Pro a proti – Nelegální technopárty (2017)

Postupovala policie správně, když nezasáhla proti účastníkům nelegální technoparty v Osečku na Nymbursku? Připravila a moderuje Veronika Sedláčková.

Hosty byli zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček a redaktor časopisu Reflex Jiří X. Doležal.

Natočeno 2017. Premiéra 3. 8. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h). K poslechu zde.

Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Stovky lidí nespaly? Důležitější byla technoparty pro tisíce mladých, říká J. X. Doležal. In web ČRo Plus, 3. 8. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Léto je sezónou hudebních akcí, velkých festivalů i technoparty, které už několik let budí debatu o tom, jestli a za jakých okolností by se měly konat. Diskusi rozvířila znovu akce na Nymbursku, které se zúčastnilo šest tisíc vyznavačů taneční hudby. Policie sraz tanečníků pečlivě monitorovala, nakonec ale nezasáhla. „Chtěl bych policii pochválit, že nezmlátila bavící se děti,“ uvedl v pořadu Pro a proti redaktor časopisu Reflex Jiří X. Doležal.

Podle Doležala má k násilí v demokratické společnosti sahat policie jen v krajní situaci, kdy je to nezbytně nutné. „Což tady nebylo,“ dodal.

Přesto novinář považuje přítomnost policie na akci za vhodnou. „Nebylo to zbytečné, stejně jako to není zbytečné na komunistickém 1. máji nebo na Prague Pride. Na masových akcích je přítomnost policie nutná, protože nikdo neví, co se semele.“ 

„Že se několik stovek lidí dva dny nevyspalo je mrzuté, ale stojí to za to, že se několik tisíc mladých lidí pobavilo. Pořadatelé by měli dostat za nelegální akci pokutu v rámci tisíců korun za to, že nesplnili nahlašovací povinnost a nedohodli se s majitelem. “
Jiří X. Doležal

„Práva lidí, kteří bydlí okolo, byla trochu narušena, dvě noci se nevyspali, stejně jako se nevyspí půlka Ostravy, když jsou Colours of Ostrava a další festivalové akce. Jestli vznikla škoda, tak na senu, a tu je technoscéna připravena uhradit hospodáři pozemku.“

Doležal prý ví, že tzv. technosystémy po sobě uklízejí. „Na louce nezůstal nepořádek, výkaly v okolních lesích se rozloží a škoda za seno bude uhrazena.“

„Není tedy důvod, aby policie zasahovala. Mlátit děti nebo rozhánět tuto party by bylo zcela neadekvátní tomu, co tam dělali,“ shrnul redaktor.

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček souhlasí, že je dobře, že policie „nezmlátila děti“. „Mezi mlácením bezbranných dětí a ukončením nezákonné akce je ale veliký rozdíl.“

„Bavíme se přece o dodržování zákona a pořádku. Jestliže policie nechtěla na akci zasáhnout, měli tam být dva policisté, kteří akci budou monitorovat, ale neměli tam být těžkooděnci.“

„Na technoparty byl zjevně porušen zákon. Masa lidí vstoupila na pozemek, kde neměla co dělat a rušila ostatní. Jestliže je právo jedněch, aby si udělali taneční party, tak jsou tu práva i dalších lidí. A musíme se rozhodnout, jaká práva budeme chránit. “
Stanislav Křeček

Způsobů, kterými mohla policie zasáhnout, je několik. „Mohli vypnout elektřinu nebo zasáhnout předtím, než se tam lidé shromáždili. Jestli policie neví, jak zasahovat, něco není v pořádku.“

„Řekněme si tedy, ve kterých případech při porušení zákona policie zasahuje, a ve kterých ne. Kdo to zváží?“

Pokud obecně platí, že se musí podobné akce oznamovat, musí to dělat všichni, připomněl právník. „Ale jestli jen někdo, pak je to selektivní přístup k právu, a to mi vadí, protože je to pro právo velice nebezpečné.“

„Jestliže chceme být právním státem, právo musí platit pro všechny. Neplatí-li pro všechny, tak se lidé podle toho budou také chovat,“ varoval před důsledky braní práva do svých rukou Stanislav Křeček.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)