Osudové ženy – Trudie Bryksová (2017)

24. díl cyklu. Každý týden vám nabízíme portréty femmes fatales, žen, které ovlivňovaly politický i kulturní život. Portrét manželky válečného letce RAF vězněného komunisty. Tento díl připravila a slovem provází Ivana Denčevová. Redaktorka Magdalena Šorelová. Autorem dokudramat je Hynek Pekárek. Zvukový mistr Josef Trávníček (4 hodiny) a Jan Brauner (2 hodiny). Použitá hudba Paul Lenart (Late Night Dance), hraje Bill Novick; Daniel Elias Brenner (On My Way, hraje autor). Hudební spolupráce Antonín Schindler. Zvuková spolupráce Jiří Pochvalovský. Produkce Klára Illiašová. Dramaturg Michal Bureš. Režie Michal Bureš.

Účinkují Lucie Pernetová, Kajetán Písařovic, Jan Teplý II. a Martin Pechlát. Hovoří Luděk Navara.

Natočeno 29. 8. 2017 (4RS8, 20,00 – 23,00 h.). Premiéra 13. 10. 2017 (ČRo 2 Praha, 18:30 h). Repríza 6. 7. 2018 (ČRo 2 Praha, 18:30 h); 16. 2. 2019 (ČRo 2 Praha, 18:30 h); 8. 8. 2020 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.); 24. 9. 2022 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.); 28. 9. 2024 (ČRo 2 Praha, 16:04 h.).

Lit.: Chmel Denčevová, Ivana: Až do smrti bojovala za svého manžela a pilota RAF. Osudové ženy: Trudie Bryks. In web ČRo 2 Praha, 16. únor 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Statečná manželka brigádního generála in memoriam Josefa Brykse. Seznámili se za 2. světové války, když jako dobrovolnice pomáhala v britských ženských pomocných vzdušných silách. Byla to láska na celý život.

Trudie Bryksová, tehdy ještě Dellerová, se narodila v roce 1920 ve Velké Británii. Byla krásná a její fotografie v jisté době visely v každém britském kadeřnictví. Tři roky života prožila u nás.

Československo poprvé vstoupilo do mého povědomí, když jsem jako devítiletá vyhrála školní soutěž. Jako jediná jsem dokázala správně napsat jméno země. Trudie Bryks

Vypadalo to na šťastný život…

V roce 1941 se seznámila s pohledným československým letcem Josefem Bryksem, který bojoval na frontě (v řadách RAF). Jejich cesty se rozešly, když byl Josef sestřelený a Trudie o něm neměla žádné zprávy. O to větším překvapením bylo, když se jen týden po válce setkali a ještě k tomu ji Bryks požádal o ruku. Souhlasila, a to i s tím, že spolu odjedou do Československa.

Zdálo se, že je čeká šťastný život. Narodila se jim dcera Sonia a Josef byl váženým důstojníkem. Přišel ale únor 1948 a Bryks skončil ve vězení. Stal se jednou z obětí vykonstruovaných politických procesů. Trudie se podařilo utéct do Velké Británie, kde věnovala neuvěřitelné množství sil k Josefově záchraně. Neuspěla, dokonce se i o jeho smrti za mřížemi dověděla až s velkým zpožděním. Skoro náhodou…

Až do smrti

Po listopadu 1989 jakoby ožila a opět se vrhla k záchraně alespoň jeho dobrého jména. Nakonec našla i Bryksův dřív neznámý (nebo utajovaný) hrob. Je tak jistou absurditou, že z celého 12letého manželství byli spolu pouhé tři roky. Milovala ho ale až dojemnou láskou celý život. Zemřela ve Spojených státech, v 91 letech. Přála si, aby ji pohřbili vedle manžela, v rodinném hrobě Bryksů na Olomoucku.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)