Ars litera – Rozhlasový antikvariát 1/? (2017-2018)

Zajímavý host a jeho oblíbené knihy, nezapomenutelné hlasy a skvělá hudba. Připravila a uvádí Eva Reiselová. Zvukový mistr Rudolf Fritzman. Hudební dramaturg Fedor Gabriž.

Hovoří Miroslava Vallová, Eva Reiselová, Daniel Majling, Jaroslava Čajková, Maroš Šlapeta, Katarína Kucbelová, Martin Ciel, Peter Krištúfek a další.

Natočeno 2017. Premiéra 1. dílu 3. 1. 2018 (Rádio Devín, 17:00 h.), 2. dílu 10. 1. 2018 (Rádio Devín, 17:00 h); 3. dílu 17. 1. 2018 (Rádio Devín, 17:00 h); 4. dílu 24. 1. 2018 (Rádio Devín, 17:00 h); 7. 2. 2018 (Rádio Devín, 17:00 h); 14. 2. 2018 (Rádio Devín, 17:00 h); 21. 2. 2018 (Rádio Devín, 17.00 h.); 28. 2. 2018 (Rádio Devín, 17:00 h); 7. 3. 2018 (Rádio Devín, 17:00 h); 21. 3. 2018 (Rádio Devín, 17:00 h); 28. 3. 2018 (Rádio Devín, 17:00 h); 4. 4. 2018 (Rádio Devín, 17:00 h); 11, 4, 2018 (Rádio Devín, 17:00 h); 18. 4. 2018 (Rádio Devín, 17:00 h).

Lit.: anonym: Ars litera: Rozhlasový antikvariát. Literatúra. In web Rádio Devín, 30. 12. 2017 (anotace). -  Cit.: V Ars litere otvárame Rozhlasový antikvariát. Každú stredu o 17.00 vojde do neho zaujímavý hosť a prinesie so sebou knihy, ktoré má rád a vyšli dávno, dávno, aj pradávno. Okrem toho si z archívu Slovenského rozhlasu pripomenieme parádne hlasy a skvelú hudbu. Rozhlasový antikvariát s Evou Reiselovou otvoríme už v stredu 3. januára o 17-tej s riaditeľkou Literárneho informačného centra Miroslavou Vallovou a pripomenieme si umenie Karola Machatu a Ladislava Chudíka. Zastavíte sa?

Lit.: anonym: Rozhlasový antikvariát s Danielom Majlingom. Literatúra. In web Rádio Devín, 5.  1. 2018 (anotace). – Cit.: Vzácne hlasy z archívu, príjemní hostia v štúdiu, rovná sa – rozhlasový antikvariát. Znova ho v stredu 10. januára presne o sedemnástej otvorí Eva Reiselová. Pripomenie Vám umenie Hany Meličkovej, Viery Strniskovej a zastaví sa aj dramaturg Daniel Majling, aby porozprával o knihách, ktoré má rád. A čo Vy – zastavíte sa tiež?

Lit.: anonym: Ars litera s Jaroslavou Čajkovou. Literatúra. In web Rádio Devín, 11. 1. 2018 (anotace). – Cit.: O svojom vzťahu k slávnemu románu Anna Kareninová, o ďalších knihách, ktoré ju v živote zasiahli, ale aj o tom, prečo chodí do antikvariátov, vám porozpráva v stredu 17. januára Jaroslava Čajková. A budeme tiež počúvať výnimočných interpretov poézie: Viliama Záborského a Dušana Jamricha. Rozhlasový antikvariát otvorí Eva Reiselová v stredu 17. januára o 17-tej. Zastavíte sa?

Lit.: anonym: Rozhlasový antikvariát s Marošom Šlapetom. Literatúra. In web Rádio Devín, 19. 1. 2018 (anotace). – Cit.: Umelecký filmový strihač a vášnivý čitateľ, Maroš Šlapeta nevyhľadáva len knihy o filme. Čo číta a čo ho zaujíma, prezradí v rozhlasovom antikvariáte. A zo zvukového archívu sa môžete tešiť na ukážky hereckého umenia Idy Rapaičovej a Zdeny Gruberovej. Rozhlasový antikvariát otvorí aj túto stredu  24. januára o 17-tej Eva Reiselová. Zastavte sa.

Lit.: anonym: Ars litera s Katarínou Kucbelovou. Literatúra. In web Rádio Devín, 2. 2. 2018 anotace). – Cit.: Poetka Katarína Kucbelová príde do nášho antikvariátu. Ale ako sama hovorí, nie je ich bežnou návštevníčkou. Má rada knihy staré, aj nové. Veď vám o tom porozpráva. A Eva Reiselová z archívu vyberie ukážky z umeleckej rozhlasovej tvorby otca a syna: Mikuláša Hubu a Martina Hubu. Zastavíte sa?

Lit.: anonym: Ars litera s Petrom Zajacom. Literatúra. In web Rádio Devín, 9. 2. 2018 (anotace). – Cit.: Hosťom nášho rozhlasového antikvariátu bude tentokrát literárny vedec Peter Zajac. Prinesie so sebou aj vzácne knihy a z niektorých nám prečíta. Eva Reiselová vyberie ukážky zo zásadných diel 20. storočia. Stačia tri mená – Joyce, Proust, Eliot. V stredu 14. februára o 17-tej sa zastaví – ako vždy – aj Fedor Gabriž s hudbou, ktorá rozhlasovému antikvariátu pristane. A čo Vy, zastavíte sa?

Lit.: anonym: Ars litera s Janou Juráňovou. Literatúra. In web Rádio Devín, 15. 2. 2018 (anotace). – Cit.: V relácii Ars litera privítame slovenskú spisovateľku Janu Juráňovú. Okrem jej obľúbených kníh si pripomenieme Margueritu Durasovú, Hanu Gregorovú, Katarínu Veľkú i Máriu Teréziu a Sapfo – prvú poetku, ktorej verše majú takmer tri tisíc rokov. To všetko, v rozhlasovom antikvariáte, ktorý Eva Reiselová otvorí znova v stredu 21. februára o 17.00. Zastaví sa – ako vždy – aj Fedor Gabriž s hudbou, ktorá rozhlasovému antikvariátu pristane. A čo Vy, zastavíte sa?

Lit.: anonym: Ars litera s Martinom Cielom. Literatúra. In web Rádio Devín, 21. 2. 2018 (anotace). – Cit.: Rozhlasový antikvariát o výnimočných knižkách a výnimočných ľuďoch s Evou Reiselovou. Vysielame v stredu 28. 2. o 17.00 v Rádiu Devín.

Rozhlasový antikvariát navštívi filmový vedec, Martin Ciel. Vášnivo rád číta. Prečo, povie vám sám. V sekcii Parádne hlasy budeme tak trošku rodinne založení, priblížime si umenie dvoch z hereckej dynastie Kronerovcov: Zuzanu Kronerovú a Jána Kronera. To všetko v rozhlasovom antikvariáte, ktorý Eva Reiselová otvorí znova v stredu 28. februára o 17.00. Zastaví sa aj Fedor Gabriž s hudbou, ktorá rozhlasovému antikvariátu pristane. A čo Vy, zastavíte sa?

Lit.: anonym: Ars litera s Jánom Púčekom. Literatúra. In web Rádio Devín, 28. 2. 2018 (anotace). – Cit.: Rozhlasový antikvariát o výnimočných knižkách a výnimočných ľuďoch vysielame v stredu  7. 3. o 17.00 v Rádiu Devín.

Rozhlasový antikvariát navštívi scenárista, spisovateľ, básnik, pedagóg, editor a redaktor Ján Púček. O jeho vzťahu ku knižkám, k čítaniu a samozrejme aj k miestam, kde sa dajú objavovať porozpráva sám. Zo sekcie Parádne hlasy vyberieme nahrávky Táne Pauhofovej a Roba Rotha spred roku 2000. Eva Reiselová otvorí Rozhlasový antik v stredu 7. marca o 17.00. Zastaví sa – ako vždy – aj Fedor Gabriž s hudbou, ktorá slovu pristane.

Lit.: anonym: Ars litera s Petrom Krištúfkom. Literatúra. In web Rádio Devín,  16. 3. 2018 (anotace). – Cit.: V Rozhlasovom antikvariáte u Evy Reiselovej sa tentoraz zastaví spisovateľ, filmár, hudobník a vášnivý zberateľ Peter Krištúfek. V sekcii Parádne hlasy sa stretnete s Annou Javorkovou – nebude len slávnou Goerge Sandovou, ale aj Irenou z Forsytovskej ságy, Aldou zo Solženicyna či Viktóriou z Bergmana. A samozrejme – ako vždy o 17-tej sa zastaví aj Fedor Gabriž s hudbou, ktorá slovu pristane. A čo Vy, zastavíte sa?

Lit.: anonym: Ars litera: Ján Pavol II. Literatúra. In web Rádio Devín, 21. 3. 2018 (anotace). – Cit.: „Vyslovuji nádherné slovo: sloboda. Vyslovuji je s celou lásku a vrúcnosti svého srdce..“, týmito slovami oslovil umelcov a vedcov na pražskom hrade pápež – dnes už Svätý – Ján Pavol II. pri svojej prvej návšteve Československa na jar roku 1990. Slobodu si ctil a vážil po celý život, v ktorom sa spájala láska k Bohu i k nám, hriešnikom. V mladosti – pod svojím občianskym menom Karol Wojtyla – písal básne, divadelné hry, eseje, dokonca sám aj divadlo ochotnícky hral.

V týždni, ktorý Veľkou nocou vrcholí, vám v Rozhlasovom antikvariáte Eva Reiselová priblíži archívne záznamy z jeho literárnej tvorby i návštev na Slovensku.

Lit.: anonym: Ars litera s Petrom Juščákom. Literatúra. In web Rádio Devín, 29. 3. 2018 (anotace). – Cit.: Vysielame v stredu 4. apríla o 17.00h na Devíne.

O svojom vzťahu ku knihám nám porozpráva spisovateľ Peter Juščák. Príde do nášho rozhlasového antikvariátu aj s knihami, z ktorých jedna má presne sto rokov. Z archívu vyberiem ukážky z tvorby Zoščenka, Iľfu a Petrova, Jevtušenka, Pasternaka, Achmatovovej, ale aj Achmadulinove. Rozhlasový antikvariát otvorí Eva Reiselová opäť v stredu a zastaví sa – ako vždy – aj Fedor Gabriž s hudbou, ktorá slovu pristane. A čo Vy, zastavíte sa?

Lit.: anonym: Ars litera s Danielom Hevierom. In web Rádio Devin, 5. 4. 2018 (anotace). – Cit.: Básnik, spisovateľ, prekladateľ, vydavateľ, textár, občasný výtvarník a hudobník, autor stoviek rozhlasových diel – Daniel Hevier. Príde do nášho antikvariátu, aby rozprával o svojich obľúbených knihách. Zo zvukového archívu vyberieme verše Rimbauda, Keatsa, Urbana, ale aj ukážky z diela Márqueza či Dostojevského. Rozhlasový antikvariát otvorí Eva Reiselová v stredu 11. apríla o 17-tej. Zastaví sa aj Fedor Gabriž s hudbou, ktorá slovu pristane. Premiéra v stredu 11. apríla o 17.00h v Rádiu Devín.

Lit.: anonym: Ars litera s Jurajom Alnerom. Literatúra. In web Rádio Devin, 13. 4. 2018 (anotace). – Cit.:  Výnimočný novinár a spisovateľ Juraj Alner bude v našom rozhlasovom antikvariáte rozprávať príbehy kníh, ktoré mu pripomínajú najbližších, alebo mu pomáhali v časoch neláskavých. Knihu môže človek mať rád, priznáva. Zo zvukového archívu vyberieme ukážky z rozhlasovej tvorby Sone Ulickej, ktorej zablahoželáme aj k významnému životnému jubileu. Rozhlasový antikvariát otvorí Eva Reiselová v stredu 18. apríla o 17-tej. Zastaví sa – ako vždy – aj Fedor Gabriž s hudbou, ktorá slovu pristane. Vysielame v stredu 18. apríla o 17.00h v Rádiu Devín.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)