Pro a proti – Vodovody a kanalizace obcím? (2017)

Měly by se vodovody, kanalizace a jejich provoz vrátit z privátních firem do rukou obcí? Měl by to být strategický zájem státu? A dokáží se obce o vodárenské systémy postarat? Otázky položí Veronika Sedláčková.

Hovoří náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce vodního hospodářství Aleš Kendík a makroekonom a vodárenský expert Radek Novotný.

Natočeno 2017. Premiéra 23. 6. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h) v cyklu Týden vody. K poslechu zde.

Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Korupce, ale hlavně nevědomost, popisuje privatizaci českého vodárenství ekonom. In web ČRo Plus, 23. 6. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Česko se v těchto týdnech potýká s horky, která kromě vyšších nároků na lidský organismus vnukají úvahy, jak se připravit na období sucha. Mohli bychom na ně lépe reagovat, kdyby provoz tuzemských vodovodů a kanalizací neovlivňovaly soukromé společnosti? Je čas vrátit vodu v obcích do obecních rukou? „Voda, infrastruktura a hospodaření s vodou patří jednoznačně do rukou městských vodáren a vodárenských odborníků bez toho, aby byl jakýkoli vliv soukromých subjektů, které prosazují své priority na úkor státu, měst a občanů,“ uvedl v pořadu Pro a proti makroekonom a vodárenský expert Radek Novotný.

Prioritou měst a obcí je podle Novotného obnovování infrastruktury a zásobování občanů vodou, případně čistota vody. „V okamžiku, kdy ale do systému pustíme soukromý zájem plus schopnost lobbingu, tak se z odvětví stane kšeft, a tam samozřejmě profituje jen jeden: soukromník, který vše ovládá.“ 

„V České republice bylo za posledních dvacet let zprivatizováno, já říkám vytunelováno spousta vodáren způsobem, o kterém už i soudy dnes rozhodují, že byl protiprávní. “
Radek Novotný

Expert současný stav označil za logický a v současnosti i legální, ale pro stát a občany nevýhodný. Také proto není dost prostředků na opravu vodárenské infrastruktury. „Je to tím, že mnoho peněz, které se od lidí vyberou, nekončí v obnově trubek, ale v zahraničí.“

„To není o tom, že by starostové a zastupitelé byli všichni zlí,“ zhodnotil Novotný období, kdy se vodovodní a kanalizační sítě privatizovaly.

„Zastupitelé měli málo informací, byli také zmanipulovaní koncernovými lobbisty, kteří přesvědčili starosty, že přinesou obcím dotace a sníží cenu vody. Zastupitelé neměli argumenty, protože nebylo tehdy srovnání. Je to postaveno částečně na korupci, ale hlavně na nevědomosti,“ tvrdí Radek Novotný

Náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce vodního hospodářství Aleš Kendík upozornil na to, že celý problém je mnohem složitější.

„Vlastnictví vodovodní a kanalizační sítě by jednoznačně mělo zůstat v rukou měst a obcí, aby mohly ovlivňovat co se bude dít,“ souhlasil s Novotným úředník. „U provozování vodovodní a kanalizační sítě je ale modelů možných několik, a je na vlastníkovi, jaký si zvolí.“

„Po bitvě je každý generál, ale v té době jsme byli v nějaké situaci. To byl stav kolem roku 2004, kdy neexistoval koncesní zákon a bylo možné tzv. poptávkové řízení. Většina smluvních vztahů mezi obcemi a provozovateli je ale vyvážená. “
Aleš Kendík

Přesto stále platí, že vlastník nastavuje parametry provozovateli. „Tedy jak bude provozovat celou síť, jak efektivní bude v její správě nebo jak velké nájemné bude provozovatel generovat pro vlastníka.“

„Dnes máme přes 6500 vlastníků a 2500 provozovatelů. Systém je tedy atomizovaný a každý má jinou ekonomiku,“ připomněl Kendík. Ten souhlasí, že prioritou by mělo být, aby byl systém dlouhodobě udržitelný a generoval dostatek zdrojů na obnovu infrastruktury.

To se ale prý děje. „Dělali jsme analýzu a odhadli jsme, že se jedná o potřebě kolem 13 miliard ročně, které by měl systém generovat. Podle naších údajů dnes generuje kolem 11,5 miliardy. Čili bylo by potřeba prostředků víc, ale nejedná se o žádný dramatický rozdíl.“

„Stav vodárenské infrastruktury se neustále zlepšuje. Za posledních 10 let došlo k významnému poklesu ztrát ve vodovodní síti na 16 %, zatímco před patnácti lety jsme byli na 20 až 25 %,“ chválil stav současného fungování vodovodní sítě Aleš Kendík.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)