Reflexe – Film! Čtverec a jiná témata (2017)

Kolik už toho vyrostlo v internetové pěstírně? České online televize, recenze filmu Čtverec, oceněného Zlatou Palmou v Cannes a další témata současné kinematografie v diskusi. Připravili Šárka Gmiterková a Pavel Sladký.

Natočeno 2017. Premiéra 18. 10. 2017 (ČRo 3 Vltava, 13:00 h). Repríza 18. 10. 2017 (ČRo 3 Vltava, 23.00 hodin.).

Lit.: Nytra, Matěj: Čtverec. Povýšená moc společnosti ve filmu Rubena Östlunda. In web ČRo 3 Vltava, 18. říjen 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.

Nový snímek Rubena Östlunda Čtverec je vůbec prvním filmem v historii švédské kinematografie, který získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Zdání zlatého věku současného švédského filmu je však matoucí.

Tvorbu Östlunda a jeho generačních souputníků (Lukas Moodyson, Thomas Alfredson nebo Ester Martin Bergsmark) lze stejně jako v případě jejich „otce“ inspirátora Roye Anderssona vnímat jako právě balancující na hraně pádu k sebe-recyklování, (marnému) pokoušení obratu k novým směrům či až příliš okatému vykročení za „záchranným“ mezinárodním úspěchem.

To, čím byly první, domácí Östlundovy filmy sveřepé a společensky závažné, se stává v novince problémem. Filmař ve svém pátém celovečerním díle, ve svých 43 letech, jako by především prezentoval sám sebe a své dilema. Ačkoliv to není přiznaným záměrem ani reflektovaným vzorem, Čtverec může znamenat pro Östlunda totéž, co kdysi pro Federica Felliniho v roce 1963 legendární . Za maskou protagonisty zmítaného otazníky, pykajícího za své chybné kroky, pokoušeného i provokovaného sebou samotným i okolím, můžeme vidět tvůrce (pověstného auteura) na rozcestí. Téma krize osobnosti, identity jedince tak zejména souvisí s auto-terapeutickou energií, která nás jako diváky může i nemusí více či méně zasáhnout nebo dojmout.

Čtverec – film zasazený do sterilního prostředí švédské smetánky, a to přímo té nejizolovanější komunity galerijního průmyslu, viděné ovšem při kontrastním střetu s tím „nejpřízemnějším“ okrajem společnosti – zřejmě logicky zaujal právě canneskou porotu, která podobně jako u  v takto „nastavovaném zrcadle“ zahlédla sama sebe, své nešvary. Svá klišé, své hrozby, své viny a zla, svůj cynismus. Svou apatičnost, svůj nesoucit. Na diváka mimo canneský festival může pak Čtverec působit jako důmyslná, angažovaná komedie.

Moralita o rozpolceném hrdinovi, který se skrze své rozpaky a obrat stává postupně více anti-hrdinou – někým, kdo ve své dobře vybudované kariéře již zřejmě nepotřeboval procházet fází nového sebe-poznávání či přehodnocování navyklých způsobů chování, a reakcí na stále krutější řetězec problémů.

Cristian je kurátorem Královské galerie v centru Stockholmu, jež právě prezentuje konceptuální výstavní projekt s názvem Čtverec (The square), který metaforicky (možná příliš naivně, kýčovitě) zkoumá otázku ztrácející se přirozenosti tolerance či humanismu mezi lidmi ve společnosti.

Momenty, které projekt samotný komentují, ovšem při poměřování reálnou praxí vyznívají jako příliš zkratkovité a na hraně satiry (Cristianův kurátorský proslov, deskripce díla autorkou samotnou, interní rozpravy galerijního týmu). Potud jde cítit Östlundův škodolibý záměr a je to na místě – byť nejde o kritiku nikterak pronikavou, ale spíše krotce úsměvnou.

Čtverec svým záběrem obecně nezkoumá ryze aktuální (post)imigrantské problémy, cílí naopak na jevy, které jsou svým charakterem nadčasové, při nejmenším platné pro celou novodobou post-moderní éru (tlak a manipulace médií, rozevírající se nůžky mezi vrstvami společnosti, vyprázdněnost tržního systému mj. právě kulturního průmyslu).

Míří přitom za poměrně velkou deziluzí a depresí – jak nabízí záměrně otevřený závěr. Jeho nejdůležitějším rozměrem je samotná ochota zabývat se sociálními střety a individuálními otazníky. Jenomže se jako celek stává příliš rozteklým, příliš meandrujícím, příliš ambiciózním. Jako by Östlund, poučen loňským úspěchem (byť v Cannes ne(d)oceněným) Toniho Erdmanna od Maren Ade, modeloval svůj film jako „velkolepý“ po všech stránkách, neodmítající výzvu efektních scén i více než dvouhodinové stopáže.

Östlund již dříve testoval cestu epizodické kompozice (Mongoloid s kytarou, V moci davu); důraz na kauzálnost a princip příčiny-následku v dějové chronologii naopak rozváděl později ve vrcholné Hře i Vyšší moci. Nový film však – právě jako Toni Erdmann – v tomto smyslu vypadá jako přizpůsobení se vzoru, který je v současné artové kinematografii dominantním, vzoru, který prezentuje právě canneská hlavní soutěž: vytváří určité estetické schéma odmítající radikalitu formálního přístupu a čistící naopak realistický způsob vyprávění a snímání.

Ve Čtverci nevzniká pnutí mezi obsahem záběru a perspektivou jeho zdroje. Není tu prostor pro zpochybnění tradičního (tudíž konvenčního) budování narativní reality, fikce, pro výzvy samotného filmového média. Östlund zcela ustoupil z cesty, která definovala jeho první, provokativní filmy.

Zatímco ve Hře jsme šikanu skupiny afroamerických dětí sílící vůči partě švédských blonďáčků vnímali z pozice diváka-svědka a kamera vytvářela husté, takřka fyzické, napětí, z něhož nebylo možné uniknout, při sledování Čtverce jako by byl divák příliš zřejmě veden za ručičku a staven do pozice poučovaného, možná soucítícího pozorovatele, s nímž jinak neběžně manipulováno není. Může se cítit svobodný, ale právě tak i nezaujatý, neovlivněný.

Poměrně předvídatelný motiv kritiky reklamní kampaně, jíž se muzeum snaží skandálně přilákat ke konceptuální výstavě pozornost médií, až úlitbově výplňkový mikro-příběh citového či tělesného sblížení Cristiana s americkou novinářkou, ale právě tak i postupné rozkrývání rozpadlého rodinného zázemí protagonisty (je otcem dvou dcer) působí ve svém spojení jako vykonstruovaná síť pseudo-problémů, odvádějících pozornost od konfrontační linie, v níž se Cristian snaží vyřešit otřes se svým ztraceným (ukradeným) mobilním telefonem. Právě v ní se mimoděčně – nikoli komediálně – zrcadlí vzájemná bariéra či ignorace mezi vyšší společností a střední třídou či okrajem, ulicí.

Cristian spolu se svým asistentem naplánují odvetnou akci vůči zlodějovi, vloží do schránek bytového domu všeobecný výhružný dopis a čekají, až se dotyčný přihlásí. Vede to však především k nešťastné pointě: chlapec z přistěhovalecké rodiny se za Cristianem vydá se zcela vážným problémem, z obvinění vyplývajícím (nic nenasvědčuje tomu, že právě chlapec je zlodějem). Cristian však možnost omluvy nevyužije ihned, na osud chlapce či rodiny to přitom může mít – jak naznačuje závěr – až fatální vliv.

Je pak matoucí, v jaké míře Östlund tyto moralistní, sebe-reflexivní momenty, k nimž patří i Cristianův předoslovný video-monolog, zamýšlí jako ironii či citově vydírající upřímnost. Filmařův osobitý nadhled projevující se rázností perspektivy jako by byl amputován. Právě v tom je Čtverec až nepříjemně zjevným příkladem jisté současné nad-žánrové tendence k „international“ kulturní produkci: úlitba vůči mezinárodní scéně, propojené festivalové síti zájmu, jasné srozumitelnosti a čitelnosti vede neodvratně k většímu mainstreamu, k ustoupení od alternativní cesty.

Östlund dosáhl vítězstvím v Cannes toho, co již osobně obrečel v souvislosti s Vyšší mocí při neúspěšné kandidatuře na amerického Oscara (video, ve kterém spolu se svým producentem snad přehrává zoufalý pláč zmaru máme z youtube v živé paměti). Ocitá se tudíž – právě tak jako kdysi Fellini – na přímém rozcestí. A kariéra před cenou a po ceně je samozřejmě jiná. Úspěšný, ale sebe-zabíjející sebe-reflexivní Čtverec je pro Östlunda zkouškou osobního rozhodnutí a pro současné umění a Evropu symptomaticky výstižným zrcadlem. Horizonty za přelitými hranami jsou nepříjemně ztemnělé.

Lit.: Gmiterková, Šárka – Sladký, Pavel: České online televize musely k původnímu obsahu dozrát. In web ČRo 3 Vltava, 18. říjen 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jak se daří české tvorbě v internetovém prostředí? Které online televize přežijí?  A bude Stream.cz český Netflix?

 Vast wasteland neboli rozlehlé smetiště – touto nelichotivou metaforou dříve televizi častovali její skeptičtí kritici. S rozmachem internetových stanic, sloužících jako digitální knihovny rozličných pořadů či fungující jako výrobci původního obsahu nebo jen jako možnost vidět již vysílaný pořad dostává výše uvedené přirovnání novou relevanci.

Podle Petra Szczepanika z Univerzity Karlovy na českém trhu momentálně působí víc jak osm desítek různých zprostředkovatelů mediálního obsahu, z toho 35 placených. Dobrat se konkrétních čísel však není jednoduché, protože hranice mezi VOD (video on demand) platformami a internetovými televizemi je, navzdory prvotnímu zdání, dost neostrá. Užší kritérium pak nabízí vytváření původních pořadů, i když i tady panuje široké rozpětí – od webů zaštítěných velkými mediálními domy až po minoritní servery politicko-konspiračního zaměření. Pro dlouhodobé přežití jakéhokoliv projektu tohoto typu je však slovy Petra Szczepanika „…nezbytné, aby byly napojeny na uživatelskou skupinu soustředěnou kolem nějaké další komerční služby.“

Gynekologie 2, Tonda Blaník a ti druzí

Jednička na místním trhu, internetový portál Stream.cz podle svého šéfproducenta Lukáše Záhoře konkurenci vítá. Podíl on-line služeb na televizním trhu totiž zůstává nízký, i když roste mnohem dynamičtěji než kinematografie nebo tradiční televize. Jejich nespornou výhodou zůstává značná flexibilita; možnost rychle měnit jak skladbu pořadů, tak vůbec samotný systém fungování. Ani Stream.cz totiž vždy nepůsobil jako producent původní fikční a non-fikční tvorby – tento obrat iniciovala až Kancelář Blaník. Jak ale připomíná Szczepanik, nejde o první fikční seriál vyrobený pod hlavičkou Stream.cz. Už v roce 2007 vznikla Gynekologie 2, parodie na Ordinaci v Růžové zahradě. Další pokus o původní tvorbu následoval až o sedm let později, neboť české prostředí muselo pro kontinuálnější typ programu dozrát. Jak personálně, tak finančně – před deseti roky by totiž malé investice do webové reklamy nezvládly pokrýt trvalejší výrobu fikční produkce.

Internet oživuje satiru

České online seriály oživují žánry, které v domácím prostředí jinak vymizely. Jak Kancelář Blaník, tak Autobazar Monte Karlo resuscitují satiru, jíž se v postkomunistických zemích obecně příliš nedaří. I mnohem nenápadnější infotainment představuje sofistikovaný typ tvorby s řadou podob a širokým žánrovým polem typu zpravodajství, návodů a blogů. Jak podotýká Lukáš Záhoř, jsou to právě epizody série A DOST!, která patří k nejnákladnějším pořadům a svým způsobem přispívá k vnímání značky Stream.cz jako seriózního média.

Navzdory dynamickému růstu se však místní webové televize v některých ohledech stále drží při zemi. Stream.cz nechce podle svého šéfproducenta tlačit na navyšování stopáže seriálových epizod; stejně obezřetně se staví také k jednorázovým neseriálovým pořadům. Tíhnutí k mainstreamu v produkci domácích online televizí sleduje také Petr Szczepanik a připomíná, že u nás chybí skutečně nezávislé prostředí, které by tvůrcům umožnilo oslovovat minoritní publikum, ať už pomocí specifické tematiky, vyhraněného humoru nebo autorských osobností. Naopak produkce domácích online výrobců fikčních seriálů oslovuje prioritně českého většinového diváka.

Dynamická současnost, otevřená budoucnost

Ačkoliv dovedeme pojmenovat některé klíčové znaky, které lokální online televize sdílejí, otázkou zůstává, kolik z výše řečeného bude platit i za několik měsíců či let. Petr Szczepanik i Lukáš Záhoř se shodují, že jde o proměnlivý, nestabilní a neustále se vyvíjející fenomén. Podle docenta Univerzity Karlovy tento fakt komplikuje hlubší porozumění této oblasti, kterou zatím nemáme zmapovanou a k níž se složitě sbírají data. Šéfproducent Stream.cz pak přiznává, že se jejich předpoklady a výhledy překotně mění. I když zmíněný kanál v tuto chvíli neplánuje přerůst v českou verzi Netflixu, je možné, že v budoucnu i k této ambici dozraje.

Poslechněte si záznam filmového pořadu Reflexe, ve kterém byly české internetové televize hlavním tématem!

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)