Pro a proti – Bitcoin (2017)
Největší světová elektronická měna, bitcoin, se na začátku měsíce rozdělila na dvě části. Jedna skupina vývojářů totiž usiluje o to, aby systém dokázal zpracovat víc peněžních transakcí než doposud. Stali se členové bitcoinové komunity obětí hry, známé jako letadlo, případně pyramida? Vydělá na systému jen hrstka zasvěcených? Moderuje Veronika Sedláčková.
Hovoří právník a publicista Aleš Rozehnal a odborník na kryptoměny Dominik Stroukal.
Natočeno 2017. Premiéra 21. 8. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h). K poslechu zde.
Podle Rozehnala srovnání bitcoinu se zlatem neobstojí. „Zatímco zlato je potřebné v průmyslu nebo ve šperkařství, bitcoin vlastně žádnou vnitřní hodnotu nemá, kromě toho, že slouží jako platební mechanismus.“
Právník uznal, že technologie, na které je bitcoin založen, je pozoruhodná. „Blockchain je databáze rozprostřená mezi desetitisíci počítačů. Díky tomu jsou vyloučeny podvody a nekalé jednání.“
Problém prý je, že lidé začali bitcoiny používat jako uchovatele hodnoty. „A takovou funkci bitcoin nemá. Vnitřní hodnota dnešních peněz spočívá v tom, že existuje stát, který nás nutí měnou platit. U bitcoinu žádná taková moc neexistuje, existuje jen společná vůle osob, které bitcoin používají.“
„Obliba bitcoinu vyvěrá z nedůvěry v centrální instituce, které v západním světě procházejí krizí. Přesto stát nutí obchodníky a občany, aby měnu používali, byť není krytá ničím. Bitcoin také není krytý, ale není zde žádná moc, která přijímání peněz zaručí,“ upozornil Aleš Rozehnal.
Vnitřní hodnota neexistuje
Ředitel Liberálního institutu a odborník na kryptoměny Dominik Stroukal je přesvědčen, že ekonomicky bitcoin bublinou není. „K tomu, aby vznikly bubliny, je třeba vytvářet z ničeho, například vytvářet peníze, které nejsou kryté.“
„Nic jako vnitřní hodnota neexistuje. A právě u bitcoinu se to ukazuje,“ kontroval expert.
Bitcoin pohání technologie, která je postavena na myšlence, že není třeba mít centrální server, který kontroluje, jestli někdo nepodvádí, ale všichni v systému jsou schopni kontrolovat ostatní.
„Je to úplně stejné, jako u čehokoli jiného. Ti, kteří těžili kdysi zlato, kopli do skály a našli ho kilo. Dnes je k těžbě třeba hromada energie a lidí, a vytěží se málo. Jediný rozdíl u bitcoinu je ten, že nikdo nemůže manipulovat s nabídkou.“
Dominik Stroukal
„U současných peněz nemám záruku, že se někdo nezblázní a nezvolí centrální bankéře, kteří budou také blázni, a přes noc budeme mít měnu, která nebude mít žádnou hodnotu. To se u kryptoměn stát nemůže, protože postrádáme někoho, kdo by je mohl ovlivnit negativně.“
Ředitel dodal, že každé desetiletí prožívá světová ekonomika lokální hyperinflaci. „A já budu radši, když nebude nikdo, kdo to bude moci ovlivňovat. Dnes nemáme problém, ale do budoucna bych se toho bál.“
„Také proto může být bitcoin úplně skvělý nástroj pro chudé země a chudé lidi,“ shrnul výhody zatím nejznámější kryptoměny Dominik Stroukal.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku