Pro a proti – Jeruzalém hlavním městem Izraele? (2017)
Jaké dopady bude mít uznání Jeruzaléma hlavním městem státu Izrael, které deklaroval Donald Trump? Připravil a moderuje Tomáš Pavlíček.
Hosty byli v Česku žijící Palestinec Raed Šajch a bývalý velvyslanec v Izraeli a USA Michael Žantovský.
Natočeno 2017. Premiéra 11. 12. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.
Lit.: Pavlíček, Tomáš – Čihák, Ondřej: Trump uznal Jeruzalém, ovšem neřekl který, připomíná bývalý velvyslanec Žantovský. In web ČRo Plus, 11. 12. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jeruzalém se opět stal středem zájmu světových médií, když ho americký prezident Donald Trump uznal za hlavní město Izraele. Kritici mluví o největším obratu v americké politice vůči Blízkému východu za mnoho desetiletí a Palestinci vyzývají k intifádě. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu to označil za cestu k usmíření. „Až tak zásadní obrat v politice USA to není. Americký Kongres přijal usnesení v témže smyslu už v roce 1995,“ upozornil v pořadu Pro a proti bývalý velvyslanec v Izraeli a USA Michael Žantovský.
Podle něj je otázkou, jaký Jeruzalém má Trump na mysli. „Jestli celý, nebo ten v hranicích z roku 1967 a tak dále. A to nebylo řečeno, a je třeba, aby se to vědělo.“
Také je podle Žantovského otázkou, jestli tímto krokem Trump sleduje jen splnění svého předvolebního slibu, nebo jestli je to začátek nějaké diplomatické ofenzívy, která má pohnout stagnujícím jednáními. „Přinejmenším bych to ale označil za riskantní rok.“
„Od jednání v Oslu uběhlo už víc než dvacet let a nic se nepohnulo. Možná má prezident Trump dojem, že to zkusí jinak. Já to považuji za riskantní krok, ale i ty někdy v diplomacii fungují. “
Michael Žantovský
Je spravedlivé, aby v případě dohody o dvojstátním řešení měli Palestinci možnost si zřídit své hlavní město ve východním Jeruzalémě, věří Žantovský. „Trump sice uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele, ale zároveň také prohlásil, že doufá, že se obě strany dohodnou, kde bude hlavní město palestinského státu.“
Vyjádření českého ministerstva zahraničí považuje bývalý diplomat za vyvážené. „Řeklo, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele v hranicích z roku 1967, tedy předtím, než Izrael obsadil východní části Jeruzaléma.“
„A to není stanovisko totožné se stanoviskem Evropské unie, kde paní Mogheriniová zastává tzv. diplomatickou fikci, tedy že status Jeruzaléma je nejasný a je třeba ho určit jednáním,“ připomíná Žantovský.
V Česku žijící Palestinec Raed Šajch považuje Trumpovo prohlášení za zbytečný krok, který vyvolává zbytečné konflikty a nepokoje v už tak rozvráceném regionu. „Trump jen přilévá olej do ohně.“
S Žantovského postřehem, že Trump nevymezil jasně, jaký Jeruzalém má na mysli, Palestinec nesouhlasí. „Celý svět chápe, že americký prezident má na mysli Jeruzalém izraelské verze.“
„Jednání z našeho pohledu blokují Izraelci. Podle dohod z Osla už palestinský stát měl dávno vzniknout. “
Raed Šajch
„Všichni samozřejmě víme, že v Jeruzalémě už hlavní státní izraelské instituce sídlí. Ale právě s tím nesouhlasíme, a o to jde. My máme nárok na Jeruzalém, přinejmenším ten východní, ale já jako Palestinec do Jeruzaléma nesmím. Jak je to možné?“
Nejde tedy o přestěhování amerického velvyslanectví. „To je jen symbolické gesto,“ soudí Šajch. „My chceme, abychom měli východní Jeruzalém, aby k tomu došlo. A jestli to Trump chce řešit, ať udělá něco praktického.“
„Pro palestinskou stranu tímto prohlášením nejsou Američani důvěryhodným zprostředkovatelem mírových jednání. To je konec všech jednání. Palestinci nemají jak vymáhat, aby uznal někdo východní Jeruzalém jako jejich hlavní město. Pro většinu Izraelců je Jeruzalém jeden jediný, a to je celý Jeruzalém,“ konstatoval Raed Šajch.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku