Pro a proti – Domácí porody (2017)
Jsou domácí porody jednoznačným rizikem pro ženu a dítě? Připravila Veronika Sedláčková. Hosty byli členka pracovní skupiny k porodnictví při Radě vlády Markéta Pavlíková (studio Praha – Vinohrady) a gynekolog a porodník Vladimír Dvořák (studio Brno).
Natočeno 2017. Premiéra 10. 10. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h). K poslechu zde.
Lit: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Chybí nám možnost volby a standardy pro ženy, které chtějí rodit doma, tvrdí odbornice. In web ČRo Plus, 10. 10. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Diskuzi o domácích porodech opět rozpoutal smutný případ z Brna, kdy dítě tuto cestu na svět nepřežilo. Je správné zobecňovat a tvrdit, že děti by měly na svět přicházet výhradně v nemocnici? „Řada studií se shoduje, že pokud je porod doma součástí systému péče, chodí k němu licencované porodní asistentky, existuje také doporučení, pro jakou ženu je tato volba vhodná a je tu návazná péče. Proto nezáleží na tom, jaké místo si žena k porodu vybere,“ uvedla v pořadu Pro a proti členka pracovní skupiny k porodnictví při Radě vlády Markéta Pavlíková.
Podle Pavlíkové o české porodní péči rozhodně nelze říci, že by odpovídala modernímu pojetí medicíny a byla založena na vědeckých důkazech. „Existuje zde řada rutinních postupů, které jsou v rozporu s nejnovějším poznáním vědy.“
„Porod doma bude vždy pro nějakou skupinu žen lepší volbou. Benefity, které zde jsou, převažují některá rizika. Problém je, že ženy, které se cítí v nemocnici bezpečně, mají volbu zajištěnou. Ty ostatní ale ne. “
Markéta Pavlíková
Pavlíková zdůraznila úlohu porodní asistentky u domácích porodů. „Aby se eliminovala rizika, že se porod zkomplikuje více, od toho je tam právě porodní asistentka, která má kompetence rozeznávat náznaky patologií.“
Porodní asistentka doma prý jedná mnohem dříve, než její kolegyně v porodnici. „Ženu sleduje po celou dobu porodu, což není případ českých porodnic. Daleko dříve pak reaguje na situace, které by mohly porod zkomplikovat, a zařídí transfer do další péče, třeba z domu do nemocnice.“
Modernizace českého porodnictví by podle Pavlíkové neměla spočívat jen v tom, že se vymalují sály veselou barvou a pořídí nové porodnické lůžko. „Zásadní problém je absence standardů, které by umožňovaly ženám vybírat z více cest péče. Žena má jako každý pacient právo na její informovaný výběr,“ zdůrazňuje Pavlíková.
Gynekolog a porodník Vladimír Dvořák je přesvědčen, že domácí porody jsou jednoznačným rizikem pro ženu a dítě.
„I kdyby byl u domácího porodu sebelepší porodník, může se porod zkomplikovat. A od vzniku komplikace do jejího řešení, což často bývá císařský řez, je nutno realizovat toto opatření v horizontu minut. To prostě v obývacím pokoji nebo v ložnici realizovat nebudete,“ míní Dvořák.
„Otázka je, jestli skutečně chceme riskovat zdraví nebo život novorozence proto, aby bylo komfortnější prostředí během porodu. To je základní dotaz, a odpověď je jednoznačná. “
Vladimír Dvořák
Lékař nezpochybňuje erudici porodních asistentek. „Ale pokud vznikne komplikace, musí se řešit. A nelze předem určit, u kterého porodu dojde ke komplikacím, a u kterého ne.“
„Erudované porodní asistentky jsou zejména v porodnicích. Vůbec nevím, proč by měly riskovat v domácím prostředí, protože jsou si vědomy rizik. Porodní asistentka s porodníkem tvoří tým a je nesmysl je rozdělovat.“
Lékař tvrdí, že prostředí v českých porodnicích se výrazně zkvalitnilo a zpříjemnilo. „Je maximální snaha o to, aby se tam ženy cítily dobře. Maximální komfort je možný právě v porodnici.“
Dvořák připouští, že svoboda rozhodování je důležitá. „Pokud se ale někdo rozhodne ohrozit své zdraví nebo život, nejsme nadšeni, ale je to jeho volba. Žena se ale nerozhoduje jen za sebe, ale i za dítě a ohrožuje jeho zdraví a život. To už není jen svoboda volby. Měl by se brát zřetel i na práva dítěte, které zatím nedovede říci, že by bylo radši přišlo na svět v porodnici živé a zdravé,“ konstatuje lékař.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku