Pro a proti – Informace o prezidentově zdraví (2017)

Je zdravotní stav prezidentských kandidátů věcí veřejnou? Připravila a moderuje Veronika Sedláčková.

Hosty byli komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk a Robert Malecký ze zpravodajského a publicistického webu Hlídací pes.

Natočeno 2017. Premiéra 14. 11. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Sedláčková, Veronika: Dostatek informací o zdraví prezidenta zamezí nechutným spekulacím, tvrdí komentátor Honzejk. In web ČRo Plus, 14. 11. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana můžou být rozhodující ve volebním klání.

Diskuze o zdravotním stavu českého prezidenta zřejmě skončí u soudu kvůli pomluvě. Miloš Zeman prý podává žalobu na brněnského radního Svatopluka Bartíka, který o něm na internetu napsal, že trpí nevyléčitelnou nemocí. Jak důležité je znát zdravotní kondici prezidenta a na kolik detailní informace o stavu kandidátů do tohoto úřadu by měla mít veřejnost v době přímé volby? „V zákonu o volbě prezidenta zmínku o zdravotním stavu najdeme jen na jednou místě, a to nepřímo. Ústava o kontrole prezidentova zdraví mlčí,“ uvedl v pořadu Pro a proti Robert Malecký ze zpravodajského a publicistického webu Hlídací pes.

Podle něj prezident nemá prezident víc pravomocí, když byla zavedena přímá volba. „Nejvýznamnější je jeho role v době po volbách a při sestavování vlády,“ podotýká publicista.

„I když pan kolega Honzejk straší vládou bez důvěry Sněmovny na dlouhou dobu, tak je to zatím čistě hypotetické. A není ani pravda, že by tomu nedokázal nikdo zabránit.“ 

„Ptejme se, jestli je prezidentův zdravotní stav vnímán tak, že může ovlivňovat úsudek směrem k výkonu pravomoci, nebo jde jen o celkovou tělesnou sešlost, která by ale neměla jeho výkon funkce ovlivňovat. “
Robert Malecký

Novinář upozornil, že současný prezident o svém zdravotním stavu velmi otevřeně informuje, a to opakovaně. „Udělal to loni, když ohlašoval kandidaturu, letos na jaře, kdy se objevily spekulace o jeho zdraví a v nějaké formě i teď, když ohlašoval splnění počtu podpisů.“

„Problém není v tom, že by prezident Zeman neinformoval o svém stavu, ale že se objevují informace, které formou vhodnou či nevhodnou mohou naznačovat, že to může být i jinak,“ soudí Malecký.

Komentátor Hospodářských noviny Petr Honzejk věří, že součástí předpokladu výkonu funkce prezidenta je i dobré zdraví, proto by veřejnost měla mít šanci se něco o zdravotním stavu nejen současných kandidátů dozvědět.

„Vládou bez důvěry Sněmovny nestraší Petr Honzejk, ale Miloš Zeman. Ale to nemění nic na tom, že se funkce prezidenta v českém prostředí vyvíjí, a je nyní vnímána jako mnohem silnější figura, než v devadesátých letech,“ reaguje publicista.

„Nejde o nějaký český impeachment, ale o to vytvořit úzus, že zdraví prezidenta je do jisté míry věc veřejná, a proto je rozumnější o něm informovat, jednak aby voliči věděli, ale také aby se zamezilo nechutným spekulacím. “
Petr Honzejk

Ten tvrdí, že prezident sice nemá více pravomocí, ale posouvá se chápání jeho exekutivní funkce. „Pokud by byl prezident tak silný politický hráč, měli bychom o něm vědět maximum a je to ve veřejném zájmu.“

Už několik prezidentských kandidátů k informování o svém zdravotním stavu přistoupilo velmi otevřeně. „Můžou tak proměnit celkové pojímání informací o zdravotním stavu kandidátů. Mám na mysli Michala Horáčka, který zveřejnil de facto celou lékařskou zprávu.“

„Kdyby existovala taková dobrozdání, jako jsou lékařské zprávy amerických prezidentů, je vše v pořádku. Je fér, aby voliči věděli, jestli prezidentský kandidát bude podle poznatků současné lékařské vědy schopen adekvátně vykonávat úřad,“ shrnuje Honzejk.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)