Pro a proti – Členství ČR v Evropské unii (2017)
Bývalý prezident Václav Klaus vyzval k zahájení příprav na odchod z Evropské unie. Tvrdí, že žijeme pod diktátem Bruselu a řízení kvůli kvótám na přijímání uprchlíků je toho důkazem. Petr Dudek se svých hostů zeptá, jestli by Česká republika měla přehodnotit svoje členství v Evropské unii.
Hovoří člen správní rady Institutu Václava Klause Ladislav Jakl a europoslanec za TOP09 a STAN Luděk Niedermayer.
Natočeno 2017. Premiéra 19. 6. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.
Lit.: Dudek, Petr – Čihák, Ondřej: Přihlášku do Unie podal Klaus a já mu tímto děkuji, říká europoslanec Niedermayer. In web ČRo Plus, 19. 6. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Mělo by se Česko vzepřít Bruselu a kvůli kvótám na přijímání uprchlíků začít připravovat odchod z Evropské unie, jak radí bývalý prezident Václav Klaus? Ten reaguje na záměr Evropské komise zavést s Českou republikou, Polskem a Maďarskem řízení kvůli nepřijímání uprchlíků podle stanovených kvót. Byl by odchod z EU adekvátní reakcí?
„Do Evropské unie jsme nikdy neměli vstupovat,“ uvedl v pořadu Pro a proti ředitel Centra společenských studií Institutu Václava Klause Ladislav Jakl.
Ten tvrdí, že po těchto „trestech, které vyhlásila nikým nevolená Evropská komise“ by mělo být i širší veřejnosti jasné, že Evropská unie „zcela postrádá demokratické mechanismy“.
„Je na čase nazývat věci pravým jménem. Evropská komise, kterou nikdo nikdy nevolil, si dovoluje neuvěřitelně sprostým, arogantním a vulgárním způsobem trestat demokratickou reprezentaci státu za to, že nemůže být úplně hluchá k tomu, co si občané přejí.“
„Slovo uprchlík v sobě zahrnuje lež. O žádné uprchlíky nejde. Většinu tvoří černoši ze subsaharské Afriky a pak Bangladéšané, kde žádná válka není. “
Ladislav Jakl
Jakl formuloval svou představu o přáních českých občanů. „Lidé si nepřejí, abychom se stali součástí nebezpečného prostoru. O naši bezpečnost se Evropská unie nestará vůbec, a teď nám sem chce dovést miliony Arabů a černochů.“
To, že jsou teď kvóty tématem Evropské unie, je důsledkem toho, že někdo jiný přestal plnit dohodnutá pravidla Schengenských a Dublinských dohod, vysvětlil ředitel.
„Někdo vědomě a organizovaně dopustil, že přestala být hlídána dobře hlídatelná hranice mezi Řeckem a Tureckem a další hranice. Někdo jiný porušil dohody, tím se mu přistěhovali ilegální přistěhovalci za lepším životem, a ten někdo nyní křičí, že to není schopen snést. My kolonie neměli, nikoho jsme si nezvali, abychom teď odskákali cizí politiku,“ shrnul Ladislav Jakl.
Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP09,STAN) upozornil, že je na místě si uvědomit, co nám Evropská unie skýtá. „Prosperitu, bezpečnost a možnost ovlivňovat vývoj části světa, se kterou jsme historicky spjatí.“
„A jsem rád, že se politická reprezentace v 90. letech rozhodla jednoznačně směřovat naši zemi ke vstupu do Evropské unie. Myslím, že to byl Václav Klaus, který přihlášku pro vstup do Evropské unie podal, a já mu za to tímto děkuji.“
„Nevím, jestli lžete záměrně nebo jen nečtete. Černochů z Afriky se evropské rozhodnutí netýká, to se týká v současné době jen občanů Ertireje a Sýrie. “
Luděk Niedermayer
Politik objasnil, že se jedná ze strany Evropské komise o proceduru, jejíž cílem je, aby země dodržovaly pravidla, která na sebe dobrovolně vzaly.
„Podle těchto pravidel Evropská rada, což nejsou nevolení byrokrati, ale ministři jednotlivých členských zemí rozhodli o proceduře, jak řešit migrační krizi. Česká republika a další země tuto proceduru flagrantně porušily, takže Evropská unie chce, abychom ji začali dodržovat.“
Europoslanec dodal, že nedodržujeme ani to, k čemu jsme se sami rozhodli. „Na začátku uprchlické krize bylo vládní rozhodnutí, že přijmeme přes tisíc uprchlíků, ale skončili jsme u dvanácti osob. Proto se spouští debata mezi Evropskou komisí a Českou republikou.“
„Chci ubezpečit občany, že Česká republika není nucena přijímat nějaké ekonomické běžence. Navíc o poskytnutí azylu rozhodují naše úřady a podle našich zákonů,“ Luděk Niedermayer.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku