Historie Plus – Český, slovenský a československý humor (2017)

Český, slovenský a československý humor. Jak se před 25 lety rozdělení společného státu a vztahy Čechů a Slováků promítly do zábavných pořadů? A jak se humor kouzlem nechtěného dostal také do vážně míněných prohlášení? Připravil Pavel Hlavatý.

Ze záznamu hovoří Milan Markovič, Egon Bondy, Miloslav Šimek, Jiří Krampol, Vladimír Mečiar a další.

Natočeno 2017. Premiéra 14. 10. 2017 (ČRo Plus, 20:33 h.). K poslechu zde.

Lit.: Hlavatý, Pavel: Rozdělení federace a československý humor. Může být aktuální i po 25 letech? In web ČRo Plus, 14. 10. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Z pochopitelných důvodů jsme se nemohli věnovat dvěma velmi frekventovaným žánrům: kreslených vtipům (a karikaturám) – těžko je převypravovat – a anekdotám.

Co se týče anekdot (ty se bez živého publika obtížně reprodukují), vedle zbrusu nových se v oběhu zhusta znovuobjevovaly i ty normalizační, které si utahovaly ze slovenské federální věrchušky, jmenovitě z pánů Husáka a Bilaka. Nové verze zpravidla pouze vyměnily jména, případně v nich ještě došlo k drobnému posunu v reáliích.

Na dobu a vlastní tvorbu z námi sledovaného období vzpomíná v rozhovoru satirik, moderátor a zpěvák Milan Markovič, jeho vzpomínky jsou doplněny ukázkami ze dvou scének a dvou písní. Jsou aktuální i v jiném prostředí a po pětadvaceti letech.

S rozdělením Československa a vztahy mezi oběma národy souvisí také ukázka z dialogu Miloslava Šimka a Jiřího Krampola Nebojsa.  

Do okénka „Kouzlo nechtěného“ jsme zařadili čtení z otevřeného dopisu filosofa Ivana Svitáka Vladimíru Mečiarovi. Sviták – jedna v výrazných osobností roku 1968 – odešel do exilu ihned po srpnové okupaci. Po listopadu 1989 se vrátil a v červnových volbách roku 1992 byl za Levý blok zvolen do Federálního shromáždění.

Egon Bondy, undergroundový marxistický filosof a spisovatel, který Levý blok v této době podporoval.

Nutno doplnit, že Levý bok byl volební koalice z roku 1992, která se skládala z Komunistické strany Čech a Moravy a drobných levicových subjektů. Ve svém otevřeném dopise, uveřejněném těsně po volbách, prokazuje naprostou politickou i společenskou mimoběžnost s probíhajícími událostmi.

V okénku dále uveřejňujeme také dvě básně Egona Bondyho, undergroundového marxistického filosofa a spisovatele, který Levý blok v této době podporoval. Básně jsou vybrány ze sbírky Ples upírů, která shrnuje jeho poetickou tvorbu z této doby.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)