Pro a proti – Dostavba jaderné elektrárny Dukovany (2017)

Potřebuje Česká republika další dva obří bloky jaderných elektráren, jak dlouhodobě plánuje stát? Připravila a moderuje Karolína Koubová.

Hosty byli náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská a bývalý generální ředitel společnosti ČEZ Jaroslav Míl.

Natočeno 2017. Premiéra 14. 12. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h.). K poslechu zde.

Lit.: Koubová, Kateřina – Čihák, Ondřej: Dukovany jsou na sto let, takže mysleme na nezávislost, říká o jaderných plánech Česka expert. In web ČRo Plus, 14. 12. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V roce 2050 bychom měli mít určitou míru energetické nezávislosti, žádá Jaroslav Míl.

Kdy se dočkáme rozhodnutí o dostavbě jaderných elektráren Dukovany a Temelín? Jsou skutečně potřeba dva obří bloky, nebo by bylo lepší stavět bloky menší? A co bude s Dukovany po roce 2035, kdy se plánuje odstavení nynějších bloků?

„Dukovany s výstavbou a uvedením do provozu po roce 2035, to je rozumný přístup,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý generální ředitel společnosti ČEZ Jaroslav Míl.

Dodal ale, že nejdřív si musíme říci, co je cílem výstavby. „Proč stavíme a pro jakou Českou republiku? Cílem výstavby je mít spolehlivý zdroj, který bude plnit základní dodávku energie do soustavy, nebude zatěžovat státní rozpočet při výstavbě, nebo platbami spotřebitele.“ 

Projekt také musí být schopen reagovat na měnící se energetiku. „Určitě se změní česká energetika i vztahy s našimi sousedy.“

„Myšlenka , že bloky bude stavět stát, je systémově špatně. Stát není schopen ani odstranit billboardy u dálnice. Nemůžeme očekávat, že bude schopen postavit jadernou elektrárnu, to je iluze. “
Jaroslav Míl

„A Dukovany nesplňují to, aby z hlediska výhledu dokázaly fungovat nezávisle na našich sousedech a propojených soustavách. Aby se nám nestalo, že ekonomiku tohoto bloku bude ovlivňovat někdo, kdo bude řídit energetickou soustavu bez našeho vlivu.“

Velký jednotkový blok výhodou nebude, soudí bývalý ředitel. „Budou odstaveny uhelné zdroje a bude velké množství malých decentralizovaných zdrojů. Budeme tak závislí na spolupráci se zahraničím.“

„Stavím-li něco na sto let dopředu, měl bych budovat něco, co nepovede k mé závislosti na funkčnosti okolí České republiky. V roce 2050 bychom měli mít určitou míru nezávislosti,“ shrnul Míl.

Náměstkyně ministerstva průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská vysvětlila, že Dukovany jako lokalita jsou prioritou, protože v okamžiku dostavby nového bloku budou dosluhovat bloky staré.

„Na cestě k výstavbě se může stát celá řada komplikací, proto se stát paralelně připravuje na výstavbu i druhé lokality v Temelíně. A v případě, že bude jaderný zdroj běžet celý rok kromě plánovaných odstávek, tak je ekonomika takového zdroje lepší než ekonomika menšího zdroje.“

„Dnes bez zásahu státu nepostavíte nic. Poslední mohykáni, kteří obhajovali volný trh, Irsko a Holandsko, dnes žádají o kapacitní mechanismy. Uvědomme si, že volný trh s elektrickou energií v Evropě skončil.“
Lenka Kovačovská

Úřednice uznala, že nevíme, jestli bude možné v propojeném evropském systému provozovat velké jaderné stroje nonstop. „Tedy jestli nebudou muset být průběžně odstavovány podle kolísání výroby obnovitelných zdrojů, což by hrálo proti.“

„Vypadá to, že do roku 2030 ubude obrovské množství výkonu. Náš dlouhodobý problém je, že budeme přicházet o zdroje stabilního zatížení, velké uhelné bloky, přijdeme o Dukovany a potřebujeme tyto zdroje nahradit.“

Česká republika díky investicím, které udělala do své přenosové soustavy v minulosti, a dobré struktuře zdrojů nyní funguje jako obrovský stabilizátor v rámci Evropské unie, upozornila náměstkyně.

„V dnešní energetice každý chce mít kompetence a právo na finální rozhodnutí, což je správné. Ale zároveň musí intenzivně spolupracovat se svými sousedy. Soustavy si vždy pomáhaly. Ať už na komerční nebo technické úrovni budeme vždy propojeni a vždy spolupracovat,“ konstatovala Lenka Kovačovská.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)