Interview Plus – Vojtěch Filip (2017)

Mír, spravedlnost a bezpečí. To vše slibuje KSČM svým voličům, pokud jí dají hlas v letošních parlamentních volbách. V programu komunisté mají třeba růst minimální mzdy a progresivní zdanění podniků. Chtějí dostavět jadernou elektrárnu Dukovany a rozvíjet družstevní a komunální podniky. Požadují třeba ale také, aby Česká republika vystoupila ze Severoatlantické aliance. Jaká je pravděpodobnost, že budou moci svůj program realizovat?  Připravil Jan Bumba.

Hovoří předseda KSČM Vojtěch Filip.

Natočeno 2017. Premiéra 26. 6. 2017 (ČRo Plus, 11:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Bumba, Jan – Erhart, Michael: Vystoupit z NATO a znárodňovat za náhradu, představuje Vojtěch Filip hlavní témata komunistů. In web ČRo Plus, 26. 6. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Spojovat KSČM a 50. léta je stejné, jako kdybych říkal, že KDU-ČSL je odpovědná za upálení Jana Husa. To byla také justiční vražda,“ říká Vojtěch FilipFoto: Jan Bartoněk

Mír, spravedlnost a bezpečí. KSČM je slibuje voličům, pokud jí dají hlas v letošních parlamentních volbách. Komunisté mají v programu třeba růst minimální mzdy a progresivní zdanění podniků. Chtějí také dostavět jadernou elektrárnu Dukovany a rozvíjet družstevní a komunální podniky. A požadují, aby Česká republika vystoupila ze Severoatlantické aliance.

„Vystoupení by musela předcházet nová bezpečnostní konference, podobná té z roku 1975 v Helsinkách. Spojené státy, Rusko a Čína by na ní garantovaly, že evropské území nevyužijí jako válčiště. V takové situaci by mohlo dojít k transformaci NATO, které je reliktem studené války,“ vysvětluje předseda KSČM Vojtěch Filip. 

„Největším nebezpečím pro Českou republiku je okupační noha těch, kdo jsou vítáni jako migranti, ale ve skutečnosti to mohou být vojáci skryté armády Islámského státu.“
Vojtěch Filip

Severoatlantický pakt podle něj nesplnil očekávání členských států. Některé z nich se navíc podílely na rozvratu států severní Afriky během tzv. arabského jara, což způsobilo nárůst migrace. Právě s ní spojená krize je podle Filipa největším nebezpečím pro Českou republiku.

Požadavek na vystoupení z NATO odmítá většina politických stran, což v podstatě vylučuje možnost, aby se KSČM stala vládní stranou. „Jsem přesvědčen, že ne. Není to věc, kterou můžete udělat ze dne na den. My veřejně říkáme, kam a za jakých okolností chceme dospět. Nejsme hazardéři, kteří by najednou řekli, že odteď budeme svou bezpečnost zajišťovat sami,“ podotýká.

Znárodňování za náhradu

V programu komunisté mají také obnovu vlastnictví státu v klíčových oblastech ekonomiky a infrastruktury – vodní, plynové, elektrické a dopravní, což v překladu může znamenat znárodňování. „I to je možné, samozřejmě za náhradu. Třeba v případě vodních zdrojů by to znamenalo vykupování akcií vodárenských společností,“ navrhuje Filip.

Financovat by to chtěl ze státního rozpočtu, taková investice by se podle komunistů vyplatila. „Z České republiky ročně odchází téměř 400 miliard zisků zahraničních firem a bank. Pokud by se nám podařilo získat ty akcie, příjem vodárenských společností by tu zůstal. To není složitá rozpočtová operace,“ tvrdí Filip.

KSČM není KSČ

Zatímco v západní Evropě se levici daří oslovovat mladé, Vojtěch Filip přiznává, že v tomto má KSČM rezervy. Komunisté proto mají v programu právo na první zaměstnání, aby mladí lidé mohli získat praxi, kterou většina zaměstnavatelů požaduje. Mladým chtějí pomoci i s pořízením vlastního bydlení, ale i s možnostmi vzdělání formou různých stipendií.

„Spojovat KSČM a 50. léta je stejné, jako kdybych říkal, že KDU-ČSL je odpovědná za upálení Jana Husa. To byla také justiční vražda.“
Vojtěch Filip

Nemůže ale ona rezerva spočívat i v něčem jiném? 27. června je Den památky obětí komunistického režimu, v tento den v roce 1950 byla popravena Milada Horáková a další tři lidé. Neodrazuje právě tato historie mladé lidi od toho, aby KSČM dali svůj hlas?

„Komunistická strana Čech a Moravy má vlastní sedmadvacetiletou historii. Pokud někdo chce spojovat KSČM a KSČ, tak jistě může, ale my jsme stranou poučenou chybami minulosti,“ tvrdí Filip. Předlistopadovou minulost podle něho vytahují především ti, kdo nemají argumenty proti programu KSČM.

Lit.: Rímský, Prokop:  Filip: Vinit KSČM za vraždu Horákové je jako vinit KDU-ČSL za smrt Jana Husa. In web Forum24, 27. 6. 2017 (článek). – Cit.: Dnes je to přesně 67 let od justiční vraždy doktorky Milady Horákové. Včerejším hostem pořadu Interview Plus na ČRo Plus byl předseda KSČM Vojtěch Filip. V rozhovoru Filip prohlásil, že spojovat KSČM s historií z roku 1950 je stejné jako vinit KDU-ČSL za upálení mistra Jana Husa.

„Po sedmadvaceti letech od listopadu 1989 se věnovat pouze historii z roku 1950, to je stejné, jako kdybych řekl, že KDU-ČSL je odpovědná za upálení mistra Jana Husa a za vyhnání Jana Ámose Komenského z bývalého českého království.“

Následně se jej udivený moderátor Jan Bumba zeptal: „Vám přijde justiční vražda Milady Horákové totéž co upálení mistra Jana Husa?“

Na to Vojtěch Filip zareagoval: „A to nebyla justiční vražda? Upálení mistra Jana Husa?“

Moderátor Jan Bumba: „A za to může KDU-ČSL?“

Vojtěch Filip: „Nemůže. Nemůže. Tak jako KSČM nemůže za justiční vraždu Milady Horákové.“

Doktorka Milada Horáková byla česká politička, s kterou si osud krutě zahrál. Nejprve ji v letech 1940-1945 věznil nacistický režim. Už v roce 1944 ji prokurátor navrhoval trest smrti, nakonec byla odsouzena na osm let.

To, co se nepovedlo nacistům, dokonali po válce komunisté. V roce 1950 byla Milada Horáková ve vykonstruovaném procesu spolu s dalšími dvanácti lidmi odsouzena za velezradu. Čtyři členové skupiny dostali trest smrti. Jan Buchal, Záviš Kalandra, Oldřich Pecl a Milada Horáková byli oběšeni 27. června 1950 na Pankráci. Tehdy se používala velmi dlouhá a krutá metoda škrcení.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)