Vizitka – Ivo Bystřičan (2017)

Ivo Bystřičan, filmový dokumentarista. Moderuje Bohdan Bláhovec.  Rozhovory s těmi, kterým umění proměňuje život.

Natočeno 2017. Premiéra 7. 12. 2017 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h). Repríza 7. 12. 2017 (ČRo 3 Vltava, 19.00 hodin).

Lit.: Bláhovec, Bohdan: Ivo Bystřičan: Dokumentární tvorba v televizi má zneklidňovat. In web ČRo 3 Vltava, 7. prosinec 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Ivo Bystřičan je vystudovaný sociolog, který je veřejnosti z posledních let znám zejména jako dokumentarista a televizni dramaturg.

Nejsem ekologický aktivista. Můj dokumentaristický přístup ho do určité míry znemožňuje. V osobním životě bych byl možná i razantnější, ale při vytváření filmu se setkávám s tolika lidmi a jejich názory, že do tématu pronikám z vícero vrstev. Výsledkem je tedy vždy spíše jakási polemika než kategorický názor.

V uplynulém měsíci odvysílala Česká televize jeho cyklus „Dějiny neposlušnosti“, který mapuje vývoj ekologických hnutí u nás. Sám tvůrce ho označuje za svého druhu alternativní pohled na historii Československa. Pětidílný TV seriál zkoumá, jak od 50. let vznikalo řečiště ekologického hnutí a vyjednávalo s komunistickým režimem svou pozici. Neznámý příběh ožívá skrze protagonisty, kteří byli přímými učastníky a spoluautory revoluce, ať už vědomě či něvědomě.

Tématům, která se více či méně dotýkají environmentální tematiky se Bystřičan věnoval již ve své předchozí filmové tvorbě – ať už ve filmu o výstavbě dálnice D8 „Dál nic“ či reportáží z měděných dolů Zambie „Doba měděná“ z roku 2010.

Posledních několik let působí i jako externí dramaturg České televize.

Dokumentární tvorba v televizi diváka znějišťuje. Svou náročností je tak v přímém rozporu s empirickou kategorií divácké spokojenosti, kterou se televizí management stále více řídí. Čísla sledovanosti jsou díky tomu malá, proto bohužel ubývá i prostoru pro tento typ tvorby.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)