Páteční večer – Pro větší slávu české vědy a českého národa (2017)

Václav Hanka, knihovník a archivář Vlasteneckého muzea, významný český vědec, překladatel, badatel. A falzifikátor? O Hankových přednostech i slabostech hovoří Josef Langfelner, Václav Čermák, Marcel Černý, Dalibor Dobiáš a Lubomír Sršeň. Pořad věnovaný 200. výročí objevu Rukopisu královédvorského a vydání Hankovy Prostonárodní srbské múzy do Čech přenesené připravila Eva Ocisková. Dramaturgie Michal Velíšek.  Produkce Radka Tučková. Technická spolupráce Jitka Kundrumová.

Z Rukopisu královédvorského recituje Radovan Lukavský, texty Václava Hanky přednese Jiří Hromada.
Hovoří Josef Langfelner, Václav Čermák, Marcel Černý, Dalibor Dobiáš a Lubomír Sršeň.

Natočeno 2017. Premiéra 15. 9. 2017 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.).

Lit.: Velíšek, Martin: Pro větší slávu české vědy a českého národa. O přednostech i slabostech Václava Hanky, českého vědce a badatele. In web ČRo 3 Vltava, 14. září 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V sobotu 16. září 2017 uplyne 200 let od okamžiku, kdy Václav Hanka poprvé vzal do ruky vzácný rukopis. Vzácný v každém případě, i když se  něm v našem kulturním povědomí panuje přesvědčení, že je to falzum a jeho autorem je sám nálezce. Podle místa objevu je i označován – Rukopis královédvorský. Rozpoutal řadu vášní a domněnek.

Historik umění Lubomír Sršeň z Národního muzea dospěl k přesvědčení, že skutečného autora Rukopisu královédvorského teprve budeme muset najít. Představitelé mladé generace historiků – Václav Čermák a Marcel Černý ze Slovanského ústavu Akademie věd a Dalibor Dobiáš z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd –  na Václava Hanku, knihovníka a archiváře Vlasteneckého muzea, pohlíží v mnoha dalších, objevných souvislostech.

Dvousté výročí letos slaví i další památný spis – Prostonárodní Srbská múza do Čech převedená. Nikým jiným než Václavem Hankou. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)