Pro a proti – Vojenské cvičení Západ 2017 (2017)

Už brzy uskuteční Rusko vojenské cvičení Západ 2017. Odehraje se v Bělorusku a Kaliningradu. Manévry tisíců vojáků budí obavy v pobaltských státech a zejména v Polsku.   Připravil Tomáš Pavlíček.

Hovoří bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta a prorektor vysoké školy CEVRO Institut a bezpečností analytik Tomáš Pojar.

Natočeno 2017. Premiéra 7. 9. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h).

Lit.: Pavlíček, Tomáš – Čihák, Ondřej: Rusko není sžité se svými hranicemi, budou se znovu posouvat, říká analytik Pojar. In web ČRo Plus, 7. 9. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Na dohled od členských států Severoatlantické aliance se už za pár dní uskuteční vojenská akce Západ 2017. Tu pozorovatelé označují za největší ruské armádní manévry v Evropě od konce studené války. Cvičení tisíců vojáků v Bělorusku a Kaliningradu budí obavy v pobaltských státech a zejména v Polsku. „Jde o cvičení, které se odehrává každý rok,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta.

Ten také připomněl, že jak v Pobaltí, tak v Gruzii právě probíhají manévry NATO. „Je to ruská odpověď na cvičení, která teď probíhají v Evropě.“

„Cvičení považuji za nebezpečné kvůli Rusku samotnému, protože podobné věci tam vyvolávají psychózu obležené pevnosti. Podobné manévry velmi pomáhají současnému kremelskému režimu,“ soudí expert.

„Neštěstí je v tom, že velký regionální konflikt není vyloučen a podobné manévry jeho pravděpodobnost možná zvyšují, možná snižují. Ale v každém případě po čtvrtstoletí masivní demilitarizace světa se znovu ukazují armády, které by mohly válčit. “
Jaroslav Bašta

Podle Bašty se opět haraší zbraněmi. „A zvyšuje se tak napětí na obou stranách, což je negativní. Současná situace vypadá tak, že ovzduší nedůvěry je nejhorší od konce studené války, takže se nemůžeme divit tomu, co se momentálně děje a to na obou stranách.“

„Nedomnívám se, že by Rusové při tomto cvičení pilovali ústupové operace, takže se zřejmě připravují na to, co by nastalo, kdyby došlo k velkému regionálnímu konfliktu,“ shrnul Bašta.

Prorektor vysoké školy CEVRO Institut a bezpečností analytik Tomáš Pojar odhadl, že není důvod se bát. „Ale je třeba být ostražitý a vše sledovat.“

„Ostražitost je na místě, protože Rusko sice tvrdí, že manévrů se nebude účastnit více než třináct tisíc vojáků, ale můžeme garantovat, že tato hranice bude překročena.“

Analytik prý nemá problém s tím, že armády cvičí. „Když se ale podíváme, kde historicky ruská armáda koncentrovala svá vojska pod pláštíkem cvičení k nejrůznějším invazím, tak je dobré to sledovat.“

„Rusko je v zásadě transparentní. Současný ruský režim postavil svou legitimitu na vzdoru vůči Západu a deklaruje, že Západ je největší hrozbou. A s ohledem na to cvičí, takže Rusko nic neskrývá. “
Tomáš Pojar

„Severoatlantická aliance logicky cvičí na obranu svého území, protože to bylo Rusko, které napadlo Ukrajinu, anektovalo Krym, podporuje vojáky na východní Ukrajině i pseudorežimy v Abcházii, Osetii, Gruzii a Moldávii.“

Prorektor také vysvětlil, že hranice mezi Ruskem a Evropou nikdy nebyla přesně stanovena. „Vždycky se posunovala o stovky kilometrů. A protože se historie nezastavila, tak se asi bude posouvat i v budoucnu.“

„V Rusku musíme vidět stát, který není sžitý se svými hranicemi. A zbytek Evropy také neví, kde hranice Ruska začínají a končí,“ objasnil současnou geopolitickou situaci Tomáš Pojar.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)