Rádio Retro – Na vlně dobrodružství (2017)
Lucie Výborná a Tomáš Černý uvádějí 28 hodin nahrávek z let 1935 až 1995.
Natočeno 2017. Premiéra 1.- 2. 7. 2017.
Lit.: -reé- (= Kočík, René): Léto na dobrodružné vlně retro. In Týdeník Rozhlas, červenec 2017 (článek).
Lit.: Černý, Tomáš – Polák, Lukáš: Rádio Retro od 1. července na vlně dobrodružství. In web ČRo Digitální rádio, 26. 6. 2017 (článek). – Cit.: Spolu s prvním prázdninovým dnem spouští Český rozhlas další tematický digitální stream, který tentokrát připomíná archivní pořady týkající se léta, cestování, poznávání dálek, trampingu, skautství, ale také fantazie.
Rádio Retro určené pro letošní červenec a srpen čerpá z velice bohatého výběru historických snímků, neboť léto a prázdniny, to je – a vždycky bylo – pro rozhlasové tvůrce téma z nejlákavějších. Zájemci budou moci tuto stanici najít ve všech obvyklých distribučních kanálech včetně multiplexu ČRo DAB+ šířeného z vysílače Praha – Žižkov na kanálu 12C.
V roce 1935 o prázdninách se můžeme zúčastnit ohně Velké rady v unikátní více než dvacetiminutové reportáži o mladých mužích sdružených ve společnosti zvané YMCA. Konec let padesátých nám zanechal sérii učebnicových pásem Františka Gela o Atlantidě nebo o objevení Tróji. Meteor druhé půlky let šedesátých dokazuje, že i v době omezených kontaktů s okolními zeměmi bylo možné získat nahrávky vzniklé až v Africe při lovu slonů, jemuž bychom dnes asi příliš neholdovali, ale to je právě obraz proměny času, který Rádio Retro pomáhá poznat.
Z mnoha desítek zachovaných pořadů jsme však nevybrali jen idylicky znějící, zdařilé kousky: „Historický zlom po roce 1968 přivedl do rozhlasu řadu tak řečených kádrových rezerv a mezi nimi i dost redaktorů, kteří se pro rádio vůbec nehodili. Takže zatímco Vlado Príkazský někde bagroval rybníky, pořady pro děti vytvářeli třeba velmi málo invenční lidé“ poukazuje na nenormální poměry normalizace dramaturg Tomáš Černý.
Rádio retro Na vlně dobrodružství vedle mnoha témat oddychových přináší také setkání s pořady reflektujícími události, na které se slovo dobrodružství příliš nehodí. Pásmo Silnější než smrt například vypráví o tragédii horolezecké expedice, která v roce 1970 doplatila na zemětřesení pod Huascaránem, slyšet můžete hru faktu Cesta vede tmou o objevení největšího jeskynního systému v ČSSR z počátku osmdesátých let. A Miloslav Stingl nám bude číst ze svého cestovního deníku o putování po Mikronézii.
Lucie Výborná a Tomáš Černý uvádějí 28 hodin nahrávek z let 1935 až 1995.
Obsah:
-
0:00
Vrať se zdravá a krásná (1938)
Přesnáška prof. Vladimíra Vondráčka, význačného psychiatra.
-
0:20
Večery nad řekou (1973)
Průvodní slovo Jaroslav Štercl, režie Helena Vaňurová, hudební spolupráce Vladimír Truc. O počátcích trampingu hovoří Rudan Noha a Josef Daněk.
-
0:40
Stella Zázvorková a její dovolená (1987)
Pořad z cyklu Co děláš, to dělej rád! Stella Zázvorková vzpomíná na dovolenou, ale řeč se pochopitelně stočí i na divadlo a na nezapomenutelného Jana Wericha. Připravil Darek Vostřel, hudební dramaturgie Mlhoš Kafka, režie Pavel Klemens.
-
1:18
Dostaveníčko v Sargasovém moři (1963)
Rozhlasové pásmo o záhadném životě úhořů. Připravil a režie Karel Pech, asistentka režie Jana Boková.Účinkují Dagmar Sedláčková, Karel Pech a další.
-
1:50
Večer po neděli – o trampingu (1963)
Připravili Jaroslav Pacovský a Karel Weinlich, který má také režii. Hovoří Jaroslav Pacovský, v repo hovoří Jan Čapek a jiní. Návštěva trampského potlachu v Horní Krupce a trampský vandr v okolí Dobříše.
-
3:05
Paříž – Dakar – Domino (1986)
Poslední pořad pětidílného prázdninového vysílání expedice „Paříž – Dakar – Domino“ ze Severočeského kraje. Účastníci expedice Alena Sekerová, Slávek Hrzal, Mirek Fencl, Jan Fafejta a Petr Brodský. Režie Ladislav Rybišar. Spoluúčinkuje Miroslav Horníček.
-
4:00
Možnosti turistiky po Mnichovu (1938)
Část rozhlasové přednášky propagátora české turistiky JUDr. Jana Kamenického o oblastech v Čechách i na Moravě, které skýtají možnosti rekreace bez návštěvy pohraničí.
-
4:07
Večery nad řekou (1973)
Trampské písničky a vzpomínání na mladá léta trampingu. Průvodní slovo Jaroslav Štercl, režie Helena Vaňurová, hudební spolupráce Vladimír Truc. O četnících a zákonech namířených proti trampingu. Tramping jedinou dostupnou zábavou, kterou si proletariát mohl dovolit. O trampském hnutí v letech dvacátých a třicátých. R. Noha o vášnivých diskusích o umění a literatuře, recitování veršů oblíbených básníků, K. Jiráček ( El Car ) – vzpomíná na perzekuci trampů, Fr. Koubec – pamětník Rudé tajgy.
-
4:24
Pionýrská jitřenka – vorařská sláva (1977)
Když ještě pluly po Vltavě vory. Připravila Hana Rudašová, režie Milan Balašov, hudební spolupráce Pavel Vaculík.V pořadu hovoří V. Smrt, Účinkují Michal Pavlata a H. Rudašová.
-
4:54
Živá slova – o rekreacích a plnění plánu (1979)
Léto, dovolená, prázdniny, odborářské zotavovny, pionýrské tábory, zahraniční zájezdy, plnění plánu na pracovištích i v době letních měsíců a plnění celostátního plánu. Hovoří tajemník Ústřední rady odborů Bedřich Kačírek.
-
5:08
Prázdniny v Polsku na bryčce se čtyřspřežím (1977)
Připravila Ladislava Kremličková. Hovoří ředitel hřebčína v Iwně Richard Chelak, kočí ve Starogardě Zigmund Wališewský, Zbygniew Korzeniowský. Dále účinkují Pavel Tumlíř a Bohumil Kolář.
-
5:35
Jak jsem nenašel poklad Inků (1982)
Dokumentární pásmo dr. Mnislava Zeleného. Vyprávění účastníka naší vědecké expedice v Ekvádoru. Skladba písní a úprava hudby Rudolf Leiter. Režie Miroslav Buriánek. Nastudovala Plzeň.Účinkují Tomáš Šolc, Miroslav Rataj, Jaroslav Hejduk, Václav Neužil, Monika Švábová, Eva Wimmerová, René Přibil, Jan Gross, Jiří Samek a Milan Rybák.
-
6:24
Domino s Mnislavem Zeleným (1992)
Vysílání rozhlasového klubu dětí Domino z jeho letního setkání, jehož byl dr. Mnislav Zelený hostem a vyprávěl dětem v besedě o indiánech a životě mezi nimi. Uvádějí Marcela Augustová a Slávek Hrzal, režie Ladislav Rybišar.
-
7:27
Cesta kolem světa na gramofonových deskách (1/4)
Rukopis objevený v rozhlasovém archivu. Rekonstrukce série Čapkových přednášek z roku 1933 s autorovými deskami. Připravil Václav Cibula. Část 1. – Itálie a Řecko. Účinkují Radim Vašinka a Pavel Soukup.
-
8:00
Co právě čte Jan Zrzavý (1938)
Fragment přednášky malíře Jana Zrzavého. Hovoří o detektivkách, které dostává od kamarádů v Praze a v Paříži a tvoří více než polovinu jeho četby. Má rád J. Zeyera, Vl.Vančuru, J.Seiferta.
-
8:08
Meteor s Miloslavem Stinglem (1978)
Populárně vědecký magazín pro mládež. Nad cestovním deníkem z Mikronésie si povídáme s PhDr. Miloslavem Stinglem o Nan Mandolu – jedné z velkých archeologických záhad. Připravili Miluše Tikalová a Bohumil Kolář.
-
9:06
Mikrofórum – prázdniny Karla Gotta (1979)
Pořadem provází Tomáš Sláma. Jak prožívá Karel Gott dovolené. Prázdniny v 17-ti letech, vzpomíná na svá klukovská léta. O své zálibě v malování, návštěvy galerií, výstava obrazů v NSR. Připravovaná turné v zahraničí a v Československu. Písničková kolekce nových snímků z fonotéky Mikrofóra.
-
9:47
Pozor! U kormidla je žena! (1983)
Letní kabaret Hlavní redakce zábavy. Připravili Jiří Kamen a Michal Madry. Hudební spolupráce Jiří Váchal. Režie Eva Sováková. Účinkují Miroslav Masopust, Viktor Vrabec, Svatopluk Skládal, Jan Řeřicha, Miroslav Moravec, Ladislav Frej, Anna Wetlinská, Jaroslava Obermaierová, Miloš Kopecký, Ivo Gübel, Jiří Císler, Milan Neděla, Jiřina Bohdalová, Jan Faltýnek, Jaroslava Adamová, František Filipovský, Luděk Munzar, Lubomír Lipský a další.
-
10:48
Večery nad řekou (1973)
Trampský potlach uvádí Jaroslav Štercl – zrod a sláva trampské písničky. Hovoří Rudan Noha (o osadě Ztracenka), Boža Kupšovský (Setleři), ing. Antonín Hořínek (autor písničky „Anita, krásná Anita“), Gustav Špaček (hudební skladatel) a Miki Rivola (zpěvák a skladatel).
-
11:08
Cesta kolem světa na gramofonových deskách (2/4)
Rukopis objevený v rozhlasovém archivu. Rekonstrukce série Čapkových přednášek z roku 1933 s autorovými deskami. Připravil Václav Cibula. Část 2. – Portugalsko. Účinkují Radim Vašinka a Pavel Soukup.
-
11:38
Jan Neruda: Prosté motivy letní (1951)
Z díla Jana Nerudy recituje národní umělec Václav Vydra.
-
12:00
Oheň Velké rady (1935)
Reportáž z letního tábora YMCY na Sázavě u příležitosti patnáctiletého trvání tábora. Chlapecký tábor YMCY leží nedaleko městečka Kácov v údolí Sázavy. Co je to Oheň velké rady (jaké jsou zákony zapalování tohoto ohně,…), zapalování táborového ohně, zpěv táborových písní, vyprávění z historie tábora, předání vyznamenání.
-
12:28
Turádio na skautských prázdninách (1990)
Připravila Veronika Tumlířová, režie Maria Křepelková. V pořadu hovoří děti ze skautského střediska Maják v Čachrově u Klatov, hovoří vedoucí Lesní školy skautského střediska Maják Jan Remešer a vedoucí střediska Maják Václav Šebek.
-
12:59
Stále zní Píseň úplňku (1997)
Rozhlasové vyprávění Jaroslava Foglara. Jestřáb se dožívá 90 let a to je důvod i k rozhlasové oslavě. Připravili Jiří Hromádko a Alfréd Strejček. Režie Vladimír Gromov. Kytarové improvizace Štěpán Rak.
-
14:00
Večery nad řekou (1973)
Trampský potlach uvádí Jaroslav Štercl – o sportu na osadách hovoří bývalí trampi-sportovci Pedro Mucha, Rudolf Chundela (dvojnásobný mistr republiky v boxu, osada Rudý les), kanoisté Felix Brzák a Bohuslav Kudrna (zasloužilí mistři sportu). Režie Helena Vaňurová.
-
14:24
Pionýrská jitřenka o Artěku (1975)
K výročí pionýrského tábora Artěk v SSSR. Hovoří účastníci tábora J. Kartáková a Ing. Vl. Česák. Připravila Hana Rudašová, režie Milan Balašov, překlad V. Alexová. Účinkují Zdeněk Kacetl, Albert Mareček, Daniela Řajerová.
-
14:54
Prázdniny v Polsku na výpravách za kolovrátky (1977)
Reportáž o etnografickém oddílu polských pionýrů natočila Ladislava Kremličková, spoluúčinkují Bohumil Kolář a Pavel Tumlíř.
-
15:19
Olga Scheinpflugová o cestování po Itálii (1967)
Vzpomíná na největší dojem v roce 1966, na pobyt v Itálii a obrovské bouřky a záplavy, které tam zažila koncem srpna.
-
15:29
Cesta kolem světa na gramofonových deskách (3/4)
Rukopis objevený v rozhlasovém archivu. Rekonstrukce série Čapkových přednášek z roku 1933 s autorovými deskami. Připravil Václav Cibula. Část 3. – Černá Afrika. Účinkují Radim Vašinka a Pavel Soukup.
-
16:00
Chlapec, kterému se splnil sen (1958)
Pásmo o Jindřichu Schliemannovi, objeviteli starověké Tróje. Napsal František Gel, režie Miloslav Disman. Účinkují Vlasta Chramostová, Karel Höger, Bohumil Švarc, Antonín Zíb.
-
16:29
Pod černou vlajkou – pásmo o pirátech (1965)
Pořad o pirátech, bukanýrech a korsárech. Připravil Ivo Král, režie Jan Berger. Účinkují Ivan Palec, Petr Haničinec a Jan Teplý.
-
17:02
Meteor – Atlantida (1966)
Vyprávění o záhadě staré už dva a půl tisíce let. Napsal redaktor František Gel. Režie Karel Weinlich. Účinkují Alena Kreuzmannová, Svatopluk Skládal, Jiří Šrámek, Bohumil Švarc.
-
17:36
Meteor – Jak se loví sloni (1966)
Dobrodružný rozhovor s profesionálním lovcem slonů v africkém pralese. Česká verze příběhu z roku 1965, kdy se polský reportér vydal do Afriky a natočil působivé, napínavé a komorní vyprávění. Hovoří Oldřich Unger a Bohumil Křížek, režie Věra Kovaříčková.
-
18:02
Hledáme vlajku pětiletky (1961)
Nedělní vydání Pionýrské jitřenky, režie Jan Fuchs. Vzpomínkový pořad na prázdninovou hru. Východoslovenské železárny – Košice (autoři Vlado Príkazský, Pavel Tumlíř), Řasy – potrava budoucnosti – Třeboň (autoři Vladimír Branislav, Zdeněk Pražák), Vzorné JZD Brnířov (autoři Metličková, Branislav), Voda těží uhlí – Ostrava (autoři Eva Kopecká, Milan Ševčík), Magnezitka Lubeník (autor Miloš Vajda), Město, které bude celé staré – Cheb (autoři Libuše Metličková, Pavel Tumlíř).
-
18:36
Prázdniny s Jitřenkou (1962)
Příběh jednoho odpoledne a noci. Jako experiment hraného příběhu připravili pro vysílání Pavel Tumlíř a Vlado Príkazský. Účinkují V. Jeník (hl. vedoucí), J. Novák (oddíl. vedoucí), I. Panoška (oddíl. vedoucí) a děti: M. Kubát, D. Herczová, P. Ambrož, B. Kudrna, J. Kubica, V. Poul, B. Pomazal,E. Třešňáková, I. Mlejnská a další. Režie Věra Kovaříčková.
-
19:12
Pionýrská jitřenka – vodáci (1967)
Vodáci ze Základní devítileté školy v Praze-Hodkovičkách. Připravila a uvádí Jana Kudrnová-Černohorská.
-
19:42
Večery nad řekou (1973)
Trampský potlach uvádí Jaroslav Štercl – o trampech a trampských písničkách, filmové historky, hovoří Jan Korda (textař, skladatel, zakladatel Setlerů), Vít Velíšek z osady „Rudá tajga“, Felix Brzák a Bohuslav Kudrna (kanoisté a zasl. mistři sportu), Kid z osady „Ford hazard“. Režie Helena Vaňurová.
-
20:02
Dále do hradu, dále – Rožmberk (1969)
V reportážních záběrech hovoří paní Věšínová – průvodkyně, paní Mlíkovská – kastelánka a studenti Stanislav Kunert, Jaroslav Linke, Jan Rosák, Zdeněk Jasinski a Ivan Hrubeš. A taky Dimo Mlíkovský – syn kastelána. Pořad připravila Jana Kudrnová.
-
20:32
Cesta k Ďáblovu chřtánu (1970)
Vyprávění o Brazílii. Připravil a uvádí Antonín Přidal.
-
21:15
Silnější než smrt (1975)
Dramatická rekonstrukce tragické události, která byla příčinou zničení čs. horolezecké expedice v Peru 31.5.1970. Původní rozhlasovou hru pro mládež napsal Miloš Smetana. Hudbu složil a řídí Zdeněk Lukáš. Režie Jan Berger.
-
22:16
Meteor – Život a smrt na vrcholech světa (1979)
Tentokrát na stezce dobrodružství. Čím se cítí víc, horolezcem nebo vědcem. Pásmo podle knihy Život a smrt na vrcholech světa (o přírodě v Hindúkuši a Himálaji, o vědci F. Stoličkovi). Ukázky z knihy Milana Daniela čte Eduard Cupák. Uvádějí Dagmar Sedláčková a Josef Kleibl, režie Karel Weinlich.
-
23:11
Večery nad řekou (1973)
Trampské písničky a vzpomínání na mladá léta trampingu. Průvodní slovo Jaroslav Štercl, režie Helena Vaňurová, hudební spolupráce Vladimír Truc. Jak a kdy vznikla trampská anekdota…
-
23:29
Cesta kolem světa na gramofonových deskách (4/4)
Rukopis objevený v rozhlasovém archivu. Rekonstrukce série Čapkových přednášek z roku 1933 s autorovými deskami. Připravil Václav Cibula. Část 4. – závěrečná – Znovu Černá Afrika. Účinkují Radim Vašinka a Pavel Soukup.
-
-
0:00
Čeští cestovatelé I/II (1970)
Rozhlasové dokumenty zachycující hlas Josefa Kořenského a Jiřího Bauma. Záznamy z let 1930,1932 a 1938 uvádí Václav Šolc.
-
0:29
Čeští cestovatelé II/II (1970)
Rozhlasové dokumenty zachycující hlas Aloise Musila. Záznamy z let 1933,1934 a 1935 uvádí Václav Šolc.
-
1:16
Reportáž z kapky vody (1958)
Napsal Dr. Josef Kolář, režie Josef Svátek, inspice Josef Fryč. Hudbu složil a malý instrumentální soubor řídí Vilém Prokop Mlejnek. Účinkují Josef Červinka, Oldřich Lukeš, Antonín Zíb, Miroslav Šipovič, Eliška Čiklová. Zvuk Zdeněk Škopán.
-
1:49
Meteor – Expedice Lambaréné (1968)
Tentokrát nad zvukovým albem účastníků expedice Lambaréné. S Lubošem Kropáčkem a Mílou Topinkou připravil Bohumil Kolář.
-
2:22
Cesta vede tmou – punkevní jeskyně (1982)
Hru na námět skutečných událostí spojených s objevem největšího jeskynního systému v ČSSR – Amatérské jeskyně v Moravském krasu – napsal Petr Němec. Režie Jan Berger, dramaturg Emil Feuereisl. Účinkují Svatopluk Skopal, Pavel Pípal, Boris Rösner, Ferdinand Krůta, Věra Vlčková, Emil Žák, Bohuslav Kalva, Marek Eben, David Vejražka, Miroslav Masopust, Otakar Brousek st., Marcel Vašinka, Zvuk Miloš Kot, záznam a střih Jana Fišerová, zvukové efekty Miroslav Kokeš.
-
3:11
A léta běží, vážení – Josef Vágner (1993)
Když se řekne safari. Ing. Josef Vágner, CSc. ze Dvora Králové nad Labem vzpomíná na první i poslední expedici do Afriky. Připravil Aleš Voves, režie Vladimír Bílý.
-
3:39
Zaparkuj a jeď – třetě podél Vltavy (1995)
Pořad z cyklu železničních výletů s ing. Janem Zenklem, znalcem vlaků a tratí v Česku. Připravil Jiří Dohnal.
-
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku