Stratení v čase 5 – Vrba–Wetzler a Ondrej Čanecký (Ztraceni v čase 5 – Vrba–Wetzler a Ondrej Čanecký, 2017)

Připravil Ivica Ruttkayová.

Hovoří historikové Ivan Kamenec a Ján Hlavinka, pamětnice a aktivistka Eva Mosnáková a starostka obce Skalité Andrea Šimurdová.

Natočeno 2017. Premiéra 30. 7. 2017 (Rádio Devín, 18:00 h).

Lit.: anonym: Stratení v čase: Vrba–Wetzler a Ondrej Čanecký. Leto s Rádiom Devín. In web Rádio Devín, 27. 7. 2017 (článek). – Cit.: Pre Slovensko počas socializmu dlhé roky utajované fakty hovoria o tom, že dvaja židovskí väzni koncentračného tábora Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler zo Slovenska dokázali nemožné. 7. apríla 1944 sa im podaril útek z koncentračného tábora Osvienčim-Birkenau, kam ich deportovali v roku 1942.

Ušli nielen, aby si zachránili život, ale ušli s misiou vydať svedectvo. Po 18-dňovej nebezpečnej a strastiplnej ceste sa dostali až do Žiliny, kde Židovskej rade nadiktovali 32-stranovú správu o masovom vyvražďovaní. Bola to správa, ktorá mala celému svetu otvoriť oči. Jedným z najdôležitejších momentov v tomto dodnes fascinujúcom príbehu je fakt, že títo dvaja zúbožení muži stretli na pomedzí slovensko-poľských hraníc sedliaka Ondreja Čaneckého z obce Skalité. Spolu so ženou Agátou ich Ondrej Čanecký ubytoval vo svojom dome, poskytol im stravu a šatstvo a v bezpečí ich previezol do Žiliny na trh, kde sa mohli spojiť so židovskými organizáciami a vypovedať o zverstvách v koncentračných táboroch. Ich správu spoznali mnohí najdôležitejší ľudia tej doby a je dodnes kľúčovým dokumentom v obžalobe fašizmu, ale meno a osud Ondreja Čaneckého zo Skalitého, ktorý podal dvom neznámym v krízovej situácii pomocnú ruku, nepozná okrem blízkeho okolia nikto. Ďalšia časť cyklu Stratení v čase sa venuje práve tejto osobnosti.

Autorka Ivica Ruttkayová v rekonštrukcii príbehu vychádza z dvoch spomienkových kníh, Rudolf Vrba v emigrácii vydal knihu Utiekol som z Osvienčimu a Alfréd Wetzler napísal spomienkový román s názvom Čo Dante nevidel. Rovnako oslovila historikov Ivana Kamenca a Jána Hlavinku, ako aj pamätníčku a aktivistku Evu Mosnákovú, ktorá bola počas holokaustu ukrývaným dieťaťom a starostku obce Skalité Andreu Šimurdovú. Pokúsime sa spoznať jeden obyčajný život, obyčajného človeka, ktorý sa zachoval ľudsky a pozmenil beh dejín.

Stratení v čase
V desaťdielnom cykle umeleckých dokumentov Rádio Devín predstavuje osobnosti, ktoré nepoznáme a mali by sme ich poznať. Ide o životné príbehy, ktoré sú súčasťou našej spoločnej histórie, príbehy ľudí, ktorí svojou originalitou a talentom prispeli k utváraniu hodnôt, ktoré sú stále inšpiratívne. Často sa však, vďaka politickej situácii a dobe, akoby stratili v čase. Vďaka spomienkam a novým výskumom vieme dnes ich stopy opäť nájsť.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)