Výlety s Vltavou – Přepychové interiéry navržené Adolfem Loosem 1/5 (2017)
Hovoří architekt Petr Domanický, autor monografie Loos-Plzeň-Souvislosti. Připravila Petra Hynčíková.
Nastudovala Plzeň v roce 2017. Premiéra 14. – 18. 8. 2017 (ČRo 3 Vltava, 8:40 h). Repríza 22. – 26. 8. 2022 (ČRo 3 Vltava, 8:40 h.).
Lit.: Hynčíková, Petra: Gentleman z okna nekouká. In Týdeník Rozhlas 34/2017 (článek).
Lit.: Hynčíková, Petra: Já si s fasádou nikdy nehraju, tam nebydlím. Objevte s námi přepychové interiéry plzeňských bytů navržené Adolfem Loosem. In web ČRo 3 Vltava, 22. srpen 2022 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Adolf Loos za podstatu architektury považoval její vnitřní prostor. „Já si s fasádou nikdy nehraju, tam nebydlím,“ tvrdil. Jeho moderní úpravy měšťanských bytů v Plzni tak zůstaly skryté dlouhá desetiletí za fasádami běžných činžovních domů. Souhrou šťastných okolností přečkaly některé z nich nacistickou i komunistickou éru a po nákladných opravách jsou dnes alespoň zčásti otevřené veřejnosti. (….)
První Loosovy práce na českém území hledejte v Plzni. Plzeň se počátkem 20. století měnila v bohaté průmyslové město. Solventní vrstva bohatých podnikatelů toužila po moderním bydlení. Tehdy ještě málo známého vídeňského architekta Adolfa Loose do Plzně pozvali bratranci Otto Beck a Wilhelm Hirsch, společníci v továrně na drát a hřebíky. Becka už dříve fascinovaly Loosovy články v Neue Freie Presse a toužil si svoji domácnost zařídit podle Loosových názorů. Úpravou bytů Beckových a Hirschových (1907) vznikly první Loosovy realizace na českém území. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku