní věc, a tou je vůle k obraně. Musíme se bránit teď hned.“
„Evropa by měla být schopna se bránit, ale musí to začínat od jednotlivých členských států. V okamžiku, kdy se to začne řídit z jednoho centra v Bruselu, dopadne to špatně. “
Jaroslav Bašta
Bašta je přesvědčen, že by se měla angažovat celá Evropská unie ještě předtím, než udělá evropskou armádu. „Stačí jen shoda na tom, že jednotlivé armády členským zemí EU budou v rámci unijní obranné politiky fungovat společně.“
„Problém není v tom, že by peněz na obranu bylo málo, ale využívají se velmi zvláštním a neefektivním způsobem,“ tvrdí bývalý ministr a velvyslanec.
Předseda a výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský si myslí, že ustavit funkční evropskou obranu je určitě na místě.
„Nikdo nenavrhuje, aby vznikla samostatná ozbrojená jednotka, která nebude podřízena členským státům, ale někomu v Bruselu. Hovoříme o systému, který známe z NATO.“
Radko Hokovský
„V sousedství Evropy jsou hrozby, kterým Spojené státy americké nemají zájem čelit. Je proto důležité, aby Evropská unie byla schopna realizovat vojenské operace, i když se jich USA nebudou chtít účastnit.“
Hokovský uznal, že se sice nemůžeme spolehnout na to, že tento evropský projekt bude fungovat. „Ale vzhledem k hrozbám kterým čelíme, tedy terorismu a nezvládnuté masové imigraci, musíme přesto nějak reagovat.“
„A nástroje, které máme dnes, nejsou dostatečné, protože kdyby byly, žijeme už nyní na bezpečném kontinentu.“
Hokovský odmítl, že snahou Evropské komise je zřídit evropskou armádu. „Nikdo netvrdí, že má vzniknout vedle národních evropských armád ještě nějaká evropská armáda. To je pojem, který nemá žádný obsah.“
„Jako Evropa musíme být schopni řešit bezpečnostní problémy v našem sousedství i sami,“ shrnul cíle nejen Evropské komise Radko Hokovský.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku