Dnešní Plus – Patří humor do politiky? (2017)

Kde je na sociálních sítích hranice vtipu? A měli by se jí politici přibližovat nebo ji dokonce překračovat, jak to udělal předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Připravil Michael Rozsypal.

Hovoří politolog Miloš Gregor a komentátor Petr Kamberský (Lidové noviny).

Natočeno 2017. Premiéra 4. 9. 2017 (ČRo Plus, 8:44 h.). K poslechu zde.

Lit.: Rozsypal, Michael: Dnešní Plus – Pes neumřel a důchodci na trávu. Bojím se, že politici přestanou vtipkovat, říká komentátor. In web ČRo Plus, 4. 9. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Pan Bělobrádek si neuvědomil, že vše, co na Facebook napíše, je veřejné a vidí to široká veřejnost. Na sociálních sítích se stírá hranice mezi osobní a veřejnou rovinou,“ říká politolog Miloš Gregor.

Když novinářka Lucie Sulovská na Facebooku vyjádřila smutek nad tím, že jí umřel rodinný pes, vicepremiér, předseda KDU-ČSL a vystudovaný veterinář Pavel Bělobrádek v komentáři reagoval: „Neumřel. Umírají pouze lidé. Zvířata uhynou, pojdou, chcípnou (u nich to nemá vulgární podtext), padnou, zhasnou, jsou zabita, poražena…“ Když se následně na vicepremiéra snesla na sociálních sítích vlna kritiky, politik se hájil, že žertoval a že svůj příspěvek doplnil smajlíky.

Komentátor Lidových novin Petr Kamberský v komentáři napsal, že „Faux pas páně Bělobrádkovo teď přiměje stratégy politických kampaní, aby politikům raději sebrali telefony.“

„Bělobrádek to podle mě myslel jako vtípek mezi konzervativci, ale nedošel mu kontext. Kdo všechno to bude číst a že většina lidí vůbec neporozumí, jak to myslí. A to je komunikační chyba, kterou si pan vicepremiér odskákal,“ doplňuje Kamberský. 

„Ve veřejné komunikaci převládá opatrnost, aby si někdo něco špatně nevyložil. Je mi líto, že se vytrácí spontaneita a upřímnost. Jsem rád, když politik udělá chybu, ale je mi smutno, pokud se potkám s marketingovým produktem.“
Petr Kamberský

Zároveň se obává, že politici začnou být ve vyjadřování opatrní. Přidává také případ ministra financí Ivana Pilného, kterého se novináři ptali, jak je to s důchody. „On odpověděl, že peněz je málo a lidé budou muset pracovat déle. A že on v 73 letech nemůže kopat v dole, ale může třeba sekat trávu. A bylo z toho, že Pilný posílá důchodce sekat trávu,“ uvádí.

Snaha být za všech okolností neutrální může podle odborníka na politickou komunikaci Miloše Gregora vést k nezamýšleným koncům. „Je to jeden z důvodů, že přibývá populistů bojujících proti politické korektnosti. Protože jakmile politik udělá fór na ženu, je hned sexista, ale vtipkovat na účet mužů je v pořádku. Lidé cítí frustraci a politika se radikalizuje.“

„Když se všichni budeme snažit být neutrální a nikoho neurazit, tak za chvilku nedojde k žádnému střetu, a to ani názorovému.“
Miloš Gregor

„Reakcí na politiky typu Bohuslava Sobotky, kteří se nikdy nedopustili žádného názoru a výroku, jsou politici typu Miloše Zemana, Václava Klause ml. nebo Andrej Babiš. Přehnanou opatrností paradoxně otevíráme prostor hrubosti a drsnému populismu,“ přitakává Kamberský.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)