Pro a proti – Povolební situace (2017)
Je po víkendových volbách v ohrožení parlamentní demokracie, nebo voliči dali hlasy politikům, kteří dokáží pragmaticky řešit aktuální problémy Česka? A jak povolební dění v české politice vnímají v sousedním Slovensku? Připravila a moderuje Veronika Sedláčková.
Hovoří bývalý slovenský ministr kultury Ladislav Snopek a končící poslanec Hnutí ANO Martin Komárek.
Natočeno 2017. Premiéra 23. 10. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.
Lit.: Sedláčková, Veronika – Čihák, Ondřej: Obavy o demokracii jsou mimo realitu. Nesmí ale vzniknout další oposmlouva, říká poslanec Komárek. In web ČRo Plus, 23. 10. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Volební výsledek je ukázkou schopností soupeřů hnutí ANO, které jsou menší než malé, tvrdí Martin Komárek.
Výsledky voleb mění zažité politické prostředí v Česku. Tradiční liberální strany získaly jen menšinu ze dvou set mandátů v Parlamentu. Vedle drtivého vítězství hnutí ANO, které si připsalo bezmála třetinu hlasů, uspěly strany bez delší politické historie Piráti a SPD Tomia Okamury. „Je to vítězství demokracie, protože lidé si zvolili prostě jiné zástupce. Zapadá to i do světového trendu Kurze, Trumpa nebo Macrona,“ řekl v pořadu Pro a proti končící poslanec Martin Komárek z hnutí ANO.
„Je to demokratická volba, teď jde o to, jak se dohodnou strany které se dostaly do Parlamentu,“ říká bývalý slovenský ministr kultury Ladislav Snopko.
Podle něj je současná situace podobná té, která po parlamentních volbách nastala na Slovensku. „Tam vznikl určitý typ netypického konsensu, který zemi chrání před možnostmi nestandardních stran.“
Snopko předpovídá dvě možné cesty dalšího vývoje. „Buď se strany nedohodnou a budou nové volby, nebo se dohodnou a Česko by mělo směřovat k určitému typu západní demokracie směřující pevněji do Evropské unie, a ne naopak.“
„Česká politická scéna by se měla věnovat stranám, které ve svých tezích říkají, co má hlavu a patu, vycházejí z reality a nedělají jen show před voliči. Pan Okamura spíš předvádí tu show. “
Ladislav Snopko
„Strany, které hrají proti principům EU, jsou SPD a komunisté, takže s nimi jít do koalice je sebevražedné. V jakém módu fungují Piráti zjistíme. Musí se definovat, protože končí jejich opoziční role. Teď už se na moci podílejí, takže nesou i reálnou odpovědnost.“
Fenomén SPD a Okamury měl svou obdobu i na Slovensku. „Politik, který vedl Slovenskou národní stranu – Ján Slota – byl vlastně jen chytrý prospěchář a obchodník. Vytáhl nacionální myšlenku, ale nakonec se přišlo na jeho podvody, tak zhasl a není po něm ani stopy.“
„Výsledkem jednání českých stran by ale měla být vláda, která vznikne ze stran, které jsou víceméně proevropské,“ doporučil Ladislav Snopko.
Končící poslanec ANO a komentátor Martin Komárek je přesvědčen, že obavy o ohrožení demokracie v Česku šíří novináři, kteří žijí zcela mimo realitu.
„Do Sněmovny se dostalo devět stran. Řekl bych, že tyto volby jsou skutečně vítězstvím demokracie, protože lidé si zvolili prostě jiné zástupce. Zapadá to i do světového trendu Kurze, Trumpa nebo Macrona,“ míní Komárek.
„Nesmí vzniknout další opoziční smlouva, kdy strany dostanou posty výměnou za podporu a vznikne velká koalice. To je podvod na voličích, který kdysi zemi poškodil na mnoho let, takže předpokládám, že ANO takovou chybu nezopakuje. “
Martin Komárek
Volební výsledek je prý také ukázkou schopností soupeřů hnutí ANO. „Ty jsou menší než malé.“
„Faktem je, že sociální demokraté udělali ve Sněmovně tolik podrazů, že jistá nedůvěra k nim je to nejmenší, co můžeme pociťovat. Strana by mohla být důvěryhodná a recyklovaná, až změní zcela vedení, protože po tomto monstrózním debaklu, mělo celé vedení odstoupit hned.“
Komárek také odhadl budoucí vývoj. „Buď vznikne koalice, ve které bude hegemonní ANO, nebo bude dojednána podpora ANO napříč stranami pro menšinovou vládu.“
Jako partner je SPD pro poslance naprosto nepřijatelná. „Evropská unie je naše jediná možná budoucnost. Já znám Tomia Okamuru. Je to extrémně ctižádostivý člověk, dobrý obchodník, který prostě jen našel díru na trhu, a s těmi lidmi si hraje. On sám není protiimigrační, ostatně sám je imigrant.“
„V politice i pocity, byť nejsou založeny na pravdě, hrají roli. Mluvil jsem s tisíci lidmi a skutečně strach z islámu a migrantů, jakkoli nepodložený, je realita,“ konstatuje Komárek.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku