{Předvolební situace v ČR} (2017)

Moderuje Tomáš Procházka.

Hovoří Dalibor Balšínek, Bohumil Doležal a Luboš Palata.

Natočeno 2017. Premiéra 6. 10. 2017 v pořadu Názory a argumenty (ČRo Plus, 18:33 h).

Lit.: Balšínek, Dalibor: Proč jsme nemohli v Českém rozhlase mluvit o českých volbách. In web Echo24, ž mi zase někdo bude vyprávět, jak jsou veřejnoprávní média garantem nezávislosti, otevřenosti a demokracie, budu mu vyprávět následující příhodu, která se odehrála dnes, v pátek odpoledne. Už čtrnáct dní předem jsem byl s spolu s komentátorem Bohumilem Doležalem, šéfredaktorem magazínu Reportér Robertem Čásenským a komentátorem MF Dnes Lubošem Palatou pozvaný do pořadu ČRo Plus Názory a Argumenty, tématem měla být předvolební situace.

Slovutný kolega Doležal je ze staré školy, precizní člověk, který si nedovolí vystupovat veřejně nepřipraven, a proto si dva dny před natáčením pořadu vyžádal tématické okruhy. Z rozhlasu dostal toto sdělení: 1) Volby, jaká je předvolební kampaň, jsou tradiční strany v krizi, probíhá kampaň korektně, kdo v ní nejvíce finišuje atd. 2) Průzkum studentských preferencí – vydává každý rok Člověk v tísni – jaké strany by volili mladí, kdo se na ně specializuje atd. 3) EU – a její současnost a budoucnost.

V pátek těsně před půl třetí jsme se všichni tři – kromě Luboše Palaty, který do debaty vstupoval telefonicky (byl řádně pozvaný, ale ve svěřeneckém fondu vznikly nepředpokládané okolnosti a nemohl do studia přijít osobně) – sešli na recepci Českého rozhlasu v Římské ulici v Praze na Vinohradech. Vyzvedla nás produkční a jako obvykle nás vyvezla do třetího patra, kde nás čekal již značně rozrušený moderátor pořadu Tomáš Procházka. „Moc se, pánové, omlouvám, ale o volbách se bavit nemůžeme,“ uvedl nás do studia a zavřel dveře. „Před dvaceti minutami mi šéfredaktor oznámil, že se nemůžeme bavit o nadcházejících volbách, musíme to nějak vydržet, budeme mluvit o Evropské unii a Polsku.“

Kolega Doležal, který přišel s rozsáhlým poznámkovým aparátem, začal důrazně protestovat. „To je skandální! Odcházím. Nejsem připraven mluvit o Evropské unii, Evropská unie mě teď nezajímá, mně záleží na tom, jak dopadnou volby u nás.“ Značně vykolejený moderátor naléhavě žádal: „Pánové, musíme to dokončit, jde o nové nařízení, sám tomu nerozumím, neodcházejte.“ Mezi tím jsem ještě na chodbě potkal šéfredaktora Radiožurnálu Ondřeje Suchana, který pro mě pracoval v předbabišovské éře v LN a také v Týdnu. „Ondřeji, co to má tady znamenat, to jsi zakázal ty?“ ptám se svým typickým milým tónem. „To je jiná stanice, u nás se o volbách mluvit může,“ odpověděl s jistotou, která ho asi brzy může přejít.

Nicméně zůstali jsme v očekávání, co se z toho vyvine. V polovině pořadu, který se předtáčí a je následně i stříhán, přichází dramaturg pořadu Radko Kubičko. Po dávce řečí o chystaných reformách v Evropské unii a nových návrzích francouzského prezidenta Macrona si nás chce vyfotografovat, aby se mohl pochlubit na sociálních sítích. „Co to má znamenat, proč se nedržíme původního tématu? Proč odmítáte, abychom mohli mluvit o blížících se volbách u nás?“ ptám se ho. „Nechceme, abyste v našem pořadu mluvili o studentském hlasování, máme nová předvolební pravidla,“ řekl Kubičko a odešel.

Pořad se nakonec stočil k situaci v Maďarsku a Polsku, kde především komentátor Luboš Palata mluvil o znásilňování tamních veřejnoprávních médií. V tom jsme se mu zdatně snažili oponovat, že ohrožená je především liberální demokracie v České republice a alibistické chování domácích veřejnoprávních médií to předznamenává.

Po skončení pořadu, o kterém vůbec netušíme, jak nakonec bude sestříhán, jsme řešili, zda jsme měli odejít, či nikoliv. Nejvíce to řešil Bohumil Doležal, který je z nás nejzkušenější a zažil komunistickou persekuci už v šedesátých letech, kdy psal do legendárního společensko-kulturního časopisu Tvář a později byl jedním z prvních signatářů Charty 77. „Jsem kokot, měl jsem odejít, já vím, jak to začíná, jsem dost starý na to, abych to věděl. Jak jsem to jen mohl připustit.“

Ale po těch 28 letech jsme nějak podlehli atmosféře svobodného vyjadřování, ztratili jsme instinkty a odmítáme připustit, že něco podobného může zase přijít. A ono může. Přichází to nenápadně, zdánlivě nevinně pod rouškou objektivity a vyváženosti. Základní instinkty nakonec rychle naskočí.

Lit.: Doležal, Bohumil: Stížnost generálnímu řediteli ČRo. In web Bohumil Doležal, 8. 10. 2017 (článek). – Cit.: Minulý pátek mne pozvali do Českého rozhlasu Plus na předtáčení diskusního pořadu Kulatý stůl. Mělo se hovořit o volební kampani a o Evropské unii. Až na místě jsem se dozvěděl, že o volební kampani se mluvit nebude. Rozhodnutí mi přišlo naprosto absurdní, a proto jsem se obrátil dopisem na generálního ředitele ČRo René Zavorala (dopis přikládám). Zároveň jsem svůj dopis poslal předsedkyni Rady ČRo s prosbou, aby se věcí taky zabývali.

To, co jsem v diskusi chtěl (a nakonec nemohl) říci, najdete zde.

Pan

Mgr. René Zavoral,

Generální ředitel Českého rozhlasu,

Vinohradská 12

120 99 Praha 2

Rene.Zavoral@rozhlas.cz

Praha, 8. října 2017

Vážený pane generální řediteli,

Obracím se na Vás s následující stížností.

Před cca 14 dny mne pozvali do diskusního pořadu Kulatý stůl na stanici Český rozhlas Plus. Hovořit se mělo hlavně a v první řadě o volbách do PS. Pořad se měl předtáčet 6. října, vysílat 8. října v obvyklém čase. Poprosil jsem o trochu bližší specifikaci tématu, ve středu 4. října mi napsali: „1) Volby, jaká je předvolební kampaň, jsou tradiční strany v krizi, probíhá kampaň korektně, kdo v ní nejvíce finišuje atd. 2) Průzkum studentských preferencí – vydává každý rok Člověk v tísni – jaké strany by volili mladí, kdo se na ně specializuje atd. 3) EU – a její současnost a budoucnost.“. Když jsem ale 6. října přišel na předtáčení, bylo mi řečeno, že tématem bude pouze Evropská unie. S tím, že tak rozhodl šéfredaktor ČRo Plus Ondřej Nováček. Moderátor z toho byl očividně zaskočen, stejně jako já.

Považuji tento postup za mírně řečeno krajně nestandardní, a to z těchto důvodů: Za prvé, jako politický komentátor se zabývám skoro výlučně vnitropolitickými záležitostmi a o EU jsem byl připraven hovořit jen krátce a v souvislosti s nadcházejícími volbami . Za druhé a hlavně, považuji za naprosto absurdní, aby v diskusním pořadu, probíhajícím čtrnáct dní před krajně významnými volbami, se nehovořilo přinejmenším také o nich (v tom týdnu byly zveřejněny např. zajímavé průzkumy veřejného mínění, profilovala se Česká pirátská strana atp.). Je pro mne obtížné si to vysvětlit jinak než jako pokus umrtvit diskusi o závažné události, která ovlivní politickou situaci v ČR na léta dopředu a jako nepřímou cenzuru.

Musím říci, že od doby, co spolupracuji s českými rozhlasovými a televizními stanicemi (tj. od listopadu 1989) jsem se dosud nikdy s ničím podobným nesetkal.

Prosím Vás tedy, abyste celou věc prošetřil.

S pozdravem Bohumil Doležal, Nad octárnou 3/402 Praha 6 – Střešovice

P.S. Dopis posílám samozřejmě zároveň poštou. 8. října 2017

Lit.: Pokorný, Jan: Reakce Českého rozhlasu na článek serveru Echo24. In Facebook ČRo Plus, 9. 10. 2017 (reakce). – Cit.: Český rozhlas se ohrazuje proti tvrzení, že zrušil diskuzi o nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Ve skutečnosti se jedná o pořad Kulatý stůl Názorů a argumentů, který pravidelně v neděli s komentátory a dalšími odborníky rozebírá dění uplynulého týdne. Tak tomu mělo být i tuto neděli 8. října.

Šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Ondřej Nováček se s dramaturgem Radkem Kubičkem domluvili na aktuálních tématech týdne – výroky M. Zemana k rozšiřování prezidentských pravomocí, stěhování části výroby Škodovky do Německa a plány na těžbu lithia. Bohužel už dříve moderátor Tomáš Procházka obeslal pozvané hosty s jinými tématy, z nichž se část týkala voleb.
Volební témata jsou ovšem součástí volebních speciálů a diskuzí, které Český rozhlas Plus vysílá v předvolebním období prakticky denně. Proto bylo nakonec dohodnuto, že se Názory a argumenty budou držet svého tradičního formátu a budou komentovat aktuální události týdne. Diskuze zrušena nebyla a hosté měli možnost se během ní volně vyjadřovat i k tématu voleb, což několikrát využili.
Bohužel informace o změně témat se dostala k hostům vinou nedostatečné komunikace až před natáčením pořadu, nikoliv v dostatečném předstihu, aby se stihnuli připravit, resp. znovu zvážit svou účast v diskuzi. To je samozřejmě chyba, která se neměla stát.
Český rozhlas odmítá obvinění z cenzury, či volební „předposranosti“, jak to nazval pan Dalibor Balšínek na sociálních sítích. Důkazem je samotné vysílání Českého rozhlasu. Právě stanice Český rozhlas Plus momentálně vysílá k volbám desítky pořadů, analýz a komentářů, v nichž kromě politiků využívá politology a novináře napříč názorovým i mediálním spektrem.
Například právě dnes, v pondělí 9. října Plus vysílá hodinový volební speciál v čase 11:10-12:00 (v repríze 16:10-17:00) a taktéž debatu sedmi volebních lídrů v čase 21:00-22:10. To jsou tři hodiny vysílání přímo k volbám, o komentářích a analýzách v proudovém vysílání nemluvě.

Lit.: Drda, Adam: Já teď nestíhám psát něco dlouhýho… In Facebook, 11. 10. 2017 (status). – Cit.: Já teď nestíhám psát něco dlouhýho, ale už samotný fakt té zrušené debaty o volbách, s účastí takto vyhraněných lidí a v dnešní situaci, plus jejich svědectví – to jsou dost podstatné informace, to se samozřejmě má zveřejnit, a dobře, že to napsali. Jinak je potíž v tom, což se netýká jen rozhlasu, že politické důvody k nějakému zákroku proti pořadu nebo novináři se strašně špatně dokazují – vždycky se totiž dá říct, že důvod byl jiný, technický, administrativní nebo já nevím co. Veřejnoprávním médiím by se navíc někdo musel systematicky široce věnovat, protože jsou zásadně důležitá, to tu ovšem nefunguje, zanikl potřebný široký svobodný mediální prostor. Navíc by se museli ozývat lidé zevnitř. Atd. Atp. Je to na strašně dlouhou diskusi.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)